FLAŞ! İŞTE MEBİN YENİ SİSTEMİNİN DETAYLARI

Milli Eğitim Bakanlığı SBS ve dershanelerin kaldırılması ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Bakanlıkta konuyla ilgili hummalı bir çalışma yürütülmekte.

Bakanlık, Modüler Eğitim Sistemi, adı altında sırayla uygulamaya konulacak modüllerden oluşan yeni bir sistem üzerinde çalışmakta. Yeni model, okul odaklı bir sistem olup, okulu bir cazibe merkezi haline getirip, gerek okuldan kaynaklanan, gerekse yaşam standardının getirdiği imkansızlıkları gidermeyi ve eğitime ulaşımdaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Modüler eğitim sistemi, imkanı iyi olan devletin okullarıyla diğer okulları eşit tutmayarak her okulu ve öğrenciyi imkanı ölçüsünde değerlendirecektir. Böylece devlet okuluyla özel okul farkını ortadan kaldırarak, fakir aile çocuklarının da Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine sınavsız geçişine imkan verecektir.

Öğrencilerin bilgi ve becerileri yanında kabiliyetlerini de önemseyen Modüler Eğitim Sistemi, dershanelere ihtiyaç duymadan öğrenciyi eşit ve adil değerlendiren, yönlendiren ve geliştiren bir sistem olarak görülmektedir.

Eğitimin bir süreç olduğu göz önünde bulunduran yeni model, öğrencileri tek bir sınavla değil, onları eğitim ortamlarında değerlendirerek, kabiliyet ve becerilerini önemseyen, gelişimine zemin hazırlayan bir uygulama alanı sunmakla, eğitim sisteminde bir devrim olarak nitelendirilmektedir.Böylelikle başarılı fakir aile çocuklarının da liselere geçişte önü açılacağı savunulmaktadır.

BAKANLIK SBS SINAVI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI HIZLANDIRDI

Alınan bilgilere göre yeni sistemin amacının okullara gerçek misyonunu kazandırarak, okulları sınav merkezli yarışma alanlarından çıkarıp, öğrencilerin zevkle gittikleri sosyal, kültürel, sanatsal, edebi ve akademik yönlerinin keşfedildiği, geliştirildiği ve değer bulduğu doğal yaşam alanları haline getirmek olduğu belirtilmektedir.

Modüler Eğitim Sisteminin, eğitim sisteminde adeta bir kambur haline gelen dershane, özel kurs gibi suni yapılara olan ihtiyacı da ortadan kaldıracağı gelen bilgiler arasındadır.

KAMUAJANS.COM / ÖZEL HABER

 

Bu yazı/habere ait tüm haklar Kamuajans.com'a aittir. "Kamuajans.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
eğitim 2 yıl önce

eylül ekim gibi nabi avcı gider tekrar yeni bir sistem bunların amacı türkiye cumhuriyetinde yaşayan insanlara huzur vermemek.bu nedir ya eğitimle alakası olmayan insanlar her hafta yeni birşey deniyor.önce karıştırdıklarınızı düzeltin.444 şimdiden çöktü çocuklarımızı perişan ettiniz Allahım nasıl biliyorsa öyle yapsın sizi benim çocuğum sizinkiler gibi torpille bir yere gelemez

Misafir Avatar
444 2 yıl önce

yemin ederim bu 444 ü hazırlayanların da bu modüler sistemi ortaya atanların da eğitimden uzaktan veya yakından alakası yok...zaten dinçer efendi yapacağını yaptı. onun dağıttığını toplayacak adamı hala analar dünyaya getirmedi....dünyanın en mükemmel sistemini oluşturun merkezine öğretmeni koymayın sonra görün ebenizin asal eksenine gelen ışınların nasıl odak noktalarınızdan geçtiğini....

Misafir Avatar
recep tokat 2 yıl önce

fen ve sosyal bilimler liseleri zaten çoğunlukla anadolu insanının çocuklarının yerleştiği okullardır. bu okullara sınavsız öğrenci alırsanız ülkeyi bitirirsiniz! evet buraya dikkat: ülkeyi bitirirsiniz.

Misafir Avatar
miro 2 yıl önce

oğlum bu nasıl eğitim sistemi. sistem dediğin bir defa yapılır birdaha kolay kolay değişmez.

Misafir Avatar
sbs en iyisi 2 yıl önce

kim ne derse desin.mevcut sbs en iyisi.ama niyet başka ise onu bilemem.mesela dersaneleri kapatma.yine de özel ders,etüt merkezleri vs. olacak.çünkü devlet okullarında eğitimin adı var.kendisi yok.

Misafir Avatar
Fakir çocuk 2 yıl önce

bırakın şu fakir edebiyatı yapmayı.fakir aile çocukları fen ve sosyalbilimler liselerine sınavsız girebilecekmiş bu sistemde.mebin içine ettiniz yetmedi bukadar .acemilerin yapmayacağı hataları yapıyorsunuz artık hata değil kasıt demeye başlayacağım.

Misafir Avatar
ENGİNAR 2 yıl önce

kapatın okulları da bitsin bu çileniz..meb saçmalamakta sınır tanımayacağını bir kez daha gösterdi

Misafir Avatar
salim 2 yıl önce

akp kendi sonunu hazırlıyor.