Ek Derste Eğitim Fakültesi Mezunlarına Haksızlık

Ek Ders Yönetmeliği'nin ve Devlet Memurları Kanunu’nun (657)’nin 176. Maddesinde belirtilen hükümler ve aynı zamanda 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” başlıklı ikinci bölümünün 8. Maddesinde yer alan “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir” hükmü aslında çalışma barışını zedeleyen bir hüküm olarak 4. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde de yer almıştır. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere şu hususu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Burada yer alan hüküm tezsiz yüksek lisansı kapsamamalıdır. Sadece tezli yüksek lisansı ve doktorayı kapsamalıdır. Nitekim tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisansı eşit saymak mümkün değildir. Eşit sayarsak o halde öğretmenler arasında çalışma barışını zedeleyecek bir durum ortaya çıkmaktadır:

Tezsiz Yüksek Lisans adı ile başlayan daha sonra Pedagojik Formasyon ismini alan ve en sonunda da Öğretmenlik Sertifikası gibi farklı isimler ile devam eden Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmen olma imkanı tanıyan ve atanabilmeleri için mecburen almaları gereken Eğitim Bilimleri Derslerini yüksek lisans saymak eşitliğe aykırı bir durum teşkil etmektedir. Eskiden bir buçuk yıl süren son 6 yıldır da bir yıl süren hatta günümüzde üniversite okurken alanabilecek şekilde de kolaylık sağlanan bu formasyon sürecinde dikkatleri çeken bir haksızlık yapılıyor. Nitekim öğretmen olmanın üç niteliği bulunmaktadır. Genel Kültür bilgisine sahip olmak, formasyona (eğitim bilgisine) sahip olmak ve alan bilgisine sahip olmak. Peki öğretmen olmak için formasyona sahip olmak zorunlu iken bunu bir ayrıcalık gibi sunan yanlış uygulamaya ne zaman son verilecektir? Bunu daha önce de hep ifade ettik. Lakin ne bakanlık ne de toplu sözleşmeye imza atanlar bu eşitsizliği düşünmüyor.

Fen-Edebiyat mezunlarının formasyon alarak bu yolla öğretmen olanları "Yüksek Lisans Mezunu" (fakat bu uygulama, belgesinde Tezsiz Yüksek Lisans yazanlara yani 2011’den önce formasyon alanlar için geçerli olup) bu belgeye sahip olanlara ek derslerini % 5 fazla ödeyen M.E.B. biran evvel bu haksızlığı gidermelidir. Öğretmen olmak için Eğitim Bilimleri Derslerini görmek mecburidir. Ayrıca formasyon ya da sertifika alanlara bu ödeme yapılmazken sadece "Tezsiz Yüksek Lisans" belgesi olanlara bu hakkın tanınması da ayrı bir çelişkidir. MEB'den bu haksızlığın giderilmesini bekliyoruz.

 Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti olmalıdır. Lakin formasyon alana değil. Çünkü formasyon almak bir zorunluluktur.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden TEZLİ yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 olarak ifade edilse de bu rakam iyileştirilebilir. Bunu Bakanlık iyileştirebileceği gibi 5. Dönem toplu sözleşme içinde ifade edilebilir. Bu duruma göz yumanlar olduğu sürece biz bunu ifade etmeye devam edeceğiz. Aynı hazırlık ve planlama ek dersi için her 10 saat derse 1 saat ek ödeme yapılıp esas zaman alıcı faaliyet olan çıktıyı değerlendirme (sınav değerlendirme vb. hususlar içinde) her 10 saate 1 ek ders değerlendirme ek dersi olarak ödeme talebimiz gibi... Göz yumanlar olduğu müddetçe biz Bağımsız Eğitim Sendikası olarak konuyu her daim gündemde tutacağız.

Saygılarımla.

Mehmet GÜLEÇ
Bağımsız Eğitim-Sen
Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
adem 9 ay önce

tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans arasındaki farkın kavranmamasından kaynaklı sorun. tezli yüksek lisansta bilisel çalışma var. tezsiz yüksek lisansta eğitim fakültesi öğrencilerinin daha öğrenim süresince aldıkları derslerin aynısını fen edebiyat fakültesi mezunlarının sonradan alması var. bu idrak edilse sorun düzeltilir. idrak edilemiyor galiba.

Misafir Avatar
Öğretmen 9 ay önce

Tamamen saçmalık, adam 2 yıl koşturacak eline koluna sağlık öyle mi, Öğretmenlerde bilimsel gelişme nasıl olacak ya, engelleyici bir zihniyet.

Misafir Avatar
osman42 9 ay önce

Tezsiz Yüksek Lisans yapanların Ek derslerinde %5 artırımlı almaları yanlıştır demek tamamen uygun değildir. Şu anda Tezli Yüksek Lisans ile Tezsiz yüksek Lisans arasında sadece tez farkı vardır. Tezsiz de de ödev vardır. Amaç öğretmenleri öğrenmeye ve bilimsel çalışmaya teşviktir.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.kamuajans.com/egitim-personeli/ek-derste-egitim-fakultesi-mezunlarina-haksizlik-h515000.html

Kamuajans

Misafir Avatar
sinan 9 ay önce

Olacakj gibi değil. Öğretmenlik mesleğinden olmayanlara hem meslek verilmiş hem de ayrıcalık verilmiş.Öğretmen olacaklar aslen öğretmenlik okumalıdırlar.

Misafir Avatar
Muallim 9 ay önce

Lamı cimi yok kardeşim bizim elimizde yüksek lisans diplamamız var
Hakkımızda alırız

Misafir Avatar
X 9 ay önce

o zaman formasyon alanlara da ek ödeme verilsin. Bu şekilde bir uygulama akla ziyan.bir de tezli yüksek lisans yapanlara verilmeli ama yüzde beş değil.çok komik bir rakam son olarak da doktora yapan birisi milli eğitimde yüzde onbeş gibi komik bir rakamın peşine düşmez..ilim adamına yeteri kadar önem verilip verilmediğini buradan anlayın artık.

Misafir Avatar
Ali 9 ay önce

Ben eğitim fakültesi mezunuyum. Hem yüksek puanla üniversiteye yerleştim hem de beş yıl okudum. Formasyon alıp da (ki almak zorunda) bunu yüksek lisans saydırıp ek dersi fazla alması doğru değil. Verilmemesi gerekir.

Misafir Avatar
Hidir kara 9 ay önce

Ben tezsiz yüksek lisans mezunu olarak yüzde beş fazla alıyorum. Dediğiniz gibi üniversitede okurken bunu almadım 2002 de 2 yıl ayrıca okuyarak tan aldım. Evet eğitim fakültelesi mezunlarına bu verilermelidir ama açıklamaya baktığımda eğitim fakültesi mezunu öğretmenler almadığı için değil de tezsiz mezunları aldığı için şikayetçi. Garip ya.