Ek Dersler Günlük Olarak Hesaplanmalı
Bakanlar Kurulu Kararı Tarih: 01/12/2006
Sayı: 2006/11350
Yayımlandığı Resmî Gazete      
Tarih: 16/12/2006
Sayı: 26378 

Millî Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin karar ile öğretmen ek dersler günlük yapılmaktan haftalık olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu tarihten önce ekdersler günlük olarak hesaplanmaktaydı.

Bu yönetmeliğin Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller 

16 madde b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde  (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar. 
               
Yönetmeliğin ilk çıktığında bir ay içerisinde 4 günü geçmemek üzere ek derslerde kesinti yapılmıyordu. Bazı nedenlerden dolayı yapılan yönetmelik değişikliği ile 
“*bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle” ibaresi 10/05/2008 tarih ve 26872 sayılı resmi gazete ile madde metninden çıkarılmıştır.”
               
Bu yönetmelik değişikliği ile;

Bir hafta içinde 2 gün sevk alan bir öğretmen in 14 saat ek dersi kesilmektedir. Yani 3 gün okula gelen öğretmen 1 saat ek ders ücreti almaktadır.  
               
15 saat ek ders ücreti alan bir öğretmen farklı haftalarda 4 gün sevk aldığı zaman haftalık hesaplandığında 28 saat ek dersi kesilmektedir. Bir hafta içinde 5 günü raporlu geçiren bir öğretmenin kesilen ek dersi 15 saattir. Bu durum eşitsizliğe neden olmaktadır.
Öğretmenler;
               
657 Sayılı DMK 152 maddesinde Zamla ve Tazminatlar bölümünde  B - EĞİTİM, ÖĞRETİM TAZMİNATI ndan faydalanmaktadır. Bu maddenin III- Ortak hükümler bölümünde belirtildiği gibi;
           
‘’Bu zam ve tazminatlara hak kazanmada ve bunların ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Ancak; 
a) Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri, 
b) Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri, 
c) Hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri, 
hariç olmak üzere bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenir.’’
               
Belirtildiği gibi bir yıl içerisinde yedi günü geçen sevkli günler için zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenmektedir.
               
Ayrıca Dini Bayramlar ve Milli Bayramlar hariç Resmi Tatil günlerinde de öğretmenlerin elinde olmayan sebeplerden dolayı uygulanan tatillerde de haftalık uygulaması yapıldığı için çalışılan günlerin ek ders ücretleri kesilmektedir.
               
Ek dersler günlük olarak hesaplandığında ise;  ne yönetmeliğin ilk çıktığı halindeki gibi çalışılmayan günlerin ek dersi alınacak, nede resmi tatil olan (1 Ocak, 1 Mayıs) günler için çalışılan günlerin ek ders ücreti kesilecek,  hiç kimse gereğinden fazla izin talebinde bulunmayacaktır.
 
Göken GÜLSOY               
Eğitimci Yazar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
meren 10 ay önce

Doğru olan haftalık hesaplamadır. Öğretmen olarak bir maaş aldığımız unutmayalım. Önce haftalık maaş karşılığı hak edilmeli, ondan sonra kalırsa ek ders olmalı.

Misafir Avatar
iyiler ve kötüler 10 ay önce

çoğunluk hile ve kaçlmanın peşinde. bu arada idealist öğretmenler vur baba vur. ben doğum izni bile kullanmadım istemiyorum ama bi teşekkür yok... adam okula uğramaz herkese aynı muamele..... adam hile mi yapıyor dijital ortamdan belli olur.... ona hiç ek drs verme ama benim gibilerde..... netse ben çok dürüstüm gaiba olmuyor olmuyor

Misafir Avatar
sinan 10 ay önce

Öğretmenler ek dersim kesilecek diye hastaneye gidemiyor. 1 Mayısta 7 saat kesinti adaletli mi diye soruyorum.

Misafir Avatar
Adem 10 ay önce

yine donduk başa. ..2 gun okula gel ekdersini al.sacmalik.dogru olan su andaki uygulama.knce maaş hakedilir sonra fazkasi yani ekders.pazartesi dersi olmayan bir ogretmen niye her Salı sevk alir sizce...

Misafir Avatar
ADİL OLAN BU 10 ay önce

Çok mantıklı ve adil olan bu