Ek Ders Kararındaki Değişiklik Öğretmenleri Mağdur Etmemeli

Maaş karşılığı dersi dolduramayan öğretmenlerimizden özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar birbirinden uzak noktalarda iş yerlerine intikalde maliyet açısından sıkıntıya girecektir. Aynı şekilde kurumlar bazında norm hesaplarında eksilme, yer değiştirmelerde norm sorunu, uygulamalı eğitim için ek ders maliyetinde tasarruf, uygulamalı meslekî eğitim niteliğini olumsuz etkileyebilecektir. Bu konudaki çekincelerimizi konunun doğrudan muhatabı olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne detaylı olarak ilettik. Ülkemiz ekonomisinin gelişmesi ve sosyal kalkınma ancak mesleki ve teknik eğitimle mümkün olabilir. Konuya taraf olmayı sürdüreceğiz.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı: 671-17/4710 Tarih: 07/07/2017
Konu: Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara dair çekince ve taleplerimiz
T.C.
Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne

İlgi:  03 Temmuz 2017 Tarihli ve 30113 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar


Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde bakanlığımızca Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek ders Saatlerine ilişkin kararında değişikliğe gidilmiş, kararın 15. Maddesinde geçen; "(1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır." maddeden "ek" ibaresi çıkarılarak ders görevi olarak kabul edilmiştir.

Ders görevinin maaş karşılığı olarak belirlenmesi normunun karşılığı olarak dersini dolduramayan öğretmenler için bir avantaj gibi görünse de, bu öğretmenlerde ilgili karardan sonra ek derslerde eksilmeye yol açacağı bir gerçektir. Özellikle büyükşehirlerde görev yapan öğretmenlerin uzak işletmelere gidebilmesi ek külfetlere yol açmaktayken, ek derslerdeki eksilme ile zarar çoğalacaktır.

Karar hükümlerinin yaz döneminde öğrencilerin işletmelerde yapmış olduğu stajları kapsamaması yerinde bir uygulama olacaktır. Çünkü öğretmenlerin yaz tatil dönemine denk gelecek bir çalışmanın zorunlu olacak ders yükü kapsamında değerlendirilmesi yönetmeliğe aykırı olacaktır. Anayasamıza göre angarya yasaktır.

Ayrıca aynı maddenin ikinci fıkrasında (2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir." Yazmaktadır.

Buradaki saat kavramlarının 60 dakikalık 1 saat üzerinden olması, ders yüküne nasıl yansıyacağını belirsiz kılmaktadır. Konu ile ilgili belirsizliklerin giderilmesi gerekli olup, öğretmenler etkilenmeden yapılan yasal düzenlemelere taraf olduğumuzu belirtiriz. Gereğini arz ederiz.

Muhammet Ali GEZİCİ Cansel GÜVEN
AES Genel Hukuk ve AES Genel Başkanı
Toplu Sözleşme Sekreteri
 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kültürcü 2.sınıf öürtmn 10 ay önce

yatarak ek ders olmaz

Misafir Avatar
Mtk 10 ay önce

Geç kalınmış, yerinde bir karar.

Misafir Avatar
ahmet 10 ay önce

meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezlerinde maaş karşılığını doldurmadan (5-10 saat derse girerek ) 16-24 saat ekders ücreti alıyorlardı bu maaş karşılığını doldurarak ekders alan öğretmenlere göre haksızlık değilmiydi bu uygulama ile bu düzeltilmiş oldu

Misafir Avatar
Ads 10 ay önce

Boyle ise geçmiş olsun.

Misafir Avatar
Yekta 10 ay önce

Bir de alan değişikliği sorununu cozseniz