Eğitim Yönetiminde Değişim Müktesep Haklar Korunarak Gerçekleşmelidir
Eğitim yönetiminde değişimin, mevcut yöneticilerin kazanılmış hakları gözetilerek gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden Çakırcı, “Bakan Ziya Selçuk, göreve başladığında, ‘referansı değil, yeteneği esas alacağız’ demişti. Atamalara bakıldığında, maalesef bu sözün gereğinin yerine getirilmediğini görüyoruz. Hak edenin görevine devam etmesi, mağduriyetlerin yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Ramazan Çakırcı, Bursa 1 No’lu Şube’nin düzenlediği işyeri temsilcileri toplantısına katıldı. İlçe temsilcileri, kadınlar komisyonu ve Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer ilçe işyeri temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Çakırcı, üyeleriyle sık sık bir araya geldiklerini, sorunları yerinde tespit ederek çözüm önerileri geliştirdiklerini belirterek, “Eğitim, sadece kendisine dair olanların değil, bütün oluş ve olguların hatta insan ve hayatla ilişkili istisnasız her alanın birikiminin neşet ettiği hem ilk hem de daimi bir insani eylem ve disiplindir. İkamesi imkânsız bir alan olan eğitim, sorunlarından arındırılmadıkça; eğitimciye, hak ettiği değer verilmedikçe, ya yerimizde sayarız ya da geri kalmışlık tuzağına saplanıp kalırız” şeklinde konuştu.

Sendika olarak, hem miras aldıkları medeniyetin ilke ve değerlerini hem de yaşadıkları çağın gereklerini ve önceliklerini birlikte ele alarak çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çakırcı, “Öğretmene değer, eğitime dair yönetim süreç ve sistemlere önem vererek yol alıyoruz. Sorunları görme ve çözme, doğruları bilme ve ifade etme noktasında güçlü sesi çıkarmanın, özlü sözü ortaya koymanın, örgütlü gücüyle eğitime dair her konunun doğal tarafı ve yok sayılamaz muhatabı olmanın gereklerini hakkıyla yerine getirme iradesiyle hareket ediyoruz. Eylemlerimiz ve eğitime dair görüşlerimiz üzerinden üyelerimize, ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa ‘daha iyisi, daha doğrusu, daha adili mümkün ve gereklidir’ mesajını veriyor, bunun gerçekleşmesi için ter akıtıyoruz.” dedi.

Eğitimde dönüşümün sorunsuz gerçekleşebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Çakırcı, “Bu dönüşüm, tedricî olarak gerçekleşmeli ve devr-i sabık oluşturacak şekilde bir tasfiye sürecine dönüştürülmemelidir. Okul yöneticiliğinde değişim yerine gelişim esas alınmalı; halen eğitim kurumu yöneticiliği görevini yapanların müktesep hakları gözetilmelidir” diye konuştu.

Öğretmeni bir hizmet sınıfı içinde ele alan sistemin, toplumun meslekten ve meslek mensuplarından beklentilerini karşılamasına imkân verecek esnekliği ve özerkliği sağlamadığını dile getiren Çakırcı, “Mesleğin bütün yönlerini kapsayan sistematik bir düzenleme yapılmadan, mevcut yapı altında öğretmenlik mesleğinin statüsünün yükseltilerek niteliklerinin geliştirilmesinin temin edilmesi pek mümkün görünmemektedir. Öğretmenliğin bir kariyer mesleği, yöneticiliğin ise profesyonel bir meslek olarak değerlendirilmesini ve mesleki standartlara kavuşturulmasını sağlayacak olan, bir meslek kanunudur. İsteğimiz ve beklentimiz, kanun hazırlanırken, eğitim paydaşlarının, öğretmenlerin önerilerinin dikkate alınmasıdır, çabamız da bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Ramazan Acar ise, 2019 yılında gerçekleştirecekleri faaliyetlerin planlanmasıyla ilgili bilgi vererek, “Teşkilatımızın önümüzdeki döneme ivme kazandıracak bu tarz organizasyonlarda yer alması çok önemlidir” dedi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
üzeyir 6 ay önce

mülakatla veya sınavsız görevlendirilenler ilk defa idareci olarak görevlendirmek isteyenler olarak kabul edilmeli ki biraz adalet gerçekleşmiş olsun

Misafir Avatar
Turan yılmaz 6 ay önce

Yerinde bir değişiklik olmuş.Mevcut müdürlerin çoğu yazılı ve mülakatla görev aldılar zaten. Onlara dokunulmayacak olması sevindirici

Misafir Avatar
Ramo 6 ay önce

Bir gün adaletsizliği savunacağını bilmezdik ramo ! Allah var ramo güçlüden yana olma ramo ! Seninkiler girsin sınava puanını alsın en yuksek yerlere gelsin, korkun nedir ramo !