Eğitim Yöneticiliğinde İzlenmesi Gereken Yol

Cumhurbaşkanımız Sn Erdoğan'ın 100 Günlük Eylem Planı'nı açıklarken söyledikleri içerisinde en çok dikkat çekenlerden biri "Eğitim Yöneticiliğinde Profesyönel Sisteme Geçilecek" sözleri idi. Bu konu hakkında çok şey yazıldı, çizildi. Ben de bilgi, duyum ve çıkarımlarıma dayalı bir kaç şey söylemek isterim.

Şöyle ki;

1) "Eğitim Yöneticiliğinde Profesyonel Sisteme Geçilecek" sözünün çarptırılarak "Eğitim yöneticileri, dışarıdan yönetilecek. İşletme, iktisat gibi branşlardan atamalar yapılacak" şeklinde çarpık bir anlayışa sokmaya çalışanlar oldu.

Böyle bir durum söz konusu olamaz. Nitekim Bakan Bey bile kendisi konuşmasında "Bu Bayrak yükselecekse Öğretmenlerin omuzlarında yükselecektir" demişti.

Ayrıca, Bakanlığı bile "eğitimci" birinin yönetmesi ne kadar önem arz ettiği Sn Ziya Selçuk göreve geldiği günden beri oluşan atmosfer ile kendini nasıl hissettirmeye başlamıştır. Eğitimci bir Bakanın, eğitimcilere ve eğitime oldukça fazla önem verdiği ortadayken, Eğitim Yöneticiliği gibi önemli bir görevi başka branşlar marifetiyle yapılmasına müsaade etmeyeceği kanısındayım. Gündemlerinde de böyle bir alternatif olmadığını düşünüyorum. Yalnız Eğitimin Profesyonelleşmesi üzerine de Bakanlık düzeyinde çalışmalar olduğu doğrudur. Bu çalışma sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tahminim odur ki, bugüne dek uygulanmamış bir yönetim anlayışı hakim kılınacak ve ve eğitim sisteminden makro düzeyde verim alınacağı bir anlayış tesis edilecektir.

Özetle; Eğitim Yöneticiliğinde Profesyonel Sistem konusundaki İşletme, Kamu Yönetimi, İktisat vb tartışmalara son verilmesi gerekmektedir. Bu tartışmaların sürece zarar verdiği kanaatindeyim.

2) Sürece katkı sunmak adına da bir kaç şey söyleyeceğim.

Öncelikle Eğitim Yöneticiliğinin Profesyonel Sisteme geçmesinden ne anladığımı açıklayacak ve katkı sunmak adına birkaç tavsiye/teklifte bulunacağım. @tcmeb yetkililerin bu konudaki hassasiyeti de önemlidir.

Mevcut Müdürler ve Yardımcıları göreve başlamadan önce herhangi bir Hizmet İçi Eğitime tabi tutulmadılar.Oryantasyon Eğitimi de verilmedi.Yöneticilik Kariyer Basamakları,Okul Yönetimi vb konularda da eğitim almadılar.Fakat yeni sistemde bu ve benzeri konularda eğitimler verilecek

3) Bana siz ne düşünüyorsunuz diye soranlar oluyor kaç zamandır. Bu konu üzerinde çalıştığım için pek fikir beyan etmedim. Yalnız asparagas haberler gördüğüm için bir kaç şey söyleme zaruriyeti doğru. Sürece destek için üzerinde çalışılmış, kafa yorulmuş fikirlerimi paylaşacağım.

Eğitim Yöneticileri öğrtmnler arasında seçilmeli ve soruşturma,yolsuzluk,yüz kızartıcı suç,siyaset ve/ya örgüt bağlantısı vb nedenler olmadığı müddetçe yöneticilk görevi üzerinden alınmamalı, il içi/dışı başka okula geçtiklerinde yöneticilik vasfı devam etmeli,tayin hakkı olmaldır.

Öğretmenler arasından seçilirken belli bir yazılı sınav uygulanmalı. Barajı aşanlara illerde veya Bakanlık Merkez Teşkilatında 15 gün, 1 aylık eğitim sonrasında yeni bir yazılı ya da sözlü sınav uygulanmalı, başarılı olanların Yönetici olarak atamaları yapılabilmeli ve ayrıca Şube Müdürlerinde, Maarif Müfettişlerinde olduğu gibi farklı hizmet bölgelerinde çalışma şartı getirilmeli. Bir Yönetici kademeli olarak A,B,C sınıfı okullarda da çalışmalıdır. Ayrıca, Şube Müdürleri de bu sınıflarda çalışanlar arasından seçilmelidir.

Yöneticiler için "Yönetim Görevi Karşılığı ek ders görevi" kalkmalıdır. Ayrıca, maaş karşılığı ve ek ders karşılığı derse girme şartı kaldırılmalıdır. Yöneticiler için derse girme şartı kaldırılmalı, DYK-MAOL vb kurslar için de kurs müdürlüğü ek dersi kaldırılmalıdır. Çünkü Mevcut Müdürler okulun dengelerini,başarılarını düşünmekten öte kendi alacakları ek dersleri düşünerekten bu kurslarda "kurs müdürlüğü" görevini üstlenmekte ya da ders programlarında kendilerine ders yazmakta ve ek ders almaktalar.Bu nedenle "kurs müdürlüğü" ek dersi kaldırılmalı

Yani özetle Kademe/Derecesi,Çocuk Sayısı,Yüksek Lisans ve Doktorası vb şartlar gözetilerek bir maaş ücreti ile birlikte, yapacakları bütün  görevler için bir ek ders ücreti belirlenmeli. Haftalık 30 saat,40 saat,50 saat vb.Her okulun müdürü aynı ek dersi almalı. Mdr Yrdcısı da...

Özetle; Eğitim Yöneticisi ekonomik, özlük, mali vb anlamlarda iyileştirilip tıpkı Şube Müdürleri, Maarif Müfettişleri gibi bir meslek/alan haline getirilmelidir.

Son olarak, Bakanımız ve Bakan Yardımcılarımızın isabetli kararlar alacaklarına ve yeni bir model ile eğitime nefes katacaklarına inanıyorum.
Geceli gündüzlü çalıştıklarının da şahidiyim.
Geleceğin eğitimi ve eğitimin geleceği çok daha güzel olacak :)
Saygılarımla

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
profesyonel yönetici 7 ay önce

sayın yazar google bakmadan eğitim yönetiminin tanımını yapabilirsen, bundan sonraki yazılarını saygıyla takip edeceğime söz veriyorum

Misafir Avatar
kenan 7 ay önce

1-Yönetcilik sınavla olmalı ,mülakat kaldırılmalıdır.
2-Rotasyon getirilmeli, bir idareci aynı kurumda sekiz yıl çalışabilmelidir.Süre bitiminde il içinde başka kurumlara tayin istayebilmelidir.
3-Derse girme zorunluluğu kaldırılmalıdır.
4- Ücretler yeniden düzenlenmelidir.(örneğin 2000 öğrencisi olan bir okulun müdürü ile 500 öğrencisi olan başka bir okulun müdürü aynı ücreti almamalıdır.)
5-Okullar ödenek açısından yeteri kadar desteklenmelidir.(temizlik ,kırtasiye, yakacak, bakım onarım adı altında yeterli miktarda ödenek gönderilmelidir.)

Misafir Avatar
Murat 7 ay önce

4 yıl öğretmen + yazılı sınav = Md.Yrd.
4 yıl md.yrd + yazılı = Md.
4 yıl Md. + yazılı = Şube Md.
4 yıl Şube Md. + yazılı = İlçe MEM Md.
4 Yıl İlçe Md. + yazılı = İl Md ve Bakanlık Bürokratı
ve tabi bu süreçlerde eğitim şart

Misafir Avatar
Muhtar 7 ay önce

Okulları muhtarlar ve imamlar yonetse iyi olur. İkisi birlikte de olabilir simdikinden daha başarılı olur.

Misafir Avatar
profesyonel yöneticiler 7 ay önce

eğitim fakültesi ve akmu yönetimini birlikte bitirenler varsa bunlara üst düzey profesyonel yönetici kadroları verilmesi çok doğru olacaktır. şu mülaktların da kaldırılması şart.