Eğitim Öğretim İçin Açmayacağınız Kese Ne İçin Lazım?
Kamuajans.com - Koncuk, “Toplu sözleşme de elde edilen kazanımların hepsini ayın 21’in de göreceğiz. Şu anda Toplu sözleşme metni yazılmadan orada nasıl bir kazanım olduğunu görmemiz mümkün değil. Biz sadece talep ettiklerimizin neler olduğunu söyleyebiliriz. Biz bütün hepsini talep ediyoruz. Siz sınıf öğretmenine 18 saat maaş karşılığı ders vereceksiniz, matematik öğretmenine 15 saat 3 saat farkı, teknik öğretmenlere de 20 saat, bu kabul edilebilir mi? Bütün bunların konuşulması lazım. Hepsi aynı dersi anlatıyorlar, o zaman hepsinin 15 saatte eşitlenmesi lazımdır. Yıllardır bunu gündeme getiriyoruz ama parasal boyutu olduğu için Maliye bundan da kaçar.
İkinci il dışı konusunda müsteşarımız Yusuf Tekin beyin bir açıklaması oldu. Sayın Müsteşar bu konunun gündemlerinde olduğunu söylemişti. Ancak bir takvim açıklanmadı. Buradan kulaklarını çınlatalım, “Madem yapılabilir olarak gördünüz bunun takvimini de açıklayın, insanları meraktan kurtarın” diyelim.'' dedi.


Koncuk, ''10 bin öğretmen alınacağı noktasında bir açıklama yapıldı. Bunun da Şubat ayından sonra olacağı ifade edildi. Bende buradan, “Neden Şubat? diye sorarım. Eğitim öğretim yılı 18 Eylül’de başlıyorsa, öğretmen eksiğimiz belli, o zaman neden Şubat’tan sonra başlatacağız? Ciddi bir öğretmen açığımız var, bunu ben herkesle tartışırım, sayın Bakan İsmet Yılmaz ile de tartışırım. Öğretmen açığımızı neye göre hesap ettiğimizi konuşalım. İkili eğitimden tekli eğitime geçiyoruz. Şimdi nasıl olacak? Halen birleştirilmiş sınıf uygulayan okullarımız var. Bu nasıl kabul edilebilir? Doğu ve Güney doğu Anadolu’da 10-15 yıldır öğretmen yokluğundan dolayı tayini gerçekleşmeyen öğretmenlerimiz var. Ataması yapılmayan 400 bini aşkın öğretmenimiz var. Geçtiğimiz günlerde bunalıma giren bir arkadaşımız daha intihar etti. Hayat bir mücadeledir ve mücadele edeceğiz. Yüce Allah’ın ve dinimizin de emri budur, mücadele edeceğiz. Hayata küsmenin bir anlamı yok. Biz inanıyoruz ki rızık Allah’tandır. Öğretmen olarak bu gençler mezun olduysa devletin görevi de bu gençlerin önünü açmaktır. Özel okullarda ciddi bir öğretmen ihtiyacı var. Sayıları çok arttı bu okulların. Sistemi öyle kurguladılar ki bu okullar mantar gibi çoğaldı. Anadolu liselerinin ve akademik liselerin kapasitelerini dar tutarsanız, çocuklarını mesleki eğitime göndermek istemeyen, akademik eğitim almak isteyen velilerimiz yemez içmezler ve çocuklarını özel okullara gönderirler. Bu öğretmenlerimiz burada istihdam edilebilir ama burada ciddi bir öğretmen istismarı var. Adeta sömürülüyorlar. Haklarını verenleri kastetmiyorum ama öyle özel okullar var ki, öğretmenleri sömürüyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda duyarlı olmalı. Denetimler çok iyi yapılarak öğretmen istismarının çok iyi kontrol edilmesi gerekir. Genç öğretmenlerimizi umutsuzluğa sürüklemeden, bu öğretmen ataması 10 bin değil 50 bin civarı olmalı ki, hem ihtiyacımızı görmüş olalım hem de 400 bin civarında atama bekleyen öğretmenlerimiz açısından umut olsun.'' dedi.


Koncuk, ''Sözleşmeli öğretmenliği kaldıralım, mülakat sistemini kaldıralım. O bölgelerde siz öğretmen tutmak istiyorsanız şu maaş politikasını değiştirin. Mahrumiyet tazminatı ödeyerek, çift maaş uygulaması yaparak adımlar atın. Açın biraz kesenin ağzını. Eğitim Öğretim için açmayacağınız kese ne için lazım? “Öyle bir mevzuat çıkaracağım ki oradan tayin isteyemeyecek?” Böyle mantık olmaz?  Nasıl verim alacaksınız? İstifa eder öğretmenlerin çoğu. Bunların akılla çözülmesi lazım, yönetenlerin bunun çözümünü öğretmenlerden, memurlardan fedakarlık bekleyerek olmayacağını görmesi lazım. Bu devleti yönetenlerinde fedakarlık yapma zamanı  geldiğini idrak etmesi lazım” diyerek sözlerini noktaladı. 

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Emrah 11 ay önce

Ahmet arkadaşımız galiba branş öğretmeni. Kendisi sadece bir yıl 1.sınıf öğrencilerine okuma yazma öğretsin görsün öğretmenlik nasıl olurmuş Branş öğretmeni olup teog kurslarında ek ders ücretini üçe katlar kurslar hafta sonu olur koridorlarda sigara içerek öğrenci bekler idareci gelmez hoca derse girmese de olur müfettiş gelir neden öğrenci yok der branş arkadaş bin bahane hazır Yani minareyi çalmışlar kılıf çoktan hazır hem de yüz minare sığar o kılıfa hasılı konuşturmayın sınıfçıyı adamı bozar sınıfçı okuma yazma sürecinde teneffüs yapmaz böyle biline

Misafir Avatar
Ahmet 11 ay önce

ısıtıp ısıtıp lüzumsuz konuları buluyorsunuz, sınıf öğretmeni tek bir sınıfın dersine girer ama branş öğretmeni birden fazla sınıfın dersine girer. İki işin ağırlığı bir mi de 15 saate eşitlemekten bahsediyorsunuz? Bir sınıf öğretmeni meslek hayatı boyunca ek ders sorunu yaşamazken, bir branş öğretmeni sürekli değişken ek ders almaktadır, bunu da eşitleyecek misiniz?