Eğitim Kurumu Yöneticiliği Kariyer Sisteminde Yok Sayılmamalıdır
Kamuajans.com - 13.1.2018 tarihli ve 30300 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 14. maddesiyle Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik’in 23. maddesi, “İlçe millî eğitim müdürü kadrolarına; öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılır” şeklinde değiştirilmiştir.

Söz konusu hüküm doğrultusunda ilçe millî eğitim müdürlüğü kadrolarına artık sadece yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar başvurabilecek ve atanabileceklerdir. Diğer bir ifadeyle, şube müdürlüğü kadrosunda görev yapmayan ancak eğitim kurumu müdürlüğü gibi kadrolarda görev yapanlar ilçe millî eğitim müdürlüğü kadrolarına atanamayacaklardır.

Bakanlığın görev ve sorumluluklarının büyük kısmının eğitim kurumları eliyle yürütüldüğü, başka bir deyişle, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin faaliyetlerinin esas olarak eğitim kurumları üzerinden gerçekleştirildiği dikkate alındığında, eğitim kurumları yöneticilerine görevde yükselme yolunun kapatılmış olması, yöneticilikteki liyakat esaslı kariyer düzenlemesine uygun düşmemektedir. Kurumsal bilgi birikiminin ve mesleki tecrübenin, kamu yönetimine ve idari takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gerekleri doğrultusunda kullanımına yansımasının sağlanması, eğitim kurumu yöneticilerinin idari görevlere yükselmesinin önünün açılmasıyla mümkündür.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Bakanlıktan, eğitim kurumu yöneticiliği kadrolarında görev yapanların da ilçe millî eğitim müdürlüğü kadrolarına atanabilmelerini sağlayacak bir düzenleme yapmasını istedik.  

BAKANLIK
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Abdurrahim 1 yıl önce

Eğitim kurumları yöneticileri yani okul müdürü ve müdür yardımcılarının hala bir kadrolarının olmadığını unutmayalım.Eğitim Bir Sen okul müdürlerine kadro verilmesi için herhangi bir çalışma yaptı mı ?