Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi Tespitler ve Bir Model Önerisi
Gelişmiş ülkelerde eğitim kurumu yöneticilerinin yetiştirilmesiyle ilgili girişimlerden iyi uygulama örnekleri getirmek ve Türkiye’nin bu yöndeki güncel çalışmalarına katkı sağlamak istenmektedir. Alanyazın taraması yöntemiyle yapılan bu betimsel araştırmada, eğitim kurumu yöneticiliği ile ilgili sorunlar tartışılmış ve bunların çözümüne yönelik geliştirilen önerilerle birlikte alternatif ve somut bir model önerisi sunulmuştur.

Araştırmanın aktarılabilirliğini ve ikna düzeyini artırabilmek için sonuçlara nasıl ulaşıldığı ayrıntılı olarak 
açıklanmış ve doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Ayrıca, veriler yorumlanırken eleştirel ve karşılaştırmalı analizlere de yer verilmiştir. Raporda geçen eğitim kurumu kavramı, Millî Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı her türde ve derecedeki gerek örgün gerekse yaygın eğitim alanlarında eğitim öğretim hizmeti veren kurumları; eğitim yöneticisi, okul-kurum yöneticiliğinden ilçe, il ve Bakanlığın yönetim kademelerinde görev yapan tüm yöneticileri ifade etmektedir. Raporun aynı zamanda kapsamını oluşturan eğitim kurumu yöneticileri ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 688’inci ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 737’nci maddelerine uygun şekilde Millî Eğitim Bakanlığı’nın her tür ve derecedeki gerek örgün gerekse yaygın eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev ve sorumluluklarını icra eden kişileri ifade etmektedir.

RAPOR 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
meD 5 ay önce

Hepiniz biliyorsunuz ki sınav canavarı olan ve ben 90 alıyorum sizce atanabilir miyim diye soran karaktersiz insanlar var.her sınav geçen idareci olamaz

Misafir Avatar
meD 5 ay önce

Müdür, yardımcısını kendisi bizzat secmelidir.yukarda yorumum yarım kaldı.kendim sınavla atanmış müdür yardımcısı olarak yazdım.uyumlu çalışmak için çok gerekli.

Misafir Avatar
meD 5 ay önce

Sanki çeviri kokusu var yazıda.bakın sınavla atanmış bir idareci olarak yazıyorum.okul müdürü olmak için evet sınav,mülakat,ek belgeler ve eğitim olmalı.mudur

Misafir Avatar
Mehmet yolu 5 ay önce

Tebrikler çok güzel bir çalışma, umarım uygulanır,