Düşünme Eğitimi Dersine Hangi Branş Girmeli?

 Ders seçmeli iken ortaokullarda düşünme eğitimi dersini, Sosyal Bilgiler öğretmenleri veriyordu. Yeni dönemde 7-8. sınıflarda haftada 2 saat kademeli olarak zorunlu olacak dersi hangi branşların vereceği büyük tartışma konusu oldu.

Düşünme eğitimi dersi zorunlu dersler kapsamına alınacağı için, dersi verecek olan branş veya branşlarda öğretmen ihtiyacı da artacaktır. Düşünme Eğitimi Dersini Hangi Branş Verecek?

Ortaokullarda 7-8. sınıf müfredatına eklenecek olan "Düşünme Eğitimi" dersini hangi branşın vereceği konusunda belirsizlik sürüyor. Düşünme Eğitimi dersi bilindiği üzere 7. ve 8. sınıflarda haftada 2 saat okutulacak. Bu dersi hangi branşın vereceği konusunca büyük belirsizlikler yaşansa da ortaokula ait bir ders olduğu için Sosyal bilgiler ve Türkçe branşı öne çıkıyor.

Düşünme eğitimi dersi için Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Felsefe Grubu öğretmenleri arasından hangi branş öğretmenlerinin bu dersi vereceği konusunda son karar Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığılı söyleyecek. Düşünme Eğitiminin müfredata eklenmesi ile birlikte dersi verecek olan branşta öğretmen ihtiyacı ve öğretmen atamaları da artacak.

Ortaokula (7 ve 8'inci sınıflara) Düşünme Eğitimi Dersi kesin olarak getirildi. Düşünme eğitimi dersine Sosyal Bilgiler, Felsefe ve Türkçe öğretmenlerinin girmesi bekleniyor. Böylece bu 3 branşın da öğretmen ihtiyacı artacak. Düşünme Eğitimi Dersi İle İlgili Tebliğler Dergisinde Çıkan Karar Şöyle İdi: Tebliğler dergisindeki karar: Ortaokul Düşünme Eğitimi Dersi (7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak ekli örneğine göre uygulanması, söz konusu öğretim programına göre ilgili Genel Müdürlükçe hazırlanan öğretim materyalinin kullanılması, Kurulumuzun 22/08/2007 tarihli ve 146 sayılı kararıyla kabul edilen İlköğretim Seçmeli Düşünme Eğitimi Dersi (6, 7 ve 8. Sınıf) Öğretim Programının, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 6 ve 7. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması hususunu uygun görüşle arz ederiz. Düşünme eğitimi dersini hangi branşların vereceği konusunda son kararı TTKB söyleyecek. Ders ortaokullara getirileceği için Sosyal Bilgiler branşı ön plana çıksa da, alınan karara göre FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLERİ de bu dersi verebilir.

Düşünme Eğitimi dersinin hangi branşın vereceği ile ilgili yorum, görüş ve önerilerinizi haberimizin yorum kısmına bekliyoruz.

mebpersonel


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Felsefe 1 yıl önce

Bu ders objektif düşünürsek felsefenin alanına girer.

Misafir Avatar
30 yıllık öğretmen 1 yıl önce

Felsefe grubu dersine felsefecilerden başkasını düşünmek bence abest kaçar

Misafir Avatar
Sosyal 1 yıl önce

Orta okulda felsefe grubu öğretmeninin ne işi var sosyal bilgiler öğretmenleri ders saati azlığından norma düşüyor.türkçe öğretmenlerinin zaten bir sınıfa 5 saat dersi var.Kesinlikle sosyal bilgiler öğretmenleri okutmalı bu dersi

Misafir Avatar
mehmet 1 yıl önce @Sosyal

İngilizce, din kültürü ,beden eğitimi ,müzik ...
bunların ne işi varsa

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Zekice 1 yıl önce

Felsefe alanına yakın bir ders olduğunu düşünüyorum.

Misafir Avatar
Remzi 1 yıl önce

Sosyal bilgiler öğretmeninin düşünme eğitimi dersini vermesi daha uygun olacaktır

Misafir Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Sosyoloji mezunları

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

düşünme eğitimini hangi branşın vereceğini düşünmek bile garip.elbette felsefeciler verir.

Misafir Avatar
felsefeci 1 yıl önce

bu dersi verecek tek branş felsefedir.