Diplomaya (Mezuniyete) Göre Alan Değişikliği Niye Çok Önemlidir?
1.2013’ten beri yapılmayan Diplomaya dayalı Alan değişikliği, olması halinde bu kadar bekleyen öğretmeni mutlu edeceği gibi öğrenci
başarısını da müspet etkileyeceği muhakkaktır.

2.Alanı dışında ilkokulda sınıf öğretmeni olarak çalışan (örnek; Fizik, Kimya, Biyoloji vd.)  mezunları gerçek ve hakettiği Alana geçeceğinden Türk Milli Eğitimin Temel amaçları da göz önüne alarak daha öz verili hareket edip, daha azimle çalışarak esas branşına uyumunu kısa sürede sağlayacaktır.

3. liyakat esaslı olarak yapılmayan alan değişikliği şu anda birçok soruna yol açmış, alanlar itibariyle norm fazlası öğretmenlerin çoğalmasına neden olmuştur. Mezuniyet branşı dışında çalışan mutsuz, mesleki tatminden yoksun öğretmenlerimiz olduğu gibi, branş değiştirmeyi hak ettiği halde engellenen öğretmenlerimiz de mağdur edilmiştir. Belirli branşlarda yığılmalara neden olan istihdam plansızlığı yeni atanacak öğretmenler açısından da sorundur. Bu duruma müdahalede bulunmak ve önlem almak önemlidir.

4. Şu an norm fazlası olarak bekleyen 30-40 bin öğretmenin ülke ekonomisine yıllık maliyeti 2 milyar TL . Bakanlık isterse norm
fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözecektir. Norm fazlası öğretmenin kalıcı olarak çözümü alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normların açılmasıdır.

5.Yönetmeliğin ön gördüğü şekilde Diplomaya dayalı Alan değişikliği olması halinde Milli Eğitim Bakanlığını da kendini eleştirilerden
kurtarıp rahatlatacaktır.

6.Hatta zaman zaman öğretmenlerin çağı yakalamaları için kendilerini geliştirmeleri, bilimsel araştırma ve yüksek lisans yapmaları
hususlarında beklenti olarak büyüklerden tenkitler duymuyor değiliz. Diplomaya dayalı Alan Değişikliğini bekleyen söz konusu şu anki öğretmenlerin ekseriyeti saydığımız bu donanımlara sahip olmuş, 2.Üniversiteyi, kısmi olarak yüksek lisansı da bitirmiştir.

Böyle potansiyel bir cevheri değerlendirmemek bütün kamu oyunun takdirine soruyorum, ne kadar rasyoneldir ve gerçekçidir?

7.Bu gün 23 Kasım, yarın “24 Kasım 2016 Öğretmenler Günü Hediyesi” olarak bütün sendikaların, Eğitimci yazarların, haber portallarının; aşağıda yazılı yönetmeliğe göre BÜTÜN NORMLAR AÇILARAK Diplomaya dayalı Alan değişikliğin duyurusunun 25 Kasım Norm Güncellemelerinden sonra açılması talebi dile getirmeleri bizi memnun edecektir.

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

8.İl İçinde yapılacak muhtemel Diplomaya Dayalı bir Alan değişikliği, sınırlı sayıda olup, batıda yığılmış sınıf öğretmeni norm fazlalığına
ilaç gibi gelecektir.

9.Öğretmenin istemediği bir Alandan, çok istediği ve Diploması olduğu alana geçeceğinden, kendisi de mutlu ve başarılı olacak. Öğrencisi başarılı olacaktır.

10.Yarın Öğretmenler gününün anlamlı hale getirilmesi isteniyorsa “24 Kasım Öğretmenler Gününde” bakanlık yetkilileri DİPLOMAYA(MEZUNİYETE) DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ yapmak için duyuruya çıkması temennisiyle…Teşekkür Ediyoruz 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sınıfçı 1 yıl önce

sınıfıma geri dönmek istiyorum.Kendi alanıma geçmek istiyorum . Böylece öğrencilere daha faydalı olucam

Misafir Avatar
Bayram 1 yıl önce

Norm probleminin en mantıklı çözümü de ALAN DEĞİŞİKLİĞİDİR...
Pedagojik olarak da hukuki olarak da ALAN DEĞİŞİKLİĞİ yapılması gereken bir uygulamadır..

Misafir Avatar
Said 1 yıl önce

3 yıllık bekleyiş son bulmalı yeter artııııkkkk...

Misafir Avatar
Ramazan 1 yıl önce

Yönetmeliğe bağlı kalınarak ve tüm normlar açılacak şekilde ALAN DEĞİŞİKLİĞİ yapılmalıdır...

Misafir Avatar
yunus 1 yıl önce

diplomaya dayalı alan değişikliği bekliyoruz

Misafir Avatar
gulay 1 yıl önce

Mezuniyet alanimda calismak istiyorum normlar acilsinda gecelim artik yalvariyoruz yani

Misafir Avatar
fatma 1 yıl önce

Mezuniyet alanımda çalışmak istiyorum diplomaya dayalı alan değişikliğini bekliyoruz

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Yan alan değişikliği istiyoruz