Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Bölümü Hakkını Geri Aldı
Kamuajans.com - 2014 yılından beri ilahiyata verilen formasyonun İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği için olduğu unutulduğundan dolayı mağdur edilen Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri üç yıl önce açtığı dava neticelenmiş olup mağduriyetleri giderilmiş ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine Din Kültürü Öğretmenlerinin atanması birinci öncelikli olarak kabul edilmiştir. Bütün öğretmenlik mezunları öğretmenlere yapılan bu zulmü bitirdiği için Danıştay’a minnettardır. 


Kasım 2017 tarihinden beri öğretmen adaylarını zora sokacak bir takım hak ihlali için kara propagandalar yapılarak bilgi kirliliği oluşturularak toplumdaki algılar kirletilmeye çalışılmaktadır. Gerek İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerinin gerekse Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin öğretmenlik hakkının asıl sahibi olan Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği  öğrencilerin haklarına tecavüz edilme çalışmaları yürütülmektedir. Öğretmenlik dışı olan İlahiyat bölümünün sanki Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yokmuşçasına hareket edip topluma yalan yanlış bilgiler vererek Danıştay’ın kararını 28 Şubat oluyormuşçasına anlatarak duygu sömürüsü yapmaktadırlar. Öğretmenlik bölümü mezunları varken yok saymaktadırlar.


Asıl işlevi bilim adamı yetiştirmek bilimsel bilgi üretmek olan Fen-Edebiyat ve İlahiyat öğrencilerinin öğretmenlik mesleğinin cazibesinden dolayı bu alana yönelip, öğretmenliği hakkı olarak görmektedirler. Öğretmenlik puanından çok daha aşağıda bir puan alarak üniversitede öğrenim görme şansı bulan gençlerin altı aylık bir süreçte formasyon eğitimi alıp öğretmenlik mesleğini icra edebileceklerini düşünmeleri öğretmenlik mesleğinin kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Fen-Edebiyat fakültesindeki fizik kimya biyoloji tarih edebiyat coğrafya gibi fikir ve ürün üretme amacı ile gelmiş oldukları bölümlerden mezun olma aşamasında öğretmenliğe heves etmeleri öğretmenlik mesleğini güzelce icra edeceklerinden değil tamamen iş kaygısından kaynaklanmaktadır. 


Fen-Edebiyat ve İlahiyat bölümlerinin eşit olmayı istenmesi Öğretmenlik bölümü öğrencilerine verilmiş olan hakkın gasp edilmesidir. Hatta böyle bir şey olası durumunda öğretmenlerin bu bölümlerden mezun olan kişiler ile aynı yerde istihdam edilmediğinden tamamen ezici bir üstünlük elde etmiş olmaktadırlar. Öğretmenlikten başka istihdam edilme olanağı bulunmayan biz öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mağduriyeti söz konusudur.


İlahiyat mezunları; İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği, Devlet Arşiv Uzmanı, TBMM Arşivcisi, Tapu Kadastro, Nüfus Ve Vatandaşlık, Aile Ve Sosyal Politikalar SHÇEK, Diyanet, Maarif Vakfı, Değerler Eğitimi, Hastanede Dini Danışmanlık, Asistanlık, Ceza İnfaz Kurumlarında Din Eğitimi, Helal Sertifikasyon gibi birden fazla iş imkânına sahip olmasına rağmen Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenliğine de atanmak istemektedirler. Sayıca öğretmenlerden fazla oldukları için seslerini duyurarak baskı yoluyla öğretmenlerin haklarını ellerinden alınmaya çalışmaktadırlar. Sayıca öğretmenlerden üstün olmaları haklı olduklarını göstermemektedir. Danıştay da Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenlerini haklı bularak birinci öncelikli olarak atanmasına karar vermiştir.


Eğer ihtiyaç olursa Öğretmenlik bölümlerine birinci mesleği öğretmenlik olmayan yardımcı bölümlerden(İlahiyat-Fen Edebiyat) alım yapılacaktır Bu konuda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararında hiç kimsenin mağduriyetinin olmadığı alenen ortalıktadır. Yürütülen haksız propagandalara inanmayınız.


Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında 7/2 bendinde Türkçe, Sosyal Bilgiler, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan mezun olanlarla, ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan da mezun olanların ataması yapılabilir.  


20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında Din Kültürü öğretmenliği için böyle bir düzenleme yapılmadığı fark edilip düzeltilmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu bir aday tarafından 2014 yılı Eylül ayı atamalarının iptali için açılan davada, Danıştay 12. Dairesi din kültürü öğretmeni alımlarına ilahiyat fakültesi mezunlarının 2. öncelikli olarak atanması gerektiği yönünde karar vermiştir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yusuf. 4 hafta önce

dikap bölümleri zaten 28 şubatın ihl ve ilahiyatların önünü kesmek için uydyrduğu bir bölümdü. hakkını alsa ne olur. gelecek atamalara kadar yeni bir karar alınır ilahiyatçılar rahatlar inşAllah.

Misafir Avatar
meD 4 hafta önce

İlahiyat varken din kültürü nedir ya.kapatın gitsin.

Misafir Avatar
Muhammet Çakır 4 hafta önce

3 Yıllık Mağduriyetimiz sonunda giderildi :)

Misafir Avatar
Melek 4 hafta önce

Hak haktır ististanasi yoktur.

Misafir Avatar
Kadir 4 hafta önce

Sanki dikap dan önce ilahiyat dan alınmıyodu asıl dikap ilahiyat ın hakkını gasp etmiştir

Misafir Avatar
yusuf 4 hafta önce

dikapçılar'''bizde biz öğretmenlik okuduk öncelik bizim hakkımız'' diyorlar. madem öyle kpss eğitim bilimleri testini çok iyi yapın ilahiyatçılara oradan fark atın ve atanın. ama yok biz pozitif ayrımcılık istiyoruz derseniz o olmaz..yanlış..

Misafir Avatar
Adnan 4 hafta önce @yusuf

Bizde öğretmenlik okuduk diyen yok. Zaten biz öğretmenlik okuduk. Sizin okuduğunuz bölüm öğretmenlik değil bunu dünya alem ve siz dahi biliyorsunuz. Kurulma amacınızda öğretmen yetiştirmek için değil. Buna rağmen yazıda da belirtildiği gibi sizlere verilen formasyon imam hatip liselerinde meslek dersleri öğretmeni olmanız içindir. Yeni bir kararın alınmasını çok beklersiniz. Hukuk Devletlerinde zorla ve baskıyla uygulama olmaz. Mahkeme kararını vermiştir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız karşı dava açarsınız olur biter.

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Büşra 4 hafta önce

Haklılığımızı hukuken ispat ettik. Yalan yanlış ithamlara Danıştay kararı cevaptır. İlahiyat gibi bir bölümden mezun olup sırf istedikleri şeyi elde etmek için iftira ve karalama çabalarına girenlerde bu fakültelerin yüz karasıdır.

Misafir Avatar
Garahisarlı 4 hafta önce

Dikabazulümbitti