Destekleme-Yetiştirme Kursları Tekrar Gözden Geçirilmelidir Atılan Taş Ürkütülen Kuşa Değmemektedir
Kamuajans.com - Malum bu kurslarda ücretler % 100 artırımlı ödeniyor. 250-300 öğrencili bir okulun haftalık kurs masrafı 2000-2500, aylık 8000-10.000 lira civarında. Tüm ülke bazında bu kurslarda harcanan para ile okullarımızın başta temizlik ve güvenlik olmak üzere tüm sorunlarının çözüleleceği kuşkusuz. 
 
Bu kurslarla ortalama net sayısını %10 yükselttiğimizi öngörelim, yani bir öğrenci bu kurslara devam ederek Teog da 115 net yaptığını düşünelim, bu kurslar olmasaydı bu öğrenci 105-110 arası muhtemelen net yapardı, yani kurslarla 5-10 kadar neti artmış olabilir peki bunun faydası ne? Aynı öğrenci kurslar olmasa 110 netle gireceği X okuluna, kurlarla netini artırarak 115 netle aynı okula girmekte. Pratikte pedagojik açıdan bunun faydası nerde? Fazladan yaptığı 5-10 netin faydası ne? Atılan taş ürkütülen kuşa değiyor mu?

1. Hafta içi ortaokullarda günde 7 liselerde 8-9 saat dersden sonra yapılan kursun pedagojik açıdan faydası olması mümkün mü?

2. Akademik başarısı çok düşük ve akademik başarı beklentisi olmayan öğrencilerin devam ettiği meslek liselerinde Fizik,Kimya, Biyoloji, Matematik vb. derslerden kurs açılmasından, öğretmenlerin özlük haklarının (% 100 artırımlı ek ders ücreti) dışında nasıl bir fayda beklenebilir.

3. Bu akademik başarı yarışı ve kurslar  maalesef okullarımızdaki sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetleri sıfırlamıştır.

4. ”Ders dışı eğitim çalışmaları” tarih oldu, çünkü aynı öğretmen yapacağı çalışmayı “destekleme kursu” adı altında yaparak kazancını ikiye katlıyor.

5. Öğretmen sabahtan sevkli,  haftalık maaş karşılığını dolduramadığı için,gün içinde ücretli dersi yok normal dersine gelmiyor, ders sonunda okula gelip  ballı “destekleme kursunu” yapıyor.
 
6. Öğretmen hafta içi rapor alıp derslerine gelemiyor hafta sonu  birdenbire iyileşiveriyor ve ballı kursunu kaçırmıyor.
 
Hasılı öğretmenler için asıl kurslar oldu, normal eğitim-öğretimi angarya görmeye başladılar.
 
NELER YAPILABİLİR?

1. Her okulda  ve hafta içi asla kurs açılmamalı, bu hem çok masraflı hem  kontrolü ve denetimi çok zor, hem de  öğrenci  okuldaki aynı arkadaşlarıyla ve aynı öğretmenleriyle  yapacağı kurs pedagojik açıdan çok verimli olmayacaktır.

2. Her ilçede ortaokul ve liseler için iki kurs merkezi belirlenmeli,  tüm ilçenin öğrencileri buralarda profesyonel bir yönetim anlayışı ile hafta sonları kurslara alınmalı, öğrenciler diğer okullardaki rakiplerini ve seviyelerini görerek kendisine yön vermelidir. Yine öğrenci yıl boyu okulunda beraber olduğu öğretmenin dışında farklı öğretmenlerinde anlatımlarından faydalanmış olur.

3. Bu işin istismar edilmesi, sadece  maddi gelir  aracı olması engellenmeli, yapılacak denetim ve sınavlarla amacına ulaşmayan kurslara son verilmelidir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 10 ay önce

Ben kırsalda öğretmenim kursların parasıyla YGS kitapları aldım ve adam gibi dersimi anlattım.hepsi de üniversiteyi kazandı.kursu para olarak algılayan adamın utanmali!!!

Misafir Avatar
Ayşe ... 11 ay önce

Eğitim dışında herşeyden bahseden malesef kendilerini öğretmen olarak tanıtan şahıslara...malesef dersaneler de kapandı..özellikle maddi durumu olmayan çocuklar bu kurslr sayesinde eksikliklerini tamamlıyorlar...zaten maddi durumu iyi olan çocuklar bazı konularda 1_0 önde..sizler de sırf kıskançlığınızdan yapılan çalışmalara çamur atmaktasınız...bir de sizin müdürlere gareziniz mi var.. Lütfen emek harcayan eğitimcilere çamur atmayın..sadece EĞİTİMİ düşünün..

Misafir Avatar
kadrolu öğretmen 11 ay önce

bu yazının aleyhine yorum yazan paragözleri kınıyorum.lüx yaşamak için öğrencileri kullanmayın.bırakın kursları anne baba eline bakan ATANMAmış öğretmenler yapsın.
kendi çocuklarını özel derse gönderip başkalarının çocuğuna kurs verenler lütfen yorumlamayın.

Misafir Avatar
hataylı 11 ay önce

idarecilere kesinlikle yetiştirme kursu açılmamalı.Okulun işleri ile ilgili ders sırasında defalarca ders bölünüyor.Bu öğrencilerin dikkatlerini toplamanın imkanı yok.birbirimizi kandırmamak lazım her şey para değil.Biraz vicdan diyoruz.

Misafir Avatar
Recep eski 11 ay önce

Çoğu kurslarda öğrenci katılımı olmuyor

Misafir Avatar
iyi de 11 ay önce

bu öğrenciler dershaneye para verip aynı saatlerde oralara gidiyorlardı, ben sıkıldım diyen çocuğa bunu soruyorum. Dershanaye de okuldan sonra gitmiyor muydunuz, evet hocam o farklı diyorlar. Nesi farklı ise. Toptan hepsini kaldırmalı o zaman. evet yüzde yüz verimli olmasa da sadece öğretmenlerin para kazandığı bir sistem olarak lanse edilmesi daha çok öğretmen düşmanlığı gibi olmuş. kim yazdı deseler kurs alamayan birisinin eseridir bu yazı derdim.

Misafir Avatar
Öğretmen 11 ay önce

Arkadaş, verdiğimiz kursların devlete olan yükünden bahsetmiş. Eğer okul kursları olmasa vatandaş dershanelere ve özel derslere yönelecek. Ne kadar eleştirsek de bu sınav sistemi olduğu sürece yardımcı aktörler mutlaka olacaktır. Devlet burada yetiştirme kurslarıyla vatandaşın yükünü azaltıyor. Verimli olup olmaması öğrencilerin isteğine, velilerin ilgisine ve öğretmenlerin vicdanına kalmış bir şey...

Misafir Avatar
Zehra Yılmaz 11 ay önce

Okul müdürlerine kursta öğretmenlik verilmemelidir. Bizim okul müdürü yetiştirme kursunda derse girerek ve bep li öğrenciler hafta içi ders sayesinde maaşı kadar ekders alıyordu.