Destekleme-Yetiştirme Kursları Tekrar Gözden Geçirilmelidir Atılan Taş Ürkütülen Kuşa Değmemektedir
Kamuajans.com - Malum bu kurslarda ücretler % 100 artırımlı ödeniyor. 250-300 öğrencili bir okulun haftalık kurs masrafı 2000-2500, aylık 8000-10.000 lira civarında. Tüm ülke bazında bu kurslarda harcanan para ile okullarımızın başta temizlik ve güvenlik olmak üzere tüm sorunlarının çözüleleceği kuşkusuz. 
 
Bu kurslarla ortalama net sayısını %10 yükselttiğimizi öngörelim, yani bir öğrenci bu kurslara devam ederek Teog da 115 net yaptığını düşünelim, bu kurslar olmasaydı bu öğrenci 105-110 arası muhtemelen net yapardı, yani kurslarla 5-10 kadar neti artmış olabilir peki bunun faydası ne? Aynı öğrenci kurslar olmasa 110 netle gireceği X okuluna, kurlarla netini artırarak 115 netle aynı okula girmekte. Pratikte pedagojik açıdan bunun faydası nerde? Fazladan yaptığı 5-10 netin faydası ne? Atılan taş ürkütülen kuşa değiyor mu?

1. Hafta içi ortaokullarda günde 7 liselerde 8-9 saat dersden sonra yapılan kursun pedagojik açıdan faydası olması mümkün mü?

2. Akademik başarısı çok düşük ve akademik başarı beklentisi olmayan öğrencilerin devam ettiği meslek liselerinde Fizik,Kimya, Biyoloji, Matematik vb. derslerden kurs açılmasından, öğretmenlerin özlük haklarının (% 100 artırımlı ek ders ücreti) dışında nasıl bir fayda beklenebilir.

3. Bu akademik başarı yarışı ve kurslar  maalesef okullarımızdaki sportif, kültürel ve sanatsal faaliyetleri sıfırlamıştır.

4. ”Ders dışı eğitim çalışmaları” tarih oldu, çünkü aynı öğretmen yapacağı çalışmayı “destekleme kursu” adı altında yaparak kazancını ikiye katlıyor.

5. Öğretmen sabahtan sevkli,  haftalık maaş karşılığını dolduramadığı için,gün içinde ücretli dersi yok normal dersine gelmiyor, ders sonunda okula gelip  ballı “destekleme kursunu” yapıyor.
 
6. Öğretmen hafta içi rapor alıp derslerine gelemiyor hafta sonu  birdenbire iyileşiveriyor ve ballı kursunu kaçırmıyor.
 
Hasılı öğretmenler için asıl kurslar oldu, normal eğitim-öğretimi angarya görmeye başladılar.
 
NELER YAPILABİLİR?

1. Her okulda  ve hafta içi asla kurs açılmamalı, bu hem çok masraflı hem  kontrolü ve denetimi çok zor, hem de  öğrenci  okuldaki aynı arkadaşlarıyla ve aynı öğretmenleriyle  yapacağı kurs pedagojik açıdan çok verimli olmayacaktır.

2. Her ilçede ortaokul ve liseler için iki kurs merkezi belirlenmeli,  tüm ilçenin öğrencileri buralarda profesyonel bir yönetim anlayışı ile hafta sonları kurslara alınmalı, öğrenciler diğer okullardaki rakiplerini ve seviyelerini görerek kendisine yön vermelidir. Yine öğrenci yıl boyu okulunda beraber olduğu öğretmenin dışında farklı öğretmenlerinde anlatımlarından faydalanmış olur.

3. Bu işin istismar edilmesi, sadece  maddi gelir  aracı olması engellenmeli, yapılacak denetim ve sınavlarla amacına ulaşmayan kurslara son verilmelidir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Selim 3 ay önce

Okul müdürü hafta içi mesayi saati içinde destekleme kursu veryor yazın hem günlük ekdersini hemde kurs ücretini alıyor ve bakanlığımız buna cevaz veriyor bu kurslar yönetici ve öğretmenlere para kazandırmaktan başka işe yaramıyor.zaten denetim sıfır denetleyenede zaten ücret verilmiyor

Misafir Avatar
Zehra Yılmaz 3 ay önce @Selim

Aynen katılıyorum size bizim okul müdürü de maaşı kadar ek ders alıyor ders saatlerinde haftada 10 saat bep li öğrenciye kurs veriyor ders çıkışında da haftada 8 saat yetiştirme kursu veriyor. Bu uygulamaya son verilmelidir. Müdür madem derse girmek istiyorsa öğretmen olsun

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
AHMEDSALİH 3 ay önce

yazın artık şu kursları, öğrenciden ziyade öğretmeni destekleme kurslarını yazın, günde 8 saat dersten sonra verilen kursun faydası olmayacağını yazın, hafta içi okulda gördüğü onca ders niçin veriliyor, yazın

Misafir Avatar
ali 3 ay önce

yazdıkalrınız doğru...daha ciddi bir şekilde yapılmalı..bir merkez olmalı .15 öğrenci bulan kursu açıyor sonra öğrenci yok

Misafir Avatar
bilal 3 ay önce

Tamamıyla katılıyorum.

Misafir Avatar
muammer 3 ay önce

Bir öğretmen olarak tespitlerinize birebir katılıyorum. Özellikle çözüm öneriniz çok doğru olmuş. Ülkemizin parasına ve çocuklarımıza yazık. Elimizi vicdanımıza koymalıyız.Hepimizin çocuğu var.

Misafir Avatar
msy 3 ay önce @muammer

branşınız nedir

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
eğitimci 3 ay önce

yav bir günde öğretmeni destekleyin be yuh artık bi ellerinde kurs ders ücreti var onuda alın ya öğretmenlerin zaten ek dersi yok maaş karşılığı doldurulamıyor maaş zammı 3+3 komik napsın bu öğretmen maaş 5 bin olsun kursda ekd erste olmasın az yökteki ek derslerle uğrşın maaşlarla adamlar saati 50 liraya giriyor yordunuz artık valla memurları küstürdünüz

Misafir Avatar
Saçmalamış 3 ay önce

Çoğu öğretmen bu kurslara katılmıyor.

Misafir Avatar
İlhan 3 ay önce

Denetim olması hususunda size sonuna kadar katılıyorum.Bu kurslar sayesinde birçok öğrencimizi üniversiteye yolladık.Kurs dersane,özel ders alma imkanı olmayan öğrencilere gerçekten çok fazla katkı sağlamakta.5 10 net degil ayrıca.Burada sorun denetim mekanizmasının az işlemesi.