“DERS VE EK DERS” DE HAKSIZLIK
Kamuajans.com - Gerçi o uçurumlar oluşmuş durumda da;daha çok derinleşecek uçurum.Dolayısıyla zaten bozulmuş olan iş barışı,güvensizlik,hasetlik,isteksizlik,umursamazlık ve daha pek çok olumsuzluk artacak.Düşük olan eğitim kalitesi ve seviyesi tamamen dibe vuracak;çözümsüzlükte düğümlenecek.Çok mu abartıyorum,sanıyorsunuz. Eğitimde kalite dibe vurmadıysa bile dibin yanında geziniyor bile.


Maaş karşılığı ders saatinin eşitlenmesi ile ne alakası var denebilir.Ek ders saatlerinin dağılımında eşitlik yok ki;maaş karşılığında olsun.Açıklayayım.Sınıf öğretmeni haftada 30 saat derse girecek;ki bunun birkaç saatine yabancı dil ve din kültürü derslerine branş öğretmenleri girebilir.Ama sınıf öğretmeni 12 saat ek ders alacak.Ortaokul ve lisedeki branş öğretmenlerinin pek çoğu zaten ek ders, mek ders bilmiyor.Yani,olmadığı için bilmiyor.Çoğunluğu haftada 4 saat,6 saat ek ders alıyor.Full 30 saat derse girerse 15 saat ek ders alacak.Atölye ve laboratuar öğretmenleri ise maaş karşılığı 20 saat derse girerken 15 saat girecek,ama 24 saat ek ders alacak.Ayrıca maaş karşılığı dolmasa bile,yani mesela 6 saat derse girse bile 24 saat koordinatörlükten ek ders alacak.Bu mu eşitlik?


O halde maaş karşılığı ders saati eşitlenecekse;ek ders saatleri de eşitlenmeli ve adaletsizlik giderilmelidir.Peki adaletsizlik sadece burada mı? Hayır.Asıl eşitsizlik ve adaletsizliği,uçurum üstü uçurumu Destekleme ve Yetiştirme kursları getirdi.Öğretmen ve idarecilerin büyük bir kısmının bu kurslarla ilişkisi bile yok.Bir kısmı ise full full ek ders alıyor.Kısaca şöyle ifade edelim.Genel anlamda 150-200 TL arası ek ders ücreti alanından tutun 2000 TL.nin üzerinde ek ders alanına kadar öğretmen ve idareci var.Böyle bir camiada gelin iş barışından,uyumdan,dayanışmadan;aşktan şevkten bahsedin.Bu mümkün mü?


Efendiler! Bütün bunların çözümü için iki yol var.Bunlardan biri tercih edilmediği müddetçe çözümsüzlük devam edecektir.Dibe doğru gidiş önlenemeyecektir.Bunlardan birincisi:


1-Eğitim-öğretim tamamen özelleşecek,sağlık alanında olduğu gibi temel giderleri devlet karşılayacak ve eğitim politikası ile stratejisini devlet belirleyip denetçisi de olacak.Yani bir bakıma işletmesini özelleştireceksiniz.


Bu zor ,ama kökten çözüm yolu.Zor ,çünkü çok farklı kesimler bile karşı çıkacak,anayasa değişikliğine engel olmak isteyecek.Diyelim ki,bu birinci çözüm yolu fantastik.Bu yüzden geçelim.O zaman ikinci yol var.


2-Öğretmenler de devlet memuru olduğuna göre,görev tanımları ve çalışma şartları yeniden düzenlenmeli.Günlük 8 saat (08.00-17.00) olmalı ve her öğretmen her gün en az 5 ders saati derse girmeli.Kalan zamanlar da ise derse hazırlık,yazılı sorusu hazırlama,yazılı okuma,nöbet tutma vb. görevleri okul ve kurumunda yapmalıdır.Gece veya hafta sonu kursları,dersleri,sınavları vb. görevler ise fazla mesai kavramı çerçevesinde değerlendirilmelidir.Bunda da eşit dağıtıma dikkat edilmelidir.Ayrıca atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin koordinatörlük görevi de asli görev içinde değerlendirilmeli;ama işletmelere gidiş-geliş ücreti olarak fazladan yolluk verilmelidir. Koordinatörlük görevi de eğitim-öğretimin dışında bir şey değildir.


Peki maaşlar ne olmalı mı diyorsunuz?İster 5000 TL;isterse 10000 TL.Devletin bütçe imkanları içersinde verilebilecek en iyisi olsun.Orası beni ilgilendirmiyor.Ne kadar çok verilebilirse o kadar verilsin;mutlu ve memnun oluruz.Ama eşitsizlik ve adaletsizlik bitsin,öğretmenlerde kaybolan aşk ve şevk yeniden canlandırılsın.Unutulmasın ki”aşk olmadan meşk olmazmış”.


Kısacası eğitim bir devrim bekliyor ve bu devrim gerçekleşmeden kalite ve seviye yükselişe geçmeyecektir.Tüm sendikalara ve siyasi partilere bir sendikacı ve bir eğitim yöneticisi olarak sunuyorum.


Yasin UĞURTAY
Eğitim Yöneticisi 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 10 ay önce

Eğitim yöneticimiz mesleki eğitim merkezinin birinde müdürmüş.4 yıllığına görevlendirmişler.görevlendirilirken hak yedimi yemedi mi bilemem. Ama haftada 36 saat ücreti alır.diğer okul müdürlerinin hemen hemen iki katı. Burdada çıkar eşitlikten haktan hukuktan bahseder. Halin bu hiçbari konuşma

Misafir Avatar
Ali07 10 ay önce

Yaşın bey senin gibi birisi nasıl eğitimci yazar oldu.cok merak ediyorum.bence siz ancak yazarsınız ama boş yazatsiniz

Misafir Avatar
Ogretmen 10 ay önce

Arastirma yapmadim ama haberi yapan kişi kesin idarecidir ve eminim ki uzun zamandır sınıfta ders islememistir. Bu yazinin sistemin sorunlarinı cozmeyecegini bütün ogretmenler anlamıştır. Takmış öğretmenlerin ek dersine. Kardeşim adam gibi maaş ver öğretmenlere, ek dersi hep kaldır herkes eşit girsin derslere. Unutmadan bütün idarecileri de 4 yıl sonra 1 dönemliğine öğretmen yapacan unutmasınlar geldikleri yeri

Misafir Avatar
gül 10 ay önce

Eğitimde neden ilerleyemiyoruz biliyor musunuz? Sizin gibi anlayışı bozuk insanların yüzünden.

Misafir Avatar
Hasan Koparan 10 ay önce

Şuan Meb de görev yapan 900 bin öğretmenin 400 bini eğitim fakültesi mezunu değil yani öğretmen değil. Ya Formasyonlu ya da açık öğretim fakültesi mezunu. Meb özellikle onları aramıza kattı ki ortalık karıştırsınlar diye ve Meb başardı. Adam bize verin demiyor onlara vermeyin diyor YAZIK ÇOK YAZIK bu arada sınıf öğretmeni değilim

Misafir Avatar
hakan 10 ay önce

yasin bey senin gözün atölye öğretmenlerinin ek dersinde.Dönüp dolaşıp konuyu onlara getirmişsin. bu kadar mı zoruna gitti.

Misafir Avatar
öğretmen 67 10 ay önce

Allah'tan eğitim sistemi senin elinde değil yoksa bu işin suyu iyice bulanır.

Misafir Avatar
suat 10 ay önce

sayın eğitim töneticisi daha haberiniz bile yok koordinatörlük görevi yüzyüze eğitimden sayılarak dönem başından itibaren ekders ödenmediği gibi sğitime hazırlık ödeneği bile ödenmiyor.