Danıştay Kararı Gereği Ödenmesi Gereken Koordinatörlük Ücretleriyle İlgili Yargı Kararı
Dolayısıyla Danıştay kararı ile yürütmesi durdurulan düzenleme ile ilgili olarak, yürütmesi durdurulan düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı 03.07.2017 tarihinden itibaren, koordinatörlük uygulaması sebebiyle ek ders kaybı yaşayan teknik öğretmenlerin maddi hak kayıplarının telafi edilmesi gerekmektedir.
Yürütmesi durdurulan düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı 03.07.2017 tarihinden itibaren, ödenmeyen ek ders ücretlerinin ödenmesi talebiyle yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine açılan davada; Ankara 17. İdare Mahkemesi’nin 2018/897 E., 2018/2699 K. sayılı ve 28.12.2018 tarihli kararında, her ne kadar davalı idare tarafından, söz konusu yargı kararının Bakanlığa tebliğ tarihi olan 27.12.2017 tarihinden itibaren ek ders ödemesinin yapıldığı, ancak belirtilen tarihler arasında, yani yürütmesi durdurulan düzenlemenin Remi Gazete’de yayımlandığı 03.07.2017 tarihi ile ilgili yargı kararının Bakanlığa tebliğ tarihi olan 27.12.2017 tarihleri arasında, ek ders ödemesi yapılamayacağı ileri sürülmekte ise de, yürütmesi durdurulmuş düzenleyici işlemin tesis edildiği tarihe kadar geri gidilerek, o işlem tesis edilmemiş olsaydı nasıl bir hukuki durum oluşacaksa, idarece o durumun iade edilmesinin zorunlu olduğu, bunun aksine bir durumun Anayasa ile güvence altına alınan Angarya yasağına aykırı olacağı belirtilerek, dava konusu işlemin iptaline, davacının dava konusu işlem nedeniyle yoksun kaldığı parasal haklarının idareye başvuru tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalı idarece davacıya ödenmesine, karar verilmiştir.  
  
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.