Danıştay Eylemci Öğretmenlere Verilen Cezayı İptal Etti

Mersin'de Eğitim Sen'in 2014'te yaptığı 2 günlük iş bırakma eylemine katılan 401 öğretmen hakkında yerel mahkeme tarafından verilen "Aylıktan kesme" cezasını bozan Danıştay, iş bırakmanın sendikal faaliyet olduğu yönünde karar verdi. İş bırakma sendikal faaliyettir Mersin'de Eğitim Sen'in 2014'te yaptığı 2 günlük iş bırakma eylemine katılan 401 öğretmen hakkında yerel mahkeme tarafından verilen "Aylıktan kesme" cezasını bozan Danıştay, iş bırakmanın sendikal faaliyet olduğuna hükmetti.

Haber Merkezi Kamu Emekçileri Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2014 yılında 8-9 Ekim tarihlerinde 2 günlük iş bırakma eylemi yaptı, iş bırakma eyleminin yanı sıra yapılan basın açıklamaları ile sendikanın tavrı ortaya konulurken, Mersin il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 401 eğitim emekçisi hakkında "1/30 oranından aylıktan kesme" cezası verildi. Eğitim Sen Mersin Şubesi tarafından idare Mahkemesi'ne yapılan itiraz reddedilirken, Eğitim Sen Şubesi konuyu 401 üyesi adına ayrı ayrı Antalya Bölge idare Mahkemesine taşıdı. Ancak Antalya Bölge idare Mahkemesi'nden de gerçekleştirilen eylemin "Sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilemeyeceği" iddiası ile 401 kişiye kesilen cezanın haklı olduğu savunuldu.

Kaos Planlayıcılarına DİSK'te Katıldı AYM VE AİHM KARARLARINA ATIFTA BULUNULDU Bölge idare Mahkemesinin kararı üzerine konuyu Danıştay'a taşıyan Eğitim Sen Şubesi itirazına Danıştay 12. Dairesi cevap verdi. Yerel Mahkemenin kararını bozan Danıştay 12. idaresi Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa insan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıfta bulunarak, yapılan iş bırakma eyleminin sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Danıştay 12. Dairesi ilgili kararında şu ifadelere yer verdi: "Bakılan davada, davacının üyesi bulunduğu sendikanın ve sendikanın bağlı olduğu konfederasyonun aldığı kararlar uyarınca gerçekleşen göreve gelmeme eyleminin sendikal faaliyet kapsamında bir fiil olarak kabulü gerekeceğinden disiplin suçu teşkil etmeyen eylem nedeniyle tesis edilen dava konusu işlemde ve bu işleme karşı açılan davada uyuşmazlığın özünü oluşturan dava konusu disiplin cezasının hukuki denetimi yapılmaksızın, sendikanın ve konfederasyonun aldığı kararın denetimi yapılarak davanın reddi yolunda verilen idare mahkemesi kararında hukuka uyarlık görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle davacının temyiz isteminin kabulü ile mahkeme kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın idare Mahkemesine gönderilmesine..." 29 ARALIK GREVİ İÇİN DE EMSAL BİR KARARDIR' Konuya dair konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, 29 Aralık grevi içinde emsal teşkil ettiğini belirtti. Türkiye genelinde binlerce eğitim emekçisinin 29 Aralık grevine katıldıkları için haklarında cezalar verildiğini belirten Muşlu, eğitim emekçilerinin KHK'lerle ihracının da bu grevler nedeniyle yapıldığını ifade etti. Muşlu, alınan kararların hukuksuz olduğunu Danıştay 12. idare Mahkemesi tarafından ortaya konduğunu belirterek, yapılan yanlışların bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 2 yıl önce

danistay uyeleri giderayak yapti yine yapacagini