Boş Geçen Derse Giren Nöbetçi Öğretmenlere Ek Ders Ücreti
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 28892082-869-E.1565656 sayılı Nöbetçi Öğretmen konulu 6 Eylül 2018 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Söz konusu resmi yazıda ''
Türkiye Eitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası tarafından, nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslerde görev yapmaya zorlamamaları, boş geçen dersleri okutmaları halinde ek ders ücretinden yararlandırılmaları, boş geçen derslerle ilgili taleplerinin yerine getirilmesi ve konu hakkında valiliklere açıklama yapılması hususunda Bakanlığımıza hitaben yazılan 22.03.3018 tarihli ve 378 sayılı yazıya 60 günlük yasal süre içinde cevap verilmediği gerekçesiyle, ilgili Sendikayı temsilen Av. Dilek Atak tarafından Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuruya ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumunun 26 Haziran 2018 tarihli ve 86171061-101.06.02.02-E.11251 sayılı yazısı ve ekleri incelenmiştir.

Evrak kayıtlarının incelenmesi sonucunda adı geçen Sendikanın söz konusu yazısının Genel Müdürlüğümüzde bulunduğu anlaşıldığından konunun da Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmesinin uygun olacağı düşüncesiyle ilgi yazı ve ekleri ilişikte gönderilmiştir.

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 5'inci maddesinde; Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin aylıkları karşılığında haftada kaç saat ders okutmakla yükümlü oldukları, 6'ncı maddesinde ise aylık karşılığı ders görevini tamamlayanların haftada kaç saate kadar ek ders ücreti karşılığında ders okutmakla yükümlü oldukları belirlenmiş, bu yükümlülüklerini öncelikle alanlarında ders bulunmayanların ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders okutmak suretiyle yerine getirebilecekleri hükme bağlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca sendikaya cevaben gönderilen yazıda; "Bu çerçevede nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derslere girenlerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarını geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak nöbetçi öğretmenlerin, ders okutmaksızın salt öğretmeni olmayan sınıfların sükunetini sağlamak üzere sınıfta bulunmalarının bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır." denilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fethi ayyıldız 11 ay önce

yani matematik dersine matematikçi,edebiyatçının boş geçen dersine edebiyat öğretmeni girerse ek ders alacaktır.boş geçen matematik dersine farklı bir branş öğretmeni girerse örneğin cografya söz konusu ücreti alamayacaktır.

Misafir Avatar
Ahmet 11 ay önce

sürekli boş geçen derslere giren öğretmenler açısından büyük bir sorundu, bu haksızlığı gideren her kimse Allah razı olsun.

Misafir Avatar
Ali Hoca 11 ay önce

Başlığı okuyan da gerçekten bir müjdeli haber zannedecek!

Misafir Avatar
hakan 11 ay önce

resmi yazıyıda eklerseniz sevinirim.