Bitişik Eğik Yazı ve Dik Temel Yazı Kullanımı
T.C.

Sayı: 43769797-115.01-E.10278432

05.07.2017

..............VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2017 tarihli ve 10 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi.

Bakanlığımızın ve özellikle Genel Müdürlüğümüzün yükümlülüklerinin bulunduğu çeşitli stratejik planlar ile eylem planları da dikkate alınarak eğitimde niteliği artırma çalışmaları kapsamında ilgi Çizelge'de yer alan derslerin 21. yüzyıl becerilerini kapsayan milli ve manevi değerleri benimseyen, yaşamla ilişkilendirilebilir sadelikte olmasına yönelik öğretim programları güncelleme çalışmaları kapsamında Türkçe (1-8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı'nın da güncelleme çalışmaları tamamlanmış olup 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanması planlanmaktadır.

Türkçe (1-8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı'na göre, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren okullarımızda dik temel harf uygulamasına da geçileceği öngörülmüş ve 23 Mayıs 2017 tarihinde Bakanlığımızda ''İlk Okulma Yazma Öğretimi Bilgilendirme Toplantısı'' ile kamuoyu bilgilendirilmiştir.

Buna göre 2017-2018 eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için daha verimli geçirilmesi ve güncellenen söz konusu öğretim programının da uygulamadaki etkinliğinin artırılması amacıyla Eylül 2017'de 1. Sınıfa başlayan öğrencilerimiz dikkate alınarak Bakanlığımızca dağıtılacak öğretim materyalinin miktarının belirlenebilmesi için 1. sınıfı okutacak sınıf öğretmenlerimizin dik temel yazı veya bitişik eğik yazı stillerinden hangisiyle öğrencilerine eğitim vermeyi tercih ettiklerinin bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle 5-12 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bakanlığımız https://veri.meb.gov.tr internet adresinde yer alan anketle ilgili okul yöneticilerimizin 1. sınıfı okutacak öğretmenlerimizi bilgilendirmelerinin ve söz konusu anketin öğretmenlerimiz tarafından 14 Temmuz 2017 tarihine kadar doldurulmasının sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Yusuf TEKİN
Bakan a.
Müsteşar 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İsa Keskin 13 ay önce

Hayırlı olsun. Dik yazıya geçiyorsunuz ya, eğitimin bütün sorunları çözülür, başarı yüzde bir milyon artar artık!

Misafir Avatar
iyi oldu 13 ay önce

aklın yolu bir . mülakat saçmalıklarından da vazgeçip öğretmenleri eğitimcileri germeseniz çok iyi olacak. fetociler pkkcılar zaten atıldı. suçlu varsa cezasını çeksin. liyakat olsun. torpili hayatımızdan bu toplumdan defedelim. yoksa çocuklarımıza hangi müdür çıkıp haktan bahsedebilecek o vakit .ülkemizin geleceği adına güzel doğru işler yapalım

Misafir Avatar
Taylan Gület 13 ay önce

Dik temel yazıya geçilmesi yazmaya ve dikte çalışmalarında çocukların daha erken istenilen seviyeye ulaşmalarını sağlayacağını düşünüyorum.