Binlerce Norm Fazlası Öğretmen İçin Tek Çözüm

 Sahada olan , hatta sahada aynı anda hem öğretmen hem de öğrenci olarak yer alan biri olarak gözlemlediğim; herkesçe bilinen en belirgin sorunlardan biri ; öğretmenlerin kendilerini zamanın getirilerine paralel olarak geliştirememeleridir.
Sorun gayet net...
Milli Eğitim Bakanlığımızda; var olan bu soruna artık gerçekçi çözümler aramaya başladı.Bakanlıktan gelen bilgiler oldukça olumlu…
Performans Değerlendirme Sistemi…Bir çok kişi geliştirilmeye çalışılan bu sisteme karşı gelebilir, ama gayet olumlu bir adım…Çünkü her geçen gün önemi artan öğretmenin; bilgi beceri ve gelişiminin sağlanması demek, eğitim sistemimizin sınıf atlaması demektir.
Şimdi gelelim sahadaki başka bir soruna…
Norm kadro güncellemesinden sonra yaklaşık 20 BİN sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düşecek ( Tamamına yakını batı illerinde).Bakanlığın bu fazlalığı eritebilmesi için en mantıklı ve en yararlı tek bir çözüm var ; o da , Diplomaya dayalı,Yönetmeliğe bağlı alan değişikliğidir.
Hali hazırda bakanlıktan gelen rakamlara göre yaklaşık 8-10 bin arası sınıf öğretmeni açığımız var.Ve bu açıkların tamamına yakını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde…Yani bakanlık batıdaki norm fazlası sınıf öğretmenini RE SEN doğuya atasa bile ,hala binlerce norm fazlası öğretmenimiz gerçeğiyle baş başa kalmış olacağız.
Norm fazlası öğretmenlerin sistemin içine dahil edilebilmesi için yapılacak Diplomaya dayalı,Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile tamamen olmasa da çok büyük bir oranda bu sorundan uzaklaşılmış olunacak..
Ne mi yapılmalı ?
Alan değişikliği , yan alan değişikliği ile KESİNLİKLE karıştırılmamalıdır
Bakanlık acilen Alan Değişikliği yapmalıdır.Yapılacak alan değişikliğinde tüm normlar açık gösterilmelidir.Eski alanına geçmek isteyen, kadroluyken 2. Üniversite okuyup kendini geliştiren öğretmenlere bu hak tanınmalıdır.
Burada branş ayrımı yapılmamalıdır,norm açığı bulunan tüm yerler açık gösterilmeli,elinde 2. Üniversite diploması olan ve mezun olduğu alanda öğretmenlik yapmak isteyenler de bu açıkları tercih edebilmelidir.Dar kapsamlı ya da sınırlayıcı bir alan değişikliği amacından uzak günü kurtarmaya yönelik olur.
Kadrolu sınıf öğretmeni iken, İngilizce öğretmenliğini veya başka alanları bitiren de var ,zamanında kendi branşında atanamadığı için sınıf öğretmeni olarak atanmış olanda var…Bu nedenle 2. Üniversite diploması alanlar ve mezuniyet branşına geçmek isteyenler sınırlamalara tabi tutulmadan bu haktan yararlandırılmalıdır.
Bakanlık yetkililerinin son aylardaki pozitif çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek ; sahadan gelen talepleri göz ardı etmeyeceklerini umup , geniş kapsamlı ama DİPLOMAYA DAYALI bir alan değişikliğine gideceklerini ümit ediyorum.

Murat Mehmet GÜLER
Eğitimci Yazar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Handan 2 yıl önce

Özel eğitimdeki norm açığını gidermenin en temel yolu 540 saatlik özel eğitim sertifikası olan öğretmenleri de içine alan kapsamlı bir alan değişikliği yapmaktır

Misafir Avatar
Alan 2 yıl önce

Alan degisikligi hemen yapilmalidir.

Misafir Avatar
ahmet kerem 2 yıl önce

2013 Yılından bu yana yapılmayan alan değişikliğinin, yönetmeliğe bağlı kalınarak ve norm fazlası sorununun çözüme kavuşturulabilmesi için tüm normlar açılarak yapılmasını istiyoruz.

Misafir Avatar
GÖKAY 2 yıl önce

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak olanlar verimli-huzurlu olacağı alanda çalışmalı. Yönetmelikte belirtilen tüm hak sahiplerine yönelik, tüm normlar açılarak yapılacak kapsamlı alan değişikliğini bekliyoruz

Misafir Avatar
Çelebi 2 yıl önce

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak olanlara, İkinci üni bitirenlere, Mezuniyet alanı dışına atananlara yönetmelik çerçevesinde, tüm normlar açılarak yapılacak kapsamlı alan değişikliği bekliyoruz.

Misafir Avatar
göksal 2 yıl önce

Yönetmeliğe göre tüm normlar açılarak yapılmalı.

Misafir Avatar
Sevda 2 yıl önce

3 yildir bekliyoruz sabırla artik sabrımız kalmadı bir an önce alan değişikliği yapılsın istiyoruz

Misafir Avatar
Sibel 2 yıl önce

İstediğimiz daha verimli olacağımız alanda çalışmak istiyoruz