Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Bir Açıklama Bekliyor
Teknoloji Çağındayız… Teknolojinin her geçen gün koşarak ilerlediği bir çağdayız. Ülke olarak teknolojik gelişimleri yakından takip edebiliyoruz ve her türlü teknolojiye kolayca sahip olabilecek durumdayız fakat tüketici olarak. Yani teknoloji üretebilen bir ülke değiliz, dışa bağımlıyız. Yerli ve milli yazılımlarımız yok denecek kadar az. Gelişmiş ülkeler teknolojiler üreterek dev ekonomiler yaratırken bizler hala tarım ekonomisine takılıp kalmışız. Yüzyıllar öncesinde de matbaa serüveni ile dünyanın gerisinde kalmış bir toplum idik.  Umut ediyoruz ki teknolojinin hızla ilerlediği günümüz şartlarında FATİH Projesi gibi dev bir projeye imza atmış ülke yöneticilerimiz bu projenin gerekliliklerini ve olumlu bir şekilde devamlılığını sağlayacak Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine de gereken ehemmiyeti verecektir. FATİH Projesi “Eğitimde FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için başlatılmıştır.” amacıyla başlatılan ve bugüne kadar 47 milyar dolar harcanan büyük ve kapsamlı bir projedir. Bu projenin devamlılığı için işin ehli olan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine ihtiyaç vardır.  Hali hazırda başlatılmış olan bu projeye gereken destek sağlanmadığı sürece de bizler üretemeyen toplum olmaya devam edeceğiz. Teknolojiyi benimsetecek temelini manasını işlevini öğretecek, FATİH Projesini yürütecek Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine hakları teslim edilerek bu konuda büyük bir adım atılabilir. 

BT ALANI NORMU-YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ MADDESİ İLE İLGİLİ TALEP

25 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan Norm Kadro Yönetmelik Değişikliğinin 23’üncü maddesinin 3’üncü fıkrasında “Sınıfları Bilişim Teknolojisi araçları ile donatılmış olan eğitim kurumlarından Bilişim Teknolojisi alanı norm kadrosu bulunmayanların Bilişim Teknolojisi alanı norm kadroları, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün teklifi ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün uygun görüşü üzerine Bakan onayı ile belirlenir.” hükmü yer almıştır. Bu yönetmeliğe göre Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin normlarının güncellenmesi gerekmektedir. Fakat yönetmeliğin yayınlanmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen gerekli çalışmalar son bulmamıştır aynı şekilde FATİH Projesi için olan BTR norm çalışmaları da son bulmamıştır. Ülke olarak teknoloji açısından bir yerlere gelebilmek istiyorsak öncelikle bu işin öğretmenleri ile alakalı tüm çalışmalar eksiksiz yapılmalı ve bilişim teknolojileri öğretmenlerine önümüzdeki atamalarda hatrı sayılır bir kontenjan sayısı verilmelidir.  Çünkü Gelecek Bilişimle Gelecek.

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.