Bakan Selçuk Okul Müdürlerine Seslendi
Toplantıda konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu toplantıya özellikle gelmek istediğini, kendisi için her zaman mutfağın, işin yapıldığı yerin çok önemli olduğunu belirterek, “Hayatımda hep okulların içinde olmayı çok önemsedim. Öğretmenler odasına girmeyi çok önemsedim ve aşağı yukarı iki haftada bir okulumuzu ziyaret etmek ve oralardaki arkadaşlarımızla çalışmalar yapma fırsatımız oldu. Benim Milli Eğitim Bakanlığına girişim bir nasip meselesi. Ben bu işlerden hep kaçtım. Çünkü çok büyük vebali olan işler ve çocukların hukukunu korumadan daha aziz olan daha yüksek olan bir vebal olamaz. Eğer biz attığımız imzalarda yaptığımız iş ve işlemlerle çocukların lehine olan şeyler yapmıyorsak zaten bu bizim için iki dünyamızı da karatan bir şeydir” şeklinde konuştu.


On beş gün içinde gerçekleştirilecek bir lansman toplantısında üç yıllık bir makroplan ilan edeceklerini belirten Selçuk,“Türkiye’nin eğitim sistemi üç senede nereye gelecek, nasıl gelecek, hedeflerimiz nelerdir, bunların performans göstergeleri nelerdir? Üç sene sonra bu hedeflere gelemiyorsak Bakan da oturmasın, başkaları da oturmasın o koltukta. Bizim hedef koymamız lazım. Bizim çocuklar için, Türkiye için emperyalistlerin bu kadar üzerine geldiği bir ülke olan Türkiye için bir şey yapmamız lazım, farklı bir şey yapmamız lazım. İki katı, beş katı çalışmamız lazım.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders zilinin çalmasına sayılı günler kala okul müdürlerine seslendi. "Bütün öğretmenlerimizin gözüne gözleriniz değsin. Oradan gönüllerine inin." diyen Bakan Selçuk, "Gerçek yetki şahsiyettir. Siz, öğretmenler odasında saygınlık uyandırdığınızda, inanın bütün okul size saygı duyacaktır." ifadesini kullandı. "Bizim şartları zor olan okullardaki kahramanlara ihtiyacımız var." sözleriyle Okul Müdürlerine çağrıda bulunan Bakan Selçuk, "Okullarımızın tuvaletlerinden başlayarak bahçesini ve çevresini pırıl pırıl yapalım. Eğer okullarımızın arasındaki fark azalırsa Türkiye'deki fark azalır, biz bunu yapabiliriz." dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "2018 - 2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Sene Başı Değişim Liderleri Toplantısında" Başkent'te görev yapan okul müdürlerine seslendi

"Değerli arkadaşlar, lütfen bütün öğretmenlerimizin gözüne gözleriniz değsin. Oradan mümkünse gönlüne inin o insanların. Deyin ki: "Biz sizin için buradayız çocuklar için buradayız, Sayın Bakan dahil hepimiz çocukların hizmeti için buradayız." ifadesini kullanan Bakan Selçuk, "Eğer öğretmenlerinizin huzuru olursa çocuklarınızın huzuru olur." dedi.

Bakan Selçuk"Benim bakan oluşumla bir beklenti oluştu. Bunun nedenini bilmiyorum ama düşersem ne kadar kötü olacağını biliyorum. Benden beklenenlerin benzerlerini, öğretmenlerin de sizden beklemesi gerekir. Biz hepimiz çocukların hizmetindeyiz. Müzik değişince dans da değişir. Dünya değişirken biz duramayız. Çocukları yetiştirirken doğru yönlendirmeliyiz. Farklı düşünmek zorundayız. Düşüncelerimizi ve davranışlarımızı değiştirmezsek dünya düzenine uyum sağlayamayız. Müdürlerimden beklentilerim öğretmenleri değişim içerisine almaları. Bunun yanında müdürlerin de bu kapsamda değişime uygun davranmalarını bekliyorum. Bütün öğretmenler odasına gidesim var. Bunun mümkün olmadığını biliyorum ama benim yerime tüm öğretmenlerin elini sıkın. Sıcak ilişkiler kurun. Gönüllerine girin bu çalışma barışını artırır ve huzurlu bir ortam oluşturur. Eğitimin takım işi olduğunu bilmek gerekir. Makam yetkisi ile öğretmenlerle baş edemezsiniz. Saygılar şahsiyetle kazanılır, baskı ve bilgi ile kazanılacak bir olgu değildir. Okullarda sizlere ihtiyacımız var. Okulumuza sahip çıkalım temiz tutalım. Okul müdürlerinin gönüllerinde taht kuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salonda yüksek bir enerjinin oluşmasına sebep olan doyurucu bir konuşma yaptı. "Ankara için özel projeler hazırlıyorum. Ankara marka olmalıdır." diyen Bakan Selçuk kendisinin de Ankaralı olduğunu söyledi.
Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara’da kayıt altına alınan resmi ve özel öğrenci sayısının 976 bin 972 olduğunu belirterek “Ülkemizin zenginliğini, insan kaynağının genişliğini ve gelecekte ülkemizin sorumluluğunu üstlenecek ne kadar çok gencimiz, evladımız olduğunu göstermesi açısından bu rakamlar önemlidir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise sayısıdır bu. Ankara’da okul sayımız ise 2868. Bunun 1741’i resmi okullarımız 1127’si de özel okullardan oluşmaktadır. Öğretmen sayımız da hakikaten gurur verici bir sayı: 71 bin 937 öğretmenimiz var. Eğitim ordumuz bunlardan oluşuyor. Derslik sayımız 41 bin 623. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz ki hızla bu sayıyı yukarı çekmeye çalışıyoruz. Kamunun, devletin okullarındaki derslik sayısı 28 bin 71. Özel okullardaki derslik sayısı da 13 bin 352. Bu derslik ihtiyacını karşılamak üzere şu an ilimizde bir seferberlik yapıyoruz. Bu konuda tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, desteği, o dönem Başbakanımız olan Binali Bey’in özellikle bizi yüreklendirmesi, Sayın Bakanlarımızın aynı şekilde bu yönde bizi motive etmeleri ile çok büyük bir yatırım hamlesine başladık. Ankara ilimizde 2019-2020 eğitim-öğretim yılının başına kadar tekli eğitime geçiş için ciddi bir yatırım hamlesi başlatıldı. Bu kapsamda şu an itibariyle, hayırsever yatırımlar da dâhil olmak üzere, 365 okulun -ki bunun içerisinde atölyeler var, otellerimiz var 3 tane, 4 tane yaklaşık 4000 kapasiteli yurdumuz, spor salonları var 29 tane- projesi devam ediyor” dedi.
Çocukların sabahın saat altı buçuk yedisinde yollara düşmesini istemediklerini, bu anlamda olağanüstü bir gayret gösterildiğini vurgulayan Topaca, “Bize bu konuda destek anlamında kaymakamlarımız, ilçe milli eğitim müdürlerimiz, il milli eğitim müdürlüğündeki ekibimiz, belediye başkanlarımız, okul müdürlerimiz, herkesin çok önemli katkıları var. Bunu, inşallah sona ulaştırmak için bu katkıların devamını, kimsenin motivasyonunun eksilmemesini özellikle rica ediyorum. Her okul müdürümüz kendi okul çevresindeki inşaatında doğal kontrolörüdür. Gitsinler inşaatımız nasıl gidiyor kaliteli mi yanlış giden bir şey var mı onlara da sık sık baksınlar. Bizi bu konuda da uyarmalarını özellikle rica ediyorum” diye konuştu.


“Okullarda uyuşturucu olayı yok, genelde yakın çevresinde oluyor”


Topaca, kamu önünde çok tartışılan ve yanlış bir algı oluşan uyuşturucu konusunda “Uyuşturucu konusunda sürekli okullarımız töhmet altında bırakılacak şekilde deniyor ki; ‘Uyuşturucu ilkokula kadar geldi.’ Bunların çok net bir şekilde söyleyebiliyorum, aslı astarı yok. Bir kısım sorunlarımız var. Uyuşturucu bütün dünyanın derdi, günümüzün bir problemi ve gençliğin bir problemi. Uyuşturucu olayı dediğimiz olaylardan okul çevresinde olan, okulun içinde olan olay sayısı hiç yok, sıfır. Okulun yakın çevresinde diyebiliriz, geçen eğitim-öğretim yılında olan olay sayısı 11’dir ve bu olaya karışan öğrenci sayısı da 14’dür. 976 bin içerisinde 11 olay, 14 öğrenci. Biraz daha Ankara’nın geneline baktığımız zaman da uyuşturucu olayı dolayısıyla hakkında işlem yapılan veya karışan öğrenci sayısı da bütün Ankara genelinde 145’dir. Ancak uyuşturucu konusunda 2018 yılında dün tarihi itibariyle uyuşturucudan tutuklanan kişi sayısı bin 626. Bu konuda 6 bin 558 kişiyi gözaltına aldık. Bunlardan bin 626’sı tutuklandı. Köşe bucak bunları kovalıyoruz. Bu konuda da müdür arkadaşlarımızın, öğretmen arkadaşlarımızın polise çok önemli destekleri var, özellikle bunun devam etmesini rica ediyorum. Hakikaten uyuşturucu aldı başını gidiyor gibi bir algı var. Böyle bir şey yok. Ciddi bir mücadele var. Birlikte hareket ettiğimiz zaman Allah’ın izniyle bunun üstesinden geleceğiz. İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan protokol çerçevesinde sizlerle iletişim hâlinde olan, okul güvenlik görevlileridir. Onlarla da iyi bir iletişim içerisinde olarak bu konuları, uyuşturucuyla mücadele konusunu, birlikte yürütelim Böyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, bazı kötü niyetli kişiler tarafından. Hakikaten okullarımız tertemiz, okullarımızın içinde hiçbir şey yok, yakın çevresinde yok, bunu net bir şekilde söyleyebiliyorum.” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 10 ay önce

Bakan beye sormak istiyorum kendi özel okulunda okoul müdürleri tuvalet mi temizledi ki bizden de bekliyor ?
Herkes alanında olan işi yapar.İş mantığına da hakkaniyete aykırı.Ödenek yollayın eleman verin ne okul pis kalsın ne güvenlik zaafı olsun okullarda.
Kısaca fikir vereceğine çözüm üreten bir bakan olun yeterli.Farkınız var ise ortaya çıksın artık.

Misafir Avatar
erhan 10 ay önce

MEB de başarı isteniyorsa tüm şube ve okul müdürlerini görevden alsın, adam gibi sınav açsın mülakatı kaldırarak cemaat ve tarikat gibi insanı İslamdan nefret ettiren din düşmanı kul hakkı tanımayanları mülakat süsüyle atamasın.Diyorlar ki eğitimde başarı yok tabiki olmaz kimse hakkıyla gelmeyen adama itaat etmez he der banane der geçer sonuç bu olur işte.Okullar okul olmaktan çıkmış Süleymancıların ,hak yolcuların,menzilcilerin…. Kendi adamlarını yerleştirme arenası olmuş.

Misafir Avatar
Eğitim çalışanı 10 ay önce

Eğitimdeki bütün olumsuzlukların kaynağı liyakatsizliktir bu sorun çözülür gerisi kendiliğinden gelir

Misafir Avatar
Gaziantep 10 ay önce

Gaziantep yardimci kitap satip studyo daire alan kırtasiye acip kitap satan mudurler kim....herkes biliyor.mdr yrd odasinda satanlar kim ogrencilere sirun

Misafir Avatar
Kılıç 10 ay önce

Öncelikle liyakat sahibi kişiler müdür olursa o dediğin öğretmenin gözüne bakma fiili gerçekleşir.Mülakat adı altında yetersiz kişilere yüksek puan verip müdür yapılan o öğretmenin gözüne bakamaz.Tüm mülakat ile gelenleri sınava tabi tutmak ve idareci yi sınavla atamak şart...