Ara Sınıfların Birleştirilerek Norm Fazlası Öğretmen Oluşturulabilme Durumu
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 08.09.2017 tarih ve 13381884 sayılı ve "Sene Başı İş ve İşlemleri" konulu yazısının 2. maddesinde; "Kayıtlarda bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocuklar ile okulun bulunduğu kayıt alanındaki çocuklara öncelik tanınması esastır. Okul müdürlüklerince e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içerisinde aday kayıt listesinde öğrenci olup olmadığı kontrol edilecek, varsa bu öğrencilerin kesin kayıt işlemleri ivedilikle tamamlanacaktır. Şubeler oluşturulurken, öğrenci sayısı yönetmelikte belirtilen otuz sayısı dolmadan yeni şube açılarak gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmayacak, buna rağmen kontenjan boşluğu olması ve kayıt alanı dışından kontenjan boşluğu için başvurunun mevcut kontenjandan fazla olması durumunda, e-okul Yönetim Bilgi Sistemi aracılığıyla kura çekimi yapılacaktır.'' hükmü yer almaktadır.

22 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 50. maddesinde; "Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40 dan fazla olamaz." hükmü yer almaktadır.

24.06.2017 tarih ve 30106 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin "Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarının açılması" başlıklı 6. maddesi 2. fıkrası (b) ve (c) bendinde; "(2) İlkokul açılabilmesi için;

"b) İlkokullarda en fazla 32 derslik, 1 inci sınıf için en az 10 öğrenci, görsel sanatlar atölyesi ve/veya, müzik dersliği, fen dersliği, spor veya drama salonu bulunması, gerekir.

c) Ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri durumunda ilkokul 1-4 üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi halinde Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilir." hükümleri bulunmaktadır. 

GÖREVİ                      : Öğretmen

ÜNVANI                    : 

ADI VE SOYADI         : 

BABA ADI         : 

DOĞUM YERİ VE TARİHİ : ………. …./…/….
EMEKLİ SİCİL NO         : 

T.C.KİMLİK NO         : 

ÖZÜ                                                : Şube kapatılması/birleştirilmesi işleminin iptal talebi

 
……………..OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi: a) Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 08.09.2017 tarih ve 13381884 sayılı ve “Sene Başı İş ve İşlemleri “ konulu yazısı.
       b) 24.06.2017 tarih ve 30106 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliği.
       c) 12.01.1983 tarih ve 17926 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarının Şikâyet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik. 

…… ili …… ilçesi ………… okulunda …… Öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

İlgi (a) daki yazının  2. maddesindeki;  “Kayıtlarda bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocuklar ile okulun bulunduğu kayıt alanındaki çocuklara öncelik tanınması esastır. Okul müdürlüklerince e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içerisinde aday kayıt listesinde öğrenci olup olmadığı kontrol edilecek, varsa bu öğrencilerin kesin kayıt işlemleri ivedilikle tamamlanacaktır. Şubeler oluşturulurken, öğrenci sayısı yönetmelikte belirtilen otuz sayısı dolmadan yeni şube açılarak gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmayacak, buna rağmen kontenjan boşluğu olması ve kayıt alanı dışından kontenjan boşluğu için başvurunun mevcut kontenjandan fazla olması durumunda, e-okul Yönetim Bilgi Sistemi aracılığıyla kura çekimi yapılacaktır.” açıklamasında yer alan “yeni şube açılarak gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmayacak,” açıklaması ara sınıfları ilgilendirmeyip birinci sınıfları ilgilendirmektedir.
İlgi (a) daki yazıya atıfta bulunularak açılmış olan ara sınıfları birleştirme yoluyla kapatmak öğrencilerimizin öğretmenlerinden ayrılmalarına ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Kısacası ara sınıfların pedegojik olarak kaptılmasında kamu yararı bulunmamaktadır.

Okul bütünlüğünde öğretmen, öğrenci ve sınıf varsa ara sınıflar pedegojik açıdan kaaptılamazlar veya birleştirilemezler. Ara sınıflarda sınıf birleştirme veya kaptma işlemi sadece mücbir sebeplere dayanılarak yapılabilir. 

Mücbir sebepler ise sınıf ihtiyacı, öğretmen yokluğu ile ilgi (b) deki Yönetmeliğin “Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarının açılması” başlıklı 6. maddesi 2. fıkrası (b) ve (c) bendindeki; (2) İlkokul açılabilmesi için;  

“b) İlkokullarda en fazla 32 derslik, 1 inci sınıf için en az 10 öğrenci, görsel sanatlar atölyesi ve/veya, müzik dersliği, fen dersliği, spor veya drama salonu bulunması, gerekir.

c) Ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri durumunda ilkokul 1-4 üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi hâlinde Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilir.”  hükümlerine göre öğrenci sayısının sınıf kapatma sayısı olan 10 ila 8'in altına düşmesiyle mümkündür.

Fakat e-okul ortamında 20 mevcutlu 4. sınıfımın kapatılarak öğrencileri diğer sınıflara dağıtılmıştır. 4. sınıf öğrencilerimin diğer sınıflardan toplanarak e- okula ve tarafıma tekrar tanımlanması hususunu ilgi (c) deki Yönetmeliğin 12. maddesinde yer alan “Müracaatlar hakkında karar verme yetkisi, kurumların çalışma usul ve esaslarını belirleyen kanun, tüzük ve yönetmelikler ile müracaat konusunu çözümlemeye yetkili kılınan mercilere aittir. Müracaatı kabul eden ancak sorunu çözümleme yetkisi bulunmayan amirler bunları sil¬sile yolu ile birinci fıkrada belirtilen mercilere 3 gün içinde intikal ettirilir.” hükmü gereği çözümlemeye yetkili olan İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Makamına iletilmesi hususlarında gereğini arz ederim. ../09/2019

Adres:                                                                                                             
……………….                                                                                             ……..
Merkez/……………                                                                                    ….. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sınıf öğretmeni 3 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir