Ana Sınıfı Öğretmenlerinin Cevabını Bulamadığı Sorular
Bakanlık; okulların bünyesinde görev yapan anasınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmemesi konusunda: 16.06.2016 tarihli ve 29744 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 6. maddesi ile 26.07.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. maddesi değiştirildiğini belirtmişti. Ancak bu hüküm öğretmenlerin mağduriyetini gidermediğinden Türk Eğitim- Sen, müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi ve buna karşılık nöbet görevine haftada bir günden fazla ek ders ücreti ödenmemesi ile ilgili iptal davası açmıştı. 

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarındaki yardımcı personel ihtiyacı konusunda ise; Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlk Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında destek eğitim personeli görevlendirildiği aynı zamanda bu okullarda kadrolu ve merkezi bütçeden tahsis edilen ödeneklerle hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personel ve İŞ-KUR’un Toplum Yararına Programları kapsamında da personel istihdam edildiği bununla birlikte mesleki eğitim kapsamında beceri eğitimi yaptırılan stajyer öğrencilerin de hizmetlerinden yararlanıldığı belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim- Sen'in taleplerine cevaben Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında karşılaşılan ve bu eğitimin doğasından kaynaklanan sorunların çözümü konusunda gerekli çalışmaların titizlikle yapıldığını belirtmişti.

MEB’İN CEVABI

Tüm bunların yanı sıra sitemize Ana Sınıfı Öğretmenlerinden gelen karmaşaya ve haksızlıklara sebep olan cevabını bulamadıkları soruları bize mail yoluyla gönderdiler. İşte o sorular:

1. Okul müdürü isterse anasınıfı öğretmenlerini okulun anasınıfı dışındaki diğer katlarında da nöbet görevi verebilir mi?

2. İlkokulun anasınıfları da bağımsız anaokullarında olduğu gibi her günün mutlaka bir nöbetçisi olması zorunlu mu?  Yoksa her öğretmen iki ders saatini doldurunca o haftanın nöbet görevi biter mi?

3. Eğer ilkokullarda da her  gün nöbetçi zorunluluğu varsa tek öğretmeni olan anasınıfı öğretmeni her gün mü nöbet tutacak? Bu haksızlık nasıl çözülecek?

4. Peki anasınıflarında her gün nöbetçi olması zorunluluğu yoksa en az kaç saat tutulmalı? Yani nöbet ücreti 2 ders saati ödeniyor ya hak etmemiz için  50 dakikadan toplamda 100dk mı tutmalıyız? Yoksa 40 dakikadan 80 dk olarak mı tutmalıyız?

5. Ya da haftanın sadece bir günü yönetmelikteki gibi dersten 30dk önce başlayıp, ders bitiminden 30dk sonra bitirmek yeterli mi?
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.