Ali Yalçın'dan MEB Yönetmelik Değişikliği Değerlendirmesi
Kamuajans.com - Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, MEB’in Yönetici Görevlendirme Yönetmelik taslağını eğitimin paydaşlarının görüşlerine açmasının kamu yönetiminde şeffaflık ve katılımcılık adına olumlu bir gelişme olduğunu ancak bu adımın sadece görüş alma seviyesinde kalmaması gerektiğini ifade etti.

Gerçek anlamda katılımcılık ve iş birliğin, paydaşlardan sadece görüş almadan, taslağın paydaşların görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmesini ve paydaşların onayını almış bir metnin yayımını gerektirdiğini belirten Ali Yalçın, eğitim kurumlarına ilk defa görevlendirilecekler için aranacak başarı puanında, yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması yerine, yazılı sınav puanının ağırlıklı belirleyici olacağı bir ortalama daha yerinde olacağını sözlerine ekledi.

Ek-1 Formunun (B) bölümünde somut değerlendirme kıstaslarına ve puanlama/ölçme kıstasına da yer verilmediğini söyleyen Ali Yalçın, (B) bölümünün kaldırılması gerektiğini ve değerlendirmenin sadece formun (A) bölümü dikkate alınarak yapılması gerektiği görüşünde.

Mülakat öncesinde sınav komisyonunca soruların önceden hazırlanması ve tutanağa bağlanmasının önemli bir husus olduğunu belirten Ali Yalçın, her adaya sorulan soruların ve verilen cevapların kayda geçirilmesinin gerektiğini ifade etti.

Ali Yalçın, mülakat komisyonu üyelerinin önceden hazırlanmış standart sorular sormasının ve adayların, kapalı zarflardaki soruları kendi elleriyle seçebilme; mülakatlarda görüntü ve ses kaydı alınmasının daha doğru olacağını belirtti.

Mülakat komisyonunda adayın bilgi düzeyini değerlendirecek, adaylar arasında optimal kıyaslamayı yapabilecek uzman üyelerin bulundurulması gerektiğini söyleyen Ali Yalçın, daha önce yöneticilik görevi yapmış olmasına rağmen halen dört ya da sekiz yıllık görev süresinin sona ermesini gerektirecek bir yöneticilik görevinde bulunmayanlar yönünden de mülakat+Ek-1’e göre görevlendirme yapılmasını istedi.

Eğitim kurumu yöneticiliklerine yapılan geçici veya vekâleten görevlendirmelerin, mevcut yöneticiler yönünden mevcut yöneticilik görevlerinin sona erme sebebi sayılmaması gerektiğini vurgulayan Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen olarak, üyelerimizden ve eğitim çalışanlarından gelen görüş, eleştiri ve öneriler doğrultusunda oluşturacakları nihai değerlendirmeyi daha sonra Bakanlığa sunacaklarını belirtti.

Son olarak Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan eğitim çalışanlarının ve eğitimin paydaşlarının görüş ve önerilerinin dikkate alınmak suretiyle sürdürülebilir bir yönetmeliğin yürürlüğe konulmasını beklediklerini dile getirdi.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cevher doğan 1 yıl önce

geçmişte görevde yükselmelerde torpil olmuştur. 60 puanla müdür olunuyor hizmetli personel 69 puan alıyor görevde yükselmiyor. işin içinde FETÖ CULER tarfından değerlendirildiğini biliyoruz. hiç olmazsa herkese EK GÖSTERGE verilsin de şahibeler silinsin.

Misafir Avatar
İsa 1 yıl önce

Rabbim hakkını yediğiniz insanların bir gün hesabını soracak Ey Ali Bey. Sanada bir hak hukuk lazım olacak

Misafir Avatar
kaptanıderya 1 yıl önce

Yorumlarımızı paylaşın sayın editör

Misafir Avatar
Fatih 1 yıl önce

Daha önce on yılı aşkın süre müdürlük yapıp bu konuda tecrübe edinen ancak isteğe bağlı il dışı yer değiştiren müdür iken öğretmenliğe dönmek zorunda bırakılan öğretmenlerin yeni yönetmelikte ilk defa atanacaklar gurubunda değerlendirileceği belirtilmiş olup bu öğretmenlerin yeniden değerlendirme gurubunda mülakat ve ek 1 e göre değerlendirmeye tabi tutulmaları daha adil olacaktir kanaatindeyim.saygılarımla.

Misafir Avatar
kaptanıderya 1 yıl önce

kesinlikle samimi değilsiniz.Bende bu sendika üyesiyim ama vAllahi ne ne şekilde ne atamaları yapıldığını adım gibi biliyorum.Niye tam şeffaf bir yönetmeliği açıkça istemiyorsun.Sonra Allah kitap geçin artık bu işleri.Gavarayı bırakın delikanlı gibi eğip bükme lafı mülakat olsun de canımı ye eyvAllah

Misafir Avatar
Ahmet SÖZÜMERT 1 yıl önce @kaptanıderya

Hocam basına verdikleri taleplerle üyelere watsaap üzerinden gönderdikleri talepler farklı. Hep siyasetin kucağında kalacak,siyasilere mahkum olacak talepleri var. mülakat istiyorlar her yerde...

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Erbaali 1 yıl önce

Teşekkürler Başkanım.B bölümü de kaldırılırsa son yılların en iyi yönetmeliği olacak.saygılar

Misafir Avatar
Birisi 1 yıl önce

Samimi değil bu sendika yöneticileri.Mudur müdür yardimciligi için liste hazırlayanlar bunlar değil mi?Malesef ki ben de bu sendikaya üyeyim. Allah bunların hesabını elbette soracak size.

Misafir Avatar
8 yıl 1 yıl önce

Direk 8 yıl olmalı 4 yıl az. Direk 8 yıl sonra görev yerleri değişmeli. Ama görevlendirme değil asaleten müdür olmalı. Birde müdürler ekonomik olarak farklı almalı.