Alan Değişikliği Talepleri Yinelendi

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, yer değiştiremeyenlerin zorla alan değiştirmesi dayatmasına maruz kaldığı günden bu yana sürekli gündeme getirdiğimiz, güncellediğimiz onlarca yazı, rapor, basın açıklamaları yanında biri Danıştay nezdinde olmak üzere kazandığımız emsal davalar ile alan değiştirme konusunda mücadeleyi bırakmadık. Bakanlığı ve yetkili bürokratları ikna etme noktasında önemli bir noktaya gelindiğini düşünüyoruz. Son olarak MEB Müsteşarlık Makamına ve İKGM’ne 6 madde ile özetlenebilecek alan değişikliği talebimizi teslim etmiş bulunmaktayız. Bir yandan ihtiyaç beri yandan fazla branşlar arasında bocalayan bakanlığımızın, liyakati koruyarak denge sağlaması için atması gereken akılcı adımlar resmi talebimiz içeriğindedir. Takibi sendikamızca yapılacaktır. Saygılarımızla…

Muhammet Ali Gezici


AES Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri

 
Sayı:503-16/4541                                                                                                                                                                             Tarih:11/11/2016

Konu: Alan Değişikliği

           

Sayın Yusuf TEKİN

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı

 

 İlgi:   a) 17/05/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

           b) MEB Talim Terbiye Kurulunun 80 Sayılı Cetveli

Eğitimin önemli parçalarından biri olan öğretmenlerin, değişen eğitim koşulları içinde görevini yapabilmesi, öğrenciye faydalı olabilmesi büyük önem taşımaktadır. Yıllar itibariyle ülkemizdeki öğretmen yetiştirme ve buna bağlı olarak öğretmenin sistem içinde branşında çalışabilmesi güçleşmiş, bu konuda bir türlü doğru yol bulunamamış ve sistem rayına oturmamıştır. Öğretmenlerin alanında, daha doğrusu eğitimini aldığı branşında çalışamaması sistemin zayıf yürümesine yol açmakla birlikte, amaç-sonuç açısından uyumsuzluklara yol açmaktadır.

2012 yılından önce mezuniyete bağlı alan değişiklikleri rutin yapılırken, 2012 yılında yapılan alan değişiklikleri sistemi daha da çıkmaza sürüklemiştir. Beri yandan eş özrü mağduriyeti yaşayan öğretmenler (özellikle sınıf öğretmenleri) branş uygun olmasa da,  özel eğitim öğretmenliği, teknoloji tasarım gibi çeşitli branşlara geçmek zorunda bırakılmış ve mezuniyetine bağlı alanlarını kaybetmişlerdir.

4 yıldır liyakat esaslı olarak yapılmayan alan değişikliği şu anda birçok soruna yol açmış, alanlar itibariyle norm fazlası öğretmenlerin çoğalmasına neden olmuştur. Mezuniyet branşı dışında çalışan mutsuz, mesleki tatminden yoksun öğretmenlerimiz olduğu gibi, branş değiştirmeyi hak ettiği halde engellenen öğretmenlerimiz de mağdur edilmiştir. Belirli ve branşlarda yığılmalara neden olan istihdam plansızlığı yeni atanacak öğretmenler açısından da sorundur. Bu duruma müdahalede bulunmak ve önlem almak elzemdir.

1.      Sendikamız her öğretmenin uzmanı olduğu alanda eğitim vermesini esas tutar.

2.      Alanı zorunlu olarak değiştirilen ve mezuniyet alanına dönmek isteyen öğretmenlerimizin kendi mezuniyet alanlarına intikali sağlanmalıdır.

3.      İkinci üniversite okuyarak alanlarında uzmanlaşan öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmeli, yetkin oldukları branşlarda çalışmaları sağlanmalıdır.

4.      540 saatlik MEB Özel Eğitim Öğretmenliği sertifikasını almış ve yaklaşık 1 yıldır bu alana geçmeyi bekleyen öğretmenler alan değiştirebilmelidir.

5.      Sürekli değişime uğrayan ders dağılımları artık bir sisteme oturtulmalı, YÖK ile koordinasyon sağlanarak fazla ihtiyaç duyulmayan branşlarda öğretmen yetiştiren fakültelerin dönüşümü sağlanmalıdır.

6.      Her şeye rağmen branş fazlası olan öğretmenlerin çeşitli komisyonlarda ve idari kadrolarda istihdamı yönünde bir çalışma yürütülmeli, yan alanlara atanmaları için mutlaka 500 saatten az olmamak üzere sertifika eğitimine tabi tutulmaları sağlanmalıdır.

Eğitim-öğretimin başarı eksenli yürütülmesi, yer değişikliğinde branş temelli mağduriyet yaşanmaması, mesleki tatminin artması yönünden yukarıda sayılan önlemlerin acilen alınması gerektiğini düşünüyor, bilgi ve görüşlerinize sunuyoruz. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sınıfçı 1 yıl önce

sınıfıma geri dönmek istiyorum sınıf mezunuyum meb sesimizi duysun artık kendi alanımda çalışmak istiyorum sınıfımı istiyorum

Misafir Avatar
Ads 2 yıl önce

1.kımse sızı zorla alan degıstırdemrdiedi.
2.bu sezon kısmı olacak maledef....gecmış olsun.

Misafir Avatar
Halil 2 yıl önce

40 kredilik ingilizce sertifikası olan fransızca mezunları ingilizce branşına geçmelidir

Misafir Avatar
Flsf 2 yıl önce

Felsefe mezunları özelde olduğu gibi rehberliğe geçsin

Misafir Avatar
Halil 2 yıl önce

Çok gecikmeler yaşanıyor,her yıl yapılmalı,sendikanıza teşekkür,diğerleri de yüklenirken haklı talep yetkililer tarafından değerlendirilir, İnşAllah

Misafir Avatar
umut 2 yıl önce

artık olsun bekliyoruz. neredeyse dönem bitti

Misafir Avatar
nur 2 yıl önce

Mezuniyet alani.da calismayi cok istiyorum rabbim nadip etsin ins

Misafir Avatar
Nagihan Oğuz 2 yıl önce

Alan değişikliği ile Fen Bilgisine geçtim ama bilgim çok az MEB bize kurs açmadan alan değiştirdi. Alanımda fazla bilgim yok. Derhal kurs açması gerekir.