Alan Değişikliği Nasıl Yapılmalıdır?
Kamuajans.com - Aslına bakarsanız ortada konuşulan durumun adının ne olduğundan ziyade içeriği anlamlı... Amaçlanan; yıllardır gerçek eğitim sevdalısı her öğretmenin dile getirdiği bir realitedir..

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Genel Müdürü Sayın Semih Aktekin’e göre; “ Sistem içerisindeki mevcut bir milyon öğretmenin niteliğini arttırmak bakanlığımızın öncelikli hedefidir. Fakat bu kaliteyi arttırmak için somut, ölçülebilir, gözlenebilir ölçütler gerekiyor”…

Yine sayın Semih Aktekin ‘e göre; “ Performans değerlendirme süreci bir cezalandırma aracı olarak değil, ödüllendirme ve teşvik mekanizması olarak işleyecek”…

Buraya kadar her şey gayet güzel, söylenen sözlerin altına ben de imzamı atar her türlü desteği veririm… Çünkü kadrolu öğretmenlerimizin  kendilerini güncel tutup, geliştirmeleri konusunda ne yazık ki büyük bir sıkıntı var…


Peki hal böyleyken unutulan bir durum var… Mevcut kadrolu öğretmenlerimizin durumu nedir, nereden mezun olmuş, hangi eğitimi almış, kendilerini ne şekilde geliştirmişlerdir? Bunu sorgulamadan, bunun tespitini yapmadan yol almamız güç…

Şöyle ki yakın tarihten örnek vereyim 2012 yılında YAN ALAN uygulaması adı altında yaklaşık 15-20 yıllık kadrolu öğretmenlere, yine 15-20 yıl önce üniversite okurken aldıkları yan alan dersleri (genelde bir dönem alınmış formalite dersler, YÖK yönetmeliğine göre de hiçbir şekilde diploma yerine geçemez) bahane edilerek alan değiştirme hakkı verildi. Sonuç ne mi oldu? Binde birini ayırmak şartıyla FELAKET oldu…Her anlamda mağduriyet doğurdu.. Detaylarını bir çok yazımda dile getirdim.

Her şeyi geçtim, Bakanlığımız bir yandan öğretmenlerin gelişimi için çabalarken bir yandan da kendini geliştiren öğretmenlerimizin önünü açması gerekmektedir.

Şimdi önümüzde yapılması kararlaştırılan bir alan değişikliği var. Bakanlığın resmi açıklaması şu şekilde; Alanlar itibarı ile zorunluluk arz
eden durumlar dikkate alınarak, öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları ise 18 – 22 Aralık 2017 tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilecektir. Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenler, 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilişiklerini keserek yeni görev yerlerine başlayacaklardır.

Bu açıklamaya göre alan değişikli yapılacağı kesin ama içeriği belirsiz…

Olması gereken:

1- Herkes eğitimini aldığı alanda öğretmenlik yapmalı. Zamanında çeşitli nedenlerle diploması aldığı alanın dışında bir öğretmenlik alanına atananlara; diplomasını aldığı öğretmenlik alanına geri dönebilme hakkı tanınmalıdır.

2- Diploması birden fazla alana kaynak olan öğretmenlere, tercih ettiği alanda  öğretmenlik yapabilme hakkı tanınmalıdır.

3- İKİNCİ ÜNİVERSİTE: Kadrolu öğretmen iken; yeniden Üniversite giriş sınavlarına girerek, bin bir zorlukla hem öğretmenlik hayatlarını devam ettirip hem de ikinci üniversitesini bitiren öğretmenlerde diplomasını aldıkları alanda görev yapabilmelidirler.

Anlayacağınız 4 yıl daha okuyarak hem kendilerini güncel tutan hem de aktif olarak eğitim sistemimizin içerisinde aynı anda hem öğretmen hem öğrenci olarak yer alan bu öğretmenler; bakanlığın düşündüğü öğretmen akademisi planlaması içerisine daha kurulmadan dahil olup başarıyla mezun olanlardır aslında.

İkinci üniversite diploması konusunda bakanlığın şu endişesi var; “Zamanında düşük KPSS puanı ile kadrolu olup sonrasında yüksek KPSS puanı ile atanılan bir branşı bitirip oraya alan değiştirmek istiyorlar. Bu atama bekleyenler için haksızlık doğurur” deniyor.

Çözümü basit; Geçilmek istenen branşın, en düşük atanılan KPSS puanından az olmamak kaydıyla öğretmenin alan değiştirebilmesi basit ve hakkaniyetli bir şarta bağlanıp bu hak yine tanınabilir.

Bu arada YAN ALAN değişikliği gibi akıllara zarar bir uygulamaya asla gidilmemelidir.Yan alan saçmalık ,alan değişikliği haktır.

Öğretmenlerimizi dinamik ve güncel tutmak, ikinci üniversite okuyarak kendini daha başarılı daha mutlu olabileceği bir alanda görmek  isteyen öğretmenler için ve norm fazlası öğretmenlerin hakkaniyetli şekilde eritilebilmesi için diplomaya dayalı alan değişikliği her yıl yapılmalıdır.

Saygılarımla…

MURAT MEHMET GÜLER        
Eğitimci Yazar 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
eski_müdür 3 ay önce

yerinde bir talep... ikinci üniversite okumak zahmetli iş daha ödüllendirilmesi lazım

Misafir Avatar
Zeki 3 ay önce

Sosyoloji ve felsefe mezunlari özelde oldugu gibi kamuda da rehberlige atanmali. Uzmanlik isi psikolojipsikiyatrdir gerisi basit danismanlik hizmetidir

Misafir Avatar
Halil 3 ay önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır doğru tesbit ağzınıza sağlık

Misafir Avatar
Atilla 3 ay önce

Kendi alanıma kaç yıldır geçmek istiyorum.ancak diplomaya dayalı alan değişikliği nedense bir türlü açılmıyor.birakinda herkes mezun olduğu alana geçsin.meb zorakı farkli bölümde çalıştırma isteğini bir türlü öğretmenler olarak anlamış değiliz.

Misafir Avatar
ali 3 ay önce

Yeni okul bitirenler, mezuniyeti farklı olanlar,yan alanı olanlar vb. öğretmenlerin mutlu olacakları dolasıyla öğrenciler için daha verimli ve başarılı olacakları alanlara atanmaları bir gerekliliktir.

Misafir Avatar
erdi 3 ay önce

2012 de haksız yere fizik ten fen bilimleri bölümüne geçmek zorunda bırakıldım.üniversite tercihlerinde bütün tercihleri fizik olan biri olarak çok ama çok üzgünüm.sayın hocalarım ben Fizikçiyim ortaokulda verimli olamıyorum.lütfen sesimi duyun artık.

Misafir Avatar
Seydi 3 ay önce

Yeti mufredata gore kontenjanlar belirlenmeli. Bazi dersler artti felsefe ingilizce gibi.

Misafir Avatar
Müslihiddin 3 ay önce

15 yıl önceki puanlama sistemi ile şimdiki bir Madem öyleyse alan değiştirme sınavı açılsın