Alan Değişikliği ile Alakalı Yanlış Bilinenler

“Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.”

● Alan değişikliği bu yıl ortaya çıkan bir talep değildir. 2013 yılına kadar rutin olarak her sene yapılmıştır. 2012 yılına kadar da diploma sahipleri dışında kimsenin haberi dahi olmadan gerçekleşmiş ve hiç bir atamaya engel teşkil etmemiştir. 2012 yılında yapılan -yan-alan değişikliği ile bu atamanın hep böyle yapıldığı sanılmaya başlanmıştır. Ancak bu konuda da yine suçlu MEB’in kendisidir. Nitekim yan alan o alanda eğitim verecek yeterliliği sağlamamaktadır.

● Alan değişikliği 2014’te bir garâbet eseri olarak, sadece sertifika sahibi öğretmenlere Özel Eğitim ile Teknoloji ve Tasarım alanları için uygulanmıştır.

● Alan değişikliği 4 yıldır hukuksuzca uygulanmamaktadır. Yöneticiler tarafından hiç bir açıklama yapma gereği dahi duyulmamaktadır. Binlerce mağdur öğretmen her gün çağrı yapmasına rağmen bürokratlar ketum tavrını bozmamakta ve sessiz kalmaktadır.

● Alan değişikliği ile alakalı en yaygın yanlış ilk atama için engel olduğudur. Halbuki alan değiştiren öğretmen bir adet norm boşaltır. Yani ihtiyaç olan alana alan değişikliği yapan öğretmen ilk atama için eski alanında bir yer açar. Sadece ilk atama da değil bir çok öğretmenin mağdur olduğu özür grubu atamaları için de deva olur. Örneğin; Bir sınıf öğretmeni ikinci üniversite matematik bitirmiş ise, zaten açık olan matematik alanında bir norm doldururken, norm fazlalığı had safhada olan sınıf öğretmenliğinde bir norm açarak diğer atamalara imkan sağlar. Zaten yıllardan beri alan değişikliği yapılmasının asıl sebebi de bu görünmektedir.Bütün bunları birleştirirsek, bu zulmü daha fazla devam ettirmenin kimseye faydası olmadığını, zaman kaybı ve ekonomik yük olduğunu tekrar hatırlatırız. Umarız bu konuda

söz sahibi olan ehl-i insaf ve vicdan bürokratlar, bu tutumundan vazgeçerek rutin alan değişikliği için kapıyı açarlar.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cumali 11 ay önce

diplamoya yönelik alan değişikliği 3 yıldır yapılmıyor oyalanıyor ama öğrencileri düşünen yok mutsuz huzursuz verimsiz öğretmenden ne beklersin öğretmeni asıl branşında diplomasına uygun branşta çalıştırırsan başarı o zaman gelir meb yetkilileri biraz pedagojik düşünüyorlarsa en kısa sürede diplomaya yönelik alan değişikliği çalışmasını başarmalılardır

Misafir Avatar
yavuz 11 ay önce

diplomaya dayalı alan değişikliğine ne engel anlamıyorum.Galiba bütün bürokrat ve millet vekillerinin akrabalaRI ALAN DEĞİŞTİRDİ.

Misafir Avatar
erdi 11 ay önce

O kadar bekledim ve bekliyorum ki çok üzgünüm.Lütfen lütfen diye yazmaktan artık çok yoruldum.

Misafir Avatar
Halil 11 ay önce

2012 yılında mecburen yan alandan branş öğretmenliğine geçtim mezun olduğum sınıf öğretmenliğin de çalışmak istiyorum

Misafir Avatar
Öğretmen 11 ay önce

Doğruları daha ne kadar görmezden gelecekler. Yazan kişinin eline sağlık.

Misafir Avatar
Selim 11 ay önce

Her sey bu kadar ortadayken neyi bekliyor hala yöneticiler anlamak mumkun değil

Misafir Avatar
bekir 11 ay önce

anlayana...

Misafir Avatar
mert 11 ay önce

bu kadar zorlaştırmanın bir anlamı yok ...
üniversiteden dr ünvanı istemiyoruz...
mevcut diplomamıza ait derse girmek istiyoruz...