Alan Değişikliği ile Alakalı Yanlış Bilinenler

“Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.”

● Alan değişikliği bu yıl ortaya çıkan bir talep değildir. 2013 yılına kadar rutin olarak her sene yapılmıştır. 2012 yılına kadar da diploma sahipleri dışında kimsenin haberi dahi olmadan gerçekleşmiş ve hiç bir atamaya engel teşkil etmemiştir. 2012 yılında yapılan -yan-alan değişikliği ile bu atamanın hep böyle yapıldığı sanılmaya başlanmıştır. Ancak bu konuda da yine suçlu MEB’in kendisidir. Nitekim yan alan o alanda eğitim verecek yeterliliği sağlamamaktadır.

● Alan değişikliği 2014’te bir garâbet eseri olarak, sadece sertifika sahibi öğretmenlere Özel Eğitim ile Teknoloji ve Tasarım alanları için uygulanmıştır.

● Alan değişikliği 4 yıldır hukuksuzca uygulanmamaktadır. Yöneticiler tarafından hiç bir açıklama yapma gereği dahi duyulmamaktadır. Binlerce mağdur öğretmen her gün çağrı yapmasına rağmen bürokratlar ketum tavrını bozmamakta ve sessiz kalmaktadır.

● Alan değişikliği ile alakalı en yaygın yanlış ilk atama için engel olduğudur. Halbuki alan değiştiren öğretmen bir adet norm boşaltır. Yani ihtiyaç olan alana alan değişikliği yapan öğretmen ilk atama için eski alanında bir yer açar. Sadece ilk atama da değil bir çok öğretmenin mağdur olduğu özür grubu atamaları için de deva olur. Örneğin; Bir sınıf öğretmeni ikinci üniversite matematik bitirmiş ise, zaten açık olan matematik alanında bir norm doldururken, norm fazlalığı had safhada olan sınıf öğretmenliğinde bir norm açarak diğer atamalara imkan sağlar. Zaten yıllardan beri alan değişikliği yapılmasının asıl sebebi de bu görünmektedir.Bütün bunları birleştirirsek, bu zulmü daha fazla devam ettirmenin kimseye faydası olmadığını, zaman kaybı ve ekonomik yük olduğunu tekrar hatırlatırız. Umarız bu konuda

söz sahibi olan ehl-i insaf ve vicdan bürokratlar, bu tutumundan vazgeçerek rutin alan değişikliği için kapıyı açarlar.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ayşegül 1 yıl önce

İşte gerçek budur. Ne yazıkki yetkililer ya kulaklarını tıkadılar ya da bilmemezlikten geliyorlar. Yönetmelikte alan değişikliği nin hangi durumlarda olacağı net bir şekilde tanımlanmış. Durum böyleyken alan değişikliği isteyen öğretmenler hak gaspçısı gibi gösterilip yanlış algı yapılıyor

Misafir Avatar
Merhaba 1 yıl önce

Gercekleri yazmışsınız tebrikler... alan değişikliği yönetmelige göre yapılmali kılavuz bir an önce yayınlanmali....

Misafir Avatar
cokmulazim 1 yıl önce

4 yildir surunduruyorlar yeter artik

Misafir Avatar
Özel Eğitim Öğretmeni 1 yıl önce

Alan değişikliği kılavuzunu bekliyoruz.

Misafir Avatar
hasan 1 yıl önce

Artık alan değişikliği yapılmalı.Meb sesimizi duy artık

Misafir Avatar
Ahmet ELHAK 1 yıl önce

Yazan ve yayınlayan kimse eline sağlık. Başarılı bir anlatım.. Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Haktır.

Misafir Avatar
Rıza 1 yıl önce

Sayin admin kamuoyunu yan alan üzerinden yanlış bilgilendirme yapan bu tür yazıları yayınlamaya halen devam ediyorsunuz.hak arayacak bir durum varsa kendilerini kanıtlasinlar yan alana çamur atmasinlar. Yıllarca emek verilmiş bir eğitimi göz ardı etmeyin lütfen

Misafir Avatar
İbrahim 1 yıl önce

Evet durum bundan ibaret. Biz hakkımızı istiyoruz. Alan değişikliği haktır, şarttır, elzemdir...