Alan Değişikliği Bu Haliyle Fiyaskodur
Kamuajans.com - Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda eğitimcilerin beklentisini karşılayacak boyutları görmezden gelerek haklı beklentilere cevap vermemiş; sorunu çözmek yerine, kâğıt üzerinde kalacak ölü bir uygulamaya imza atmıştır.
 
Mezuniyet alanı itibarıyla alan değişikliği bekleyenlerin, ikinci bir üniversite bitirerek yeni branşına göre alan değişikliği bekleyenlerin, daha önce yan dal alan değişikliği yapanlardan kendi esas branşına dönmek isteyenlerin beklentilerine belli bir oranda cevap verecek bir çözüm yerine, herkese kapıyı kapatan, sadece ‘yapılmadı, olmasın’ kabilinden bir düzenleme eğitimcilerin asla kabul edebileceği bir durum değildir. 


Alan değişikliğinin sadece 540 saatlik Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı’nı tamamlayanlar ve kapatılan alanlarda görev yapanlar ile sınırlı tutulması, eğitim çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. Bakanlığın buna gerekçe olarak gösterdiği potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması ise tek cümleyle özrü kabahatinden büyük bir açıklamadır.


Bakanlık, öğretmenleri, eğitimini gördükleri, kendilerini buna göre hazırladıkları, mesleki gelişim ve kariyer hedeflerini bu doğrultuda belirledikleri alanlarda istihdam etmekten imtina ederek kamu hizmetinin etkin ve verimli şekilde gördürülmesi ilkesini hiçe saymaktadır. Diğer taraftan, Bakanlığın tutarsız istihdam politikası yüzünü bir kez daha göstermiş, alan değişikliği konusunda öğretmenlerin haklı beklentileri, verilen sözlere rağmen yine karşılıksız bırakılmıştır. 


Öğretmen açığı rakamlarından hareketle öğretmen ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı kurgusu üzerinden atama bekleyen öğretmen adayları ile alan değişikliği arasında bağ kurmaya kalkmak, meseleyi tam olarak algılayamamaktır.
 
Bakanlık, alan değişikliği konusunu istihdama engel olan bir faktör olarak görmek hatasını düzelterek, alan değişikliğinin gerçekte hizmet gören ile hizmet alan kitlesinin hizmetin verimliliği ve etkinliği noktasında örtüştürülmesi ekseninde adımlar atmalıdır. Millî Eğitim Bakanı’nı diplomaya dayalı alan değişikliği konusunda öğretmenlerin taleplerinin karşılandığı bir sürecin bir an önce işletilmesi, alan değişikliği sürecinin bir usul ve esasa bağlanarak tartışma konusu olmaktan çıkartılması konusunda harekete geçmeye çağırıyoruz. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cumali 1 yıl önce

ASIL FİYASKO ali yalçın ETKİSİZ YETKİSİZ BAŞKAN GÖRÜNÜMÜNDE ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİ BİLE ÇÖZEMEDİ

Misafir Avatar
Seren 1 yıl önce

Hep aynı masal gerisi görüşmelere devam ediyoruz ne bitmez görüşmeymiş dört sene sürdü

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Siz bu tepkiyi verirken sesiniz neden kısık çıkıyor? Çünkü sizin ipiniz iktidarın elinde....sınıf öğretmenliği mezunları ile her bir branşı doldurdunuz...aslinda sizin amaciniz egitim degil bunu goruyorum. Yazik ..lanet olsun

Misafir Avatar
Mesele nedir 1 yıl önce

Mesele meb şube müdürlüğünden tutunda okul idarecilerinin tamamına yakını bu malum sendikadan buraya kadar okey şimdi sendika bu malum sendikanın konfederasyon başkanıda öğretmenler çok olduğu için bu arkadaş ne diyor bakanlık mesela zam da yüzde 3 kabul et yoksa tüm kadrodaki idarecileri alaşağı ederim eli mecbur kabul ediliyor bizlerede dava uğruna deniyor. Alan değişimliği aynı şimdi burdan gaz alıyorlar çünkü içimizde ßişenler var. Bir açıklama bitti. Ha Allah a havale ediyorum. Son söz mü daha dur bu başlangıç. Tepli veriyorum mmmeeee

Misafir Avatar
sinan 1 yıl önce

Daha yürekten, daha içten isteseydiniz alan değişikliğini çoktan olmuştu bile. Öyle formaliteden olsun demekle olmaz, ne biçim yetkili sendikasınız siz, bir müsteşara, bir genel müdüre laf geçiremiyorsunuz.

Misafir Avatar
Son dakika 1 yıl önce

MEB öğretmen alımlarındaki eğitim fakültesi mezunu olmak şartını kaldırıp sertifika ile öğretmen alımı için duyuruya çıkacakmış boş yere çocuklarınızı okutmayın hele ikinci üniversite gibi bir düşüncesizliğe hiç girmeyin

Misafir Avatar
adem 1 yıl önce

Be bu sendikadan çıkıyorum

Misafir Avatar
FARUK 1 yıl önce

Eğitim Bir Senden çok yapmacık bir çıkış.Yönetmelikler klavuzlar vb daha mutfakta hazırlanıyorken haberiniz oluyor.Zamanında neden itiraz edilmiyor.Çok yapmacık...