Aday Öğretmenlik Performans Değerlendirme Süreci
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

Sayı: 20299769-399-E.15927319

05.10.2017

.........VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğüne)

İlgi: 7/04/2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

7/04/2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında aday öğretmenlik iş ve işlemleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.

Söz konusu Yönetmelik hükümlerinde, aday öğretmenler en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla Bakanlıkça yapılacak sınava girmeye hak kazanır hükmü gereğince; performans değerlendirme sürecinde görev ve sorumluluklar bağlamında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri görev alanlarındaki eğitim kurumlarında performans değerlendirme sürecinin sağlıklı olarak yürütülmesi için gerekli tedbirleri alır denilmektedir.

Bu bağlamda; İlgi Yönetmeliğin 18-3 bendi ''Maarif müfettişi, aday öğretmenin eğitim kurumundaki çalışmalarını mesleki ölçütler bağlamında gözlemler ve kendisine rehberlik eder.'' denilmektedir. Ayrıca; aday öğretmenlik sürecinde aday öğretmenin performans değerlendirmesini yapacak tüm değerlendiricilerin adaylık sürecinde adaya rehberlik etmesi ve konuya gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Aday performans değerlendirmelerinde herhangi bir aksaklık ve eksikliğin oluşmaması bakımından da aday öğretmenin bağlı bulunduğu eğitim kurumu ile İl müdürlüklerinin gereken tedbirleri alarak koordinasyonu sağlaması ve performans sürecinin titizlikle izlenmesi, ilgili formların süresi içinde MEBBİS sistemine girişlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa Baki BABAOĞLU
Bakan a.
Daire Başkanı

Dağıtım:
Gereği:
81 İl Valiliğine 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
edım... 2 ay önce

sözleşmeli öğretmenin sınava alınması nasıl bir mantıktır, anlayamadık.. kadrolu öğretmen sınava girip başarılı olunca stajer öğretmenken kadrolu, asil öğretmen oluyor. yetkililere soralı o zaman: peki sözleşmeli öğretmen sınava girip başarılı olunca ne olacak, başarısız olunca ne olacak... yahu sözleşmeli adam sınav sonunda yine sözleşmeli olarak kalıyor, bu durumda sınav ne işe yarayacak o zaman. bir de sözleşmeli olunca zaten adamın güvencesi yok, sınav sonunda yine güvencesi yok, niye adamı sınava alıyorsun sonuçta bişey elde etmeyecekse kardeşim. yani mesele şu: öğrenci üniversite sınavına girip hukuk okumak istiyor. istediği üniversitenin hukuk fakültesi için gereken puanı fazlasıyla alıyor ama sonuçta diyorsun ki ona: sen başarılı oldun ama üniversiteyi kazanamadın... böyle bir sistemi akıl edebilen meb yöneticilerini en aşağıdakinden en tepesindekine kadar şakınlıkla izliyorum ve soruyorum : Ey akıl, NEREDESİN.....