Aday Öğretmenler, Stajyer Öğretmenliği Başarısız Buluyor
Kamuajans.com - Buna göre, adaylara sorulan "Aday öğretmenlik sürecini faydalı buluyor musunuz?" şeklindeki soruya katılımcıların sadece yüzde 40'ı faydalı bulduğunu belirtti. Yüzde 50'si kararsız olduğunu söyledi. Yüzde 10'u ise faydalı olduğunu söyledi. "En başa dönecek olsanız yeniden adaylık sürecinden geçmek ister misiniz?" şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 25'i "Olabilir", yüzde 37'i kararsızım, yüzde 40'ı ise "İstemem" şeklinde cevap verdi.

Kalkınma Bakanlığı Uzmanı Emre İlyas'ın panelde yaptığı konuşmada "Çalışma kapsamında tanımlanmış 11 faaliyet için aday öğretmenlerin algılarını öğrenmeye çalıştık. Aday öğretmenlerimiz hem kitap hem de film listelerini değerlendirdi. %90'ı 'orta veya yüksek' düzey olarak tanımlamıştır. Aday öğretmenlerin %73'ü mesleki aidiyetlerinin ve sevgilerinin arttığını belirtmiştir. Adaylardan danışman öğretmenlerini değerlendirmelerini istedik. Çok büyük bir kısmı danışman öğretmenlerini mesleki açıdan yeterli ve motivasyonu yüksek olarak değerlendirmiştir. Adaylar ve danışman öğretmenler arasında yaş ve eğitim farkı olduğundan birtakım farklı yaklaşımlar olduğunu görüşmelerde gördük. Aday öğretmenlerin yaklaşık yarısı atandığı ilde diğer yarısı ise bulunduğu şehirde eğitim görmek istediğini belirtmiştir." dedi.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aytekin'in panelde yaptığı konuşmada "Farklı tarihlerde çalıştaylar gerçekleştirerek aday öğretmenlik süreci için içerik ve materyalleri hazırladık. Bu modelin ana unsuru 'danışman öğretmenler'dir. Avrupa'da kullanılan yansıtıcı düşünme ve araştırmacı öğretmen modelini benimsedik. Aday öğretmenler için örnek kitap listeleri oluşturduk. Amacımız, eğitim üzerine yazılmış temel eserleri okumalarıydı" dedi.

SETA Araştırmacısı İpek Coşkun'un panelde yaptığı konuşmada "17 bin 619 aday öğretmenle anket ve Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Dünyadaki iyi örneklerde işe başlama eğitimleri mevcut. Bunun iki amacı var: istifayı ve sirkülasyonu engellemek. ABD'de iyi eyalet örneklerine odaklandık çalışmamızda. New York ve Kaliforniya sistemlerini ele aldık. Finlandiya modelinde en öne çıkan husus, öğretmen yetiştirme sürecinde hiçbir boşluk bırakmamalarıdır. Aday öğretmenlik süreci okulun, yerelin ihtiyaçlarına göre de uyarlanabilir. TALIS raporuna göre mesleki memnuniyeti en yüksek olan öğretmenler Güney Kore'dekilerdir." dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.