Açıktayken, Göreve Dönen İdareciler Ek Ders Ücreti Alabilir mi?

Gelinen aşamada, bu görevlilerin, görevlerine döndükten sonra, açıkta oldukları döneme denk gelen ek ders ücretlerini alıp, alamayacakları konusunda tereddüt oluşmuş durumda. Aslında tereddüt yok ama kimi il-ilçe milli eğitim müdürlükleri bu konuda farklı gerekçeler ileri sürerek, aya diremeye devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının iki yazısı tereddütleri tamamen ortadan kaldıracak nitelikte ve açıklıktadır. Sözünü etiğim yazılar, MEB insan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 23.03.2017 tarihli, 'Ek ders ücreti' konulu ve aynı genel müdürlüğün 23.12.2016 tarihli ve aynı konulu yazıları. Yazılarda, DMK'nin 141.maddesinde; görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödeneceği ve bu gibilere bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam edecekleri hüküm altına alınmıştır.

Aynı kanunun 143.maddesinde ise soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:

a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;

b) Yargılamanın men'ine veya beraatına karar verilenler;

c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar:

ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmayacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler; Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır, hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Kararın 10.maddesinde, MEB'e bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yöneticiler ile aralarında rehber öğretmenlerin de bulunduğu bazı öğretmenlerin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinden yararlandırılması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Bu anlamda açığa alınıp göreve iade edilen okul müdürü, okul müdür yardımcısı ve psikolojik danışmanların aşıkta oldukları döneme karşılık gelen ek ders ücretlerini almalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Tereddüte düşülen bir başka konu ise okul müdürü ve müdür yardımcısıyken, yöneticilik görevleri üzerlerinden alınanlar için ek ders ücretinin ödenip, ödenmeyeceği ile ilgilidir. Bu konuda oldukça net ve açıktır, ilgililer, yöneticilik görevleri üzerlerinden alındığı kararının kendilerine tebliğ edildiği tarihe kadar olan ek ders ücretini alabilir. Şu anda okul müdürü ya da okul müdür yardımcısı olmalarının bu ücretleri alıp, almamaları ile hiçbir ilgisi yoktur. ilgililere duyurulur.

Abdullah DAMAR

Gaziantep Expres 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mud yrd.,+4 10 ay önce

+4 ler hala dönemedi.