76. Madde Ehliyet ve Liyakatin Bağrına Saplanmış Bir Bıçaktır
Kamuajans.com - Herkesin dillendirdiği, cumhurbaşkanımızın da itiraf ettiği eğitim sorunumuza ilişkin kaygılarımız, MEB’in yönetmeliği üzerinden yürütülen sığ tartışmalarla bir kat daha arttı. Bir hiç mesabesindeki bu değişiklik kamuoyunun gündemini o kadar çok meşgul etti ki; şaşırmamak elde değil. Oysa bu değişiklik, Cumhurbaşkanımızın kefenini giyerek çıktığı yolda, bürokraside gününü gün edenlerin küçük dünyaları ve dar ufuklarının bir eseridir.


Neymiş efendim… mahkeme kararlarının gereğini yapmak adına ilçe müdürlerinin görevde yükselme kapsamına alınması gerekiyormuş… Bilmeyen de MEB’i etik kuralların, denetim raporlarının ve mahkeme kararlarının dikkate alındığı bir kurum zanneder. Elimizde, hiçbir mahkeme kararının MEB’in umurunda olmadığını; ehliyet ve liyakatin değil, alengirli işlerle oluşturulan ahbap çavuş ilişkisiyle MEB bürokrasisinin şekillendiğini gösteren sayısız örnek var.

Bu koşullarda bu yönetmeliği tartışmak abesle iştigaldir.


Sorunun temelinde bürokrasiyi  şekillendiren MEB bürokratlarının niyetleri, bakış açıları ve duyarsızlıkları vardır. Maalesef karar vericiler, eğitimdeki başarısızlığın mimarı bu kadrolarla eğitimi düzeltmenin mümkün olmadığını görmüyorlar. 


MEB, ehliyet, liyakat, doğruluk, dürüstlük, şeffaflık, hak, hukuk ve adalet kavramlarının varlığından habersiz kliklerin at oynattıkları bir Bakanlık olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.


Bu kliklerin önemli enstrümanlarından biri 657 sayılı Devlet memurları Kanunun 76. Maddesidir. Ne yandan tutsanız elinizde kalacak olan MEB’in mutfağı, 76. Madde atamalarıyla Görevde Yükselme Yönetmeliğini devre dışı bırakan atama furyasıyla şekilleniyor.

MEB’de çalışma barışını bozan, özverili eğitim çalışanlarını moralmen çökerten ve yolunu bulanların makam kaptıkları 76. Madde atamaları devam ettiği sürece Görevde Yükselme Yönetmeliğinin ne hükmü olabilir ki? Zorunlu durumlar için istisnai bir atama usulü olması gereken 76. Madde, Millî Eğitim Bakanlığında eş, dost, arkadaş ve ahbaba makam tahsis etme aracına dönmüş durumda.

İşin ehli tarafından yapılmasına, hak edenin kariyer yapıp görevde yükselmesine imkân veren bir sistem kurulmasını beklerken, malesef  uygulamada hiçbir karşılığı olmayan bir değişiklikle eğitim kamuoyunun gündemini meşgul edenlerin niyetlerinden şüphelenmemek elde değil. Kanaatimce bu düzenleme MEB’deki olumsuzlukların tartışılmasını engellemek için bilinçli oluşturulan yapay bir gündemdir.

Türkiye’nin geçtiği zor süreçlerin hatırına hesabını görmeyi ertelediğimiz haksız, hukuksuz ve usulsüz atamalar ortadayken, Görevde Yükselme Yönetmeliğinin hiçbir hükmü yoktur. MEB’de iki koyunu teslim edemeyeceğiniz şahısların üst düzey kadrolara atandıkları bu süreçte görevde Yükselme Yönetmeliğinin bir anlamı olmaz... olamaz. Adam kayırmayla eşdeğer bir hale gelen 76. Maddeden her gün atama yapılırken Görevde Yükselme Yönetmeliğinin ne anlamı olabilir ki?

76. Madde ehliyet ve liyakate dayalı kariyerin bağrına saplanmış bir bıçak gibi orta yerde duruyorken neyin görevde yükselmesinden bahsediliyor anlamak mümkün değil…


Biz nitelikli yöneticileri yukarılara taşıyan bir sistem tesis edilmesini beklerken kamuoyunun aklıyla alay edercesine sözüm ona yönetmelikler yapıp  ve Bakanlığımızın fokur fokur kaynatılmasına çanak tutanların, eğitimcilere “La havle!” dedirten bu düzenlemeleri, açıkçası bizlerde bu işin başındakilerin kafalarının basmadığı kanaatini güçlendiriyor.

Zaten mevzuata uygun davranmak gibi bir derdi olmayan MEB bürokrasisinin Görevde Yükselme Yönetmeliğini de pek taktıkları yok. Mevzuatın MEB yetkilileri için “helvadan put” olmanın ötesinde bir hükmünün olmadığını da çok iyi biliyoruz. İşlerine geldiği zaman kullandıkları; işlerine gelmediği zaman yedikleri put.

Hiç umudumuz yok ama yine de beklentimizi söyleyelim:


MEB’in yapması gereken “İş, ehli olmayana tevdi edildiği zaman, kıyameti bekle.” mukaddes düsturunun merkeze alındığı  bir kariyer sistemini tesis etmek ve “maarif” gibi mukaddes bir davanın hiçbir tarafında olmayı hak etmeyenlerin tasfiyesini gerçekleştirmektir.

YÜKSEL HAŞLAK
Eğitim Bir Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ilhami 1 yıl önce

eğitim bir sen olarak kesinlikle sınavı öneriyorum yoksa eğiti birlerde birbirini yerler

Misafir Avatar
Mahkeme kararları uygulansın 1 yıl önce

Görevden alınan TÜRK EĞİTİM SEN üyesi 950 ülkücü okul müdürü 5. Defa mahkemeyi kazandıkları halde görevlerine başlatılmıyorlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın deyimi ile AKP ve MHP ittifakına limon sıkılmasın , Ülkücüleri üzen ve bilerek veya bilmeyerek ittifakı zedelemeye çalışan MEB te bürokratlar var. MHP nin çeşitli kademelerinde görevli okul müdürleri yakınları olarak İttifakı destekliyoruz ama, mahkeme kazanan okul müdürlerimiz hala görevlerine döndürülmemesini anlayamıyorum. İttifakın başarılı olması için , Ülkücülere ayrım yapılmamalıdır. Bu milliyetçi müdürlerimizin mahkeme kararları uygulanarak görevlerine döndürülmesini MHP ve ülkücü camia beklemektedir.

Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce @Mahkeme kararları uygulansın

dün size türlü haksızlık yapanlara şimdi yanaştınız diye sizi kendi aralarına mı alacaklar sandınız, nasıl omurgasız insanlarsınız siz?

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Faruk 1 yıl önce

güzel bir açıklama nihayet egitim bir sende gerçeği gören bir başkan çıktı

Misafir Avatar
Minyeli 1 yıl önce

Yukarıdaki yazının altına imza atmamak mümkün değil.
Allah (cc)'ın emirlerini, Raulullah (sav)'İn uygulamalarını yok sayan, ii ehline vermek, hak hukuk ve adaleti tesis etmek gibi derdi olmayan, kul hakkı yamyamlığında zirveyi kimseye bırakmayan sözüm ona dava (!) adamlarının (kim, kimler olduğunu söylemeye gerek yok, zira o ismi teleffuz edince kusmak geliyor) elinde eğitim diye bir şey kalmadığı gibi, Rabbim sonumuzu hayır etsin, gün geçtikçe kötüye gidiliyor...
Adamını korumak, yanlışta yapsa haklı görmek...
Dün bir ilim sahibi dostum "mekkeliler de Allah'a inanıyordu, ama müşrikler" dedi, yani Allah'ı (emirlerini) ikinci plana koymak, müşriklikten başka birşey değildir, şirktir dedi.
Anlayana....

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

şuanda eğitimde her kademeki atama görevlendirmenin baş unsuru bir cemaat refarans olacak sonra ebs referans olacak gerisi boş laf kalabalığı

Misafir Avatar
Emekli 1 yıl önce

Milli Eğitimde her kademediki atama,görevlendirmelerin birinci şartı Eğitim Birsenli olmaktır.Gerisi teferruat...

Misafir Avatar
Akmeb 1 yıl önce

Madde 76 kesinlikle degismeli tüm atamalar sınavla yapılmalı yönetmeliğin 22.maddesi kaldırılarak hülle ile şube müdürü atamasının önune geçilmeli. Şb md lüğü yazilisindan baraji geçemeyen ya da mülakatta elenenler kesinlikle il md.yrd. ce ilçe milli egitim muduru olarak atanmamali. Üst düzey tüm atamalar sınav kazanarak atanan şube müdürleri arasindan yapilmalidir.

Misafir Avatar
Akmeb 1 yıl önce

Madde 76 kesinlikle degismeli tüm atamalar sınavla yapılmalı yönetmeliğin 22.maddesi kaldırılarak hülle ile şube müdürü atamasının önune geçilmeli. Şb md lüğü yazilisindan baraji geçemeyen ya da mülakatta elenenler kesinlikle il md.yrd. ce ilçe milli egitim muduru olarak atanmamali. Üst düzey tüm atamalar sınav kazanarak atanan şube müdürleri arasindan yapilmalidir.