50 Bin Norm Fazlası Öğretmen İçin Tek Çözüm...

Sahada olan , hatta sahada aynı anda hem öğretmen hem de öğrenci olarak yer alan biri olarak gözlemlediğim; herkesçe bilinen en belirgin sorunlardan biri ; öğretmenlerin kendilerini zamanın getirilerine paralel olarak geliştirememeleridir.

Sorun gayet net...

Milli Eğitim Bakanlığımızda; var olan bu soruna artık gerçekçi çözümler aramaya başladı.Bakanlıktan gelen bilgiler oldukça olumlu…

Performans Değerlendirme Sistemi…Bir çok kişi geliştirilmeye çalışılan bu sisteme karşı gelebilir, ama gayet olumlu bir adım…Çünkü her geçen gün önemi artan öğretmenin; bilgi beceri ve gelişiminin sağlanması demek, eğitim sistemimizin sınıf atlaması demektir.

Şimdi gelelim sahadaki başka bir soruna… Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yaklaşık 50 000 norm fazlası öğretmenimiz var açıklamasıyla gündeme gelen personel rejiminin doğru kullanılamaması söz konusu…
Norm kadro güncellemesinden sonra yaklaşık 50 BİN öğretmen ( yarıdan fazlası sınıf öğretmeni) norm fazlası durumuna düşecek ( Tamamına yakını batı illerinde).Bakanlığın bu fazlalığı eritebilmesi için en mantıklı ve en yararlı tek bir çözüm var ; o da , Diplomaya dayalı,Yönetmeliğe bağlı alan değişikliğidir.

Hali hazırda bakanlıktan gelen rakamlara göre yaklaşık 8-10 bin arası sınıf öğretmeni açığımız var.Ve bu açıkların tamamına yakını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde…Yani bakanlık batıdaki norm fazlası sınıf öğretmenini RE SEN doğuya atasa bile ,hala binlerce norm fazlası öğretmenimiz gerçeğiyle baş başa kalmış olacağız.

Norm fazlası öğretmenlerin sistemin içine dahil edilebilmesi için yapılacak Diplomaya dayalı,Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile tamamen olmasa da çok büyük bir oranda bu sorundan uzaklaşılmış olunacak..

Ne mi yapılmalı ?

Alan değişikliği , yan alan değişikliği ile KESİNLİKLE karıştırılmamalıdır.

Bakanlık acilen Alan Değişikliği yapmalıdır.Yapılacak alan değişikliğinde tüm normlar açık gösterilmelidir.Eski alanına geçmek isteyen, kadroluyken 2. Üniversite okuyup kendini geliştiren öğretmenlere bu hak tanınmalıdır.
Burada branş ayrımı yapılmamalıdır,norm açığı bulunan tüm yerler açık gösterilmeli,elinde 2. Üniversite diploması olan ve mezun olduğu alanda öğretmenlik yapmak isteyenler de bu açıkları tercih edebilmelidir.Dar kapsamlı ya da sınırlayıcı bir alan değişikliği amacından uzak günü kurtarmaya yönelik olur.

Kadrolu sınıf öğretmeni iken, İngilizce öğretmenliğini veya başka alanları bitiren de var ,zamanında kendi branşında atanamadığı için sınıf öğretmeni olarak atanmış olanda var…Bu nedenle 2. Üniversite diploması alanlar ve mezuniyet branşına geçmek isteyenler sınırlamalara tabi tutulmadan bu haktan yararlandırılmalıdır.

Bakanlık yetkililerinin son aylardaki pozitif çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek ; sahadan gelen talepleri göz ardı etmeyeceklerini umup , geniş kapsamlı ama DİPLOMAYA DAYALI bir alan değişikliğine gideceklerini ümit ediyorum.


Eğitimci yazar
Murat Mehmet Güler

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yavuz 13 ay önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği eğitim öğretim in can simididir

Misafir Avatar
Bekliyoruz 13 ay önce

Bir önceki haberinizde müjde alan değişikliği geliyor diyorsunuz. Şimdide bekliyoruz diyorsunuz. Lütfen buna bir cevap verin.

Misafir Avatar
katy 13 ay önce

Diplomayadayali alan degisikligi yonetmelige uygun tum normlar acilarak yapilmalidir.

Misafir Avatar
ayse ogrt 13 ay önce

Diplomayadayalialan degisikligi bekliyrz olsun artikkk

Misafir Avatar
Halide 13 ay önce

YÖNETMELİĞE BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILSIN ARTIK. 3 YILDIR ÇOK YIPRANDIK

Misafir Avatar
Sinex 13 ay önce

3 Yıldır yapılmayan alan değişikliği yapılırsa hem 50.000 norm fazlası öğretmene çare bulunmuş olur hem de pedegojik bir gereklilik yerine getirilmiş olur.Alan değişikliği yapılırken tüm boş normların açılmasını ve yönetmelikte geçtiği şekliyle yapılmasını rica ediyoruz.

Misafir Avatar
Ravza 13 ay önce

2013 Yılından bu yana yapılmayan alan değişikliğinin, yönetmeliğe bağlı kalınarak ve norm fazlası sorununun çözüme kavuşturulabilmesi için tüm normlar açılarak yapılmasını istiyoruz.

Misafir Avatar
Ruveyda 13 ay önce

Inatla, sabırla, heyecanla, yönetmeliğe bağlı ve tüm normların açık gösterildiği bir alan değişikliği bekliyoruz.