4 Yıldır Memur Öğretmenlerin Mağduriyeti Giderilmedi!..

Vatanına-devletine bağlı, haklarında yapılan araştırma, inceleme, soruşturmalar sonucunda tertemiz olduğu belirlenmiş memuröğretmenlerin yüksek puanlarla öğretmenlik dışında kazanmak zorunda kaldıkları devletteki memur kadrolarının halen çalıştıkları il ve ilçelerde devlet öğretmenliği kadrolarına aktarılmalarında herhangi bir sakınca ve hukuki engel olmadığı gibi aksine devlete hiçbir ek yük getirmeden masrafsızca ve zorunlu hizmetsiz aktarılmaları çok yerinde verimli bir istihdam düzenlemesi kararı olacaktır.

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 4 yıl önce Ömer Dinçer döneminde çıkarılan FETÖcüleri Önleme Yönetmeliği Mağduru, Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB Özelde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurlarının Mağduriyetini Bitirecek Mi? Şayet bu mağduriyet giderilip memuröğretmenlerin gönülleri alınırsa hem onlar öğrencilerine kavuşacak hem de hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını, öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca kapatacaktır!

Unutulmamalıdır ki memuröğretmenler ,yüksek puanlarına rağmen öğretmenliğe atamaları malum nedenlerle olmayınca, yine on binlerce kişi arasından büyük bir emek sarf edip KPSS ile öğretmenlik dışı memurluk kazanarak bir iş sahibi olmayı başarabilmiş kamu personelidir. Ancak bu kişilerin yaşamları boyunca üniversite lisans diplomaları, yüksek lisans bölümleriyle hiçbir ilgisi olmayan memur, VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli,...vs. gibi mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devlet için de muazzam bir kaynak israfı, verimsiz istihdamdır. Asıl meslekleri olan öğretmenliğe atamaları yapılmayıp kamuda KPSS ile kazandıkları memur kadrolarında unutulan, Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB Özelde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları Eylül 2016’da öğrencilerine kavuşturulacak mı?

MEB'in açıkladığı öğretmen ihtiyacı 67.000 idi. Emekli olacak öğretmenler, açığa alınıp meslekten çıkarılanlar-çıkarılacaklar ve lisansı iptal edilenlerle bu sayı 110.000' in üzerine çıkmıştır. Ayrıca malum yapının okulları da MEB'e devredilince derslik sıkıntısı da kalmamış öğretmen ihtiyacı katlanarak artmıştır. 15 Temmuz 2016 sonrası yaşananlar sonucunda Olağanüstü Hal Döneminde bu denli öğretmen açığı da doğmuşken olağan bir şekilde öğretmenlik yapma hakkı bulunan ancak yönetmelik değişikliği mağduru kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenlerin kadroları gerekirse son bir kez güvenlik soruşturulmasından geçirildikten sonra halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde MEB devlet öğretmeni kadrolarına aktarılmalıdır!

ÖĞRETMENLİK YAPMA HAKKI BULUNAN KAMU PERSONELİ:

1) Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkını kazanmış aday öğretmen olacak asil memurlar.

2) Memuriyette asaleti onaylanmış, memuriyet öncesi MEBe bağlı Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapmış asil öğretmenler ve aday öğretmenler 4 yıllık FETÖ-yönetmelik değişikliği mağduriyetinin memuröğretmenler ile ailelerinin yaşamlarını daha fazla alt-üst etmesine izin verilmemelidir. Aile birliklerini-düzenlerini kurmak, az da olsa geleceklerini planlayabilmek ve tabi ki yapmak istedikleri-verimli olunacak gerçek işlerinde mutlu olmayı beklemek memuröğretmenlerin de en doğal hakkıdır. Memuröğretmenler kamuoyu önünde memur olmayan henüz yeni mezun durumunda ilk atamaya başvuru yapacaklarla aynı öğretmen alımı havuzunda gereksiz yere karşı karşıya getirilmeden; 2016-17 Eğitim Öğretim Yılı başlamadan küçük bir düzenlemeyle ya da Kurban Bayramı sonrası toplu bir kadro kaydırmasıyla halen çalıştıkları il ve ilçelerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak hak ettikleri asıl mesleklerine, öğrencilerine, okullarına kavuşturulmalıdır.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Akılcı Memuröğretmen Dopingi 2 yıl önce

Öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personelinin atama başvurularından hemen önce 31.08.2012deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinden önceki kazanılmış kurum-içi ve kurumlar-arası geçişle devlette öğretmenlik yapma hakları yok edilmemelidir.

Misafir Avatar
#MEMURÖĞRETMENLERMAĞDUR 2 yıl önce

MEMURÖĞRETMENLER 31.08.2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur edilen KPSS ile kazandıkları kamu personeli görevini sürdüren kişilerdir. Memur Olmayan Yeni Mezun İlk Atamacılarla Yeniden KPSS'de ve ÖABTde Yarıştırmak Adaletsizliktir! Ortada bir haksız rekabet olduğu ve öğretmenliğe ataması yapılmamış aktif kamu personeli ile memur olmayan, İlk Atamaya tabi kesimlerin farklı kategorilerde olduğu da çok açıktır!

Misafir Avatar
Öğretmen ama VHKİ 2 yıl önce

Memuröğretmenlerin yüksek puanlarla öğretmenlik dışında kazanmak zorunda kaldıkları devletteki memur kadrolarının halen çalıştıkları il ve ilçelerde devlet öğretmenliği kadrolarına aktarılmalarında herhangi bir sakınca ve hukuki engel olmadığı gibi aksine devlete hiçbir ek yük getirmeden masrafsızca ve zorunlu hizmetsiz aktarılmaları çok yerinde verimli bir istihdam düzenlemesi kararı olacaktır.

Misafir Avatar
matematikyasamdır 2 yıl önce

Asıl meslekleri olan öğretmenliğe atamaları yapılmayıp kamuda KPSS ile kazandıkları memur kadrolarında unutulan, Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB Özelde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları Eylül 2016’da öğrencilerine kavuşturulsun artık.