3 KOLTUKTA 1 MÜDÜR!

          İstanbul'un yeni ilçelerinden olan Başakşehir, fiziki imkânlar bakımından iyi okullara sahip   olmasına rağmen, bu imkanını eğitime yansıttığı pek de söylenemez.

        Başakşehir'in yeni bir ilçe olması, sürekli büyümesi, yeni yerleşim yerlerinin oluşması, nüfusunun artması yeni okullara duyulan ihtiyacı da beraberinde getirdi. İlçede TOKİ ve KİPTAŞ tarafından  bir çok okul yapıldı.

      Yeni açılan bu okullara İlçe Milli Eğitimin kurucu veya vekil müdür görevlendirmesi tam bir komedi halini aldı. Dışarıdan bakıldığında komedi gibi gözüken bu görevlendirmelerin arkasında başka hesaplar olup olmadığını bilemiyoruz.

          Yeni açılan okullardan bir tanesi de Şamlar Özel Eğitim Uygulama Merkezi.  İlçede müdürlük sınavını kazanmış (İstanbul genelinde branşı itibarıyla kazanan beş kişiden biri), daha önce özel eğitim okullarında müdür yardımcılığı yapmış ve branşı özel eğitim öğretmenliği olan bir aday varken, buraya iki okula müdürlük yapan birine üçüncü görev olarak kuruculuk teklif edilmiştir. İki okul müdürlüğü varken bir üçüncüsü verilmiştir. Acaba bu durum mezkûr okul müdürünün çok özel yeteneklere sahip olmasıyla mı yoksa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ince hesaplarıyla mı ilgilidir?  

           Yine ilçede yeni açılan bazı okullara yapılan kurucu ve vekil müdür görevlendirmeleri ise bugüne kadar hiç görülmemiş türden kurucu müdürler teklif edilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürü bu okullara kadrolu şube müdürlerini görevlendirmiştir. Güvercintepe Ortaokulu'na O. KESİCİ, TOKİ Fenertepe  Ortaokulu'na   H. ZAN, Meslek Lisesi'ne ise İ. ŞEKER görevlendirilmiştir.

             Şimdi merak edilen soru şu; Başakşehir ilçesinde bu görevi yapabilecek, sınavı kazanmış, müdür yardımcısı veya öğretmen bulunamadı mı? Yoksa ilçedeki eğitimcilerin yeteneksiz olduğu kanaatimi var? Ya da Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçenin tüm eğitim problemlerini çözdü de şube müdürleri atıl bir durumuma mı düştü?  Bu şube müdürlerine “siz zaten az çalışıyorsunuz, size ek bir görev olarak da falanca okulların kuruculuğunu yapın” mı deniliyor?

      İlçe Milli Eğitim Müdürünün şube müdürlerini kurucu müdür olarak görevlendirilmesi mevcut yönetmeliğin ruhuna uygun mudur? 28 Şubat 2013 tarihli ve 28573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin Kurucu Müdür ve Müdür Yetkili Öğretmenliğe Görevlendirme başlıklı 13. Maddesinde ((1) Eğitim ve öğretime yeni açılacak eğitim kurumlarına, eğitim kurumunu eğitim ve öğretime hazır hale getirmek üzere, Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonunca belirlenen ve vali tarafından yönetici olarak atanmayan adaylar öncelikli olmak üzere il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayıyla, sınav sonuçlarına göre müdür ataması yapılıncaya kadar kurucu müdür görevlendirilebilir. ) kimlerin kurucu müdür olarak görevlendirilebileceği açıkça hükme bağlanmışken bu uygulamalar, bu kural tanımazlık neyin nesidir? Acaba İlçe Milli Eğitim Müdürü ne yapmak istemektedir, amacı nedir?

 Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu uygulamasına İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onay verip vermemesi merak konusu? Keyfi bir uygulama olarak gördüğümüz bu görevlendirmelerle neyin amaçlandığını umarız İl Milli Eğitim Müdürlüğü çözer.

 

                                                                        Tahsin YILDIRIM

                                                                          Eğitim Bir Sen

                                                        İstanbul 1 Nolu Şube   Başkan Yardımcısı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
riyakarlık 2 yıl önce

bu arkadaş türkiyede kaç tane şube müdürü görevlendirdilerse hepsinin ebs li ve hepsinin şube müdürlüğü ikince koltuğu olduğunu herkesten daha iyi biliyor. bence de ilçe müdürünü göndertmek yerine bi üyelerini görevlendirmek istiyor.

Misafir Avatar
MANİDAR 2 yıl önce

yazıyı okudum, okuduklarımdan şunu anladım, ebs nin istediği kişi yada kişiler kurucu ve/veya vekil müdür olamamış bu durumun yarattığı derin üzüntünün tezahürü de bu yazıya yansımış... herkese kolay gelsin

Misafir Avatar
türkan 2 yıl önce

ebs herhalde sözü edilen milli eğitim müdürünü koltuktan indirmek için düğmeye bastı. zaten stk lar kendi sözünü dinlemeyenleri hemen indiriyorlar. zaten böyle bir duyum almıştım. demek bahane bu oldu.

Misafir Avatar
SİZ ATADINIZ 2 yıl önce

başakşehir ilçe müdürünü sizin sendika destekledi....

Misafir Avatar
YANLIŞ HABER 2 yıl önce

sayın sendika yetkili yazınızı okuduğumuzda adı geçen okula görevlendirilen sizin bahsettiğniz üyeniz adı geçen müdür görevlendirilmemiştir. kamu oyuna yanlış bilgilendirmeyin

Misafir Avatar
SEVGİ 2 yıl önce

valla bizim okul müdürü üç koyun güdemez kim bunu müdür yaptı merak ediyorum. bütün işi müdür yardımcısı yapıyor. adam okulla hiç alakası yok. oturur çayı içer kaçar gider

Misafir Avatar
EĞİTİMCİ 2 yıl önce

valla arkadaş sen dünyanın yalın katında geziniyorsun.kütahya nın pazarlar ilçesinde bir becerikli ! müdür varki sorma bu becerisinden dolayı üç koltuk ta o işgal ediyor.ortaokul müd yrd si,öğretmen evi müd.vekilliği(öğretmen evinin asil müdürü anadolu öğretmen lisesin de müd yrd olarak görevlendirildi.bu beyefendi için),ilçe gençlik spor müdürü.görüyorsunya bu beyefendi ebs şube başkanı nekadar paye varsa hepsini kendine aldı.olayı ne kaymakam ne vali ne ilçe ve ne de il milli eğitim müdürü nedir bu deyip inceliyorlar.hiç çalışma yok yağcılık çok.hayat devam ediyor.bir şu be müdürü var kütahya merkezde müdür ancak pazarlar ilçesinde herkes beceriksiz olduğundan yüzelli kilometre uzaktan ithal getirildi tüm ebs üyelerinin yüzüne gözüne baka baka.neden o üçkoltuklu özür diliyorum ebs şube başkanlığıyla dört koltuklu ebs başkanı müd yrd si nurcu hepsi side nurcu onun için.başkasına yaşama hakkı yok.

Misafir Avatar
ebs de aynısına çanak tutuyor 2 yıl önce

niye haksızlığı başkası yapınca mı yanlış oluyor size göre....