25 Kasım'da 20 Bin Norm Fazlası Sınıf Öğretmeni Geliyor MEB’in Çözümü Ne ?

2012 yılında 4+4+4 ün gelmesi ilkokula kayıt yaşının düşmesiyle 1.sınıf kayıtlarında büyük artış yaşandı her zamankinin iki katından daha fazla 1.sınıf öğrenci kayıtları yapıldı. Durum böyle olunca 1.sınıf şube sayısı da her zamankinin iki katı kadar oldu o şubeler mezun oldu ve normlar güncelleniyor. Milli Eğitim Bakanlığının geçen yıl yayınladığı şube sayılarına göre 15 bin sınıf öğretmeni norm fazlası oluyor zaten il ve ilçe emrinde yaklaşık 5 bin norm fazlası sınıf öğretmeni vardı toplamda sınıf öğretmeni norm fazlası sayısı 20 bin olacak.

Peki şuan sınıf öğretmeni açığımız ne kadar ?

Sınıf öğretmeni açığımız 6 bindi , 8 bin sınıf öğretmeni meslekten ihraç edildi açık sayısı 14 bin oldu. Ekim ayı içerisinde 4 bin sınıf öğretmeni ataması oldu açık sayısı 10 bine düştü.

Yukarıda verdiğimiz sayılar yaklaşık sayılardır. Milli Eğitim Bakanlığı 25 kasım da norm güncellemeleri bitince haklılığımızı görecektir ve yaklaşık olarak bu sayılarla karşılacaktır. Ülke genelinde en az 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak sınıf öğretmeni açığı ise en fazla 10 bin. Yani Milli Eğitim Bakanlığı resen atama yapsa bile norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu çözülemeyecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda ne yapmayı düşünmektedir ? Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki kalıcı çözümü nedir ?

Norm fazlası öğretmen sorunun kalıcı çözümü: Diplomaya yönelik alan değişikliğinin bütün normlar açılarak yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılmasıdır. Neden bütün normlar açılarak diyoruz çünkü 2013 yılında yapılan alan değişikliğinde 90 binin üzerinde norm açılarak yönetmeliğe göre alan değişikliği yapıldığında 15 bin civarında öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Bu yıl yapılacak yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinde bütün normlar açılarak yapılsa norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu tamamen çözülmese de büyük oranda azalacaktır.

Resen atama yapılsa dahi Hiçbir şekilde yer bulamayacak 10 bin norm fazlası sınıf öğretmeni sorununun tamamen çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığının Diplomaya yönelik alan değişikliğini yönetmelikteki hali ile aynen yayınlanması , en az 40 tercih hakkı verilmesi ve en son 41. tercihde de boş olan herhangi bir eğitim kurumuna atanmak istiyorum hakkını vermelidir. Bu şekilde yapılacak alan değişikliğinde sınıf öğretmeni norm fazlası sorunu içinden çıkılmayacak bir durum olmaktan çıkacaktır ve kalıcı olarak çözülecektir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali de ali 2 yıl önce

Sınıfları 30 kişiden 20 kişiye indirerek norm fazlalığı nı verdiğiniz sayıların çok altında olacağını da biz biliyoruz ne haber...

Misafir Avatar
ada 2 yıl önce

Üç yıldır diplomaya dayalı alan değişikliğinin yapılmamasına anlam veremiyorum yan alan değil mezun olduğumuz alanda çalışmak istiyorum

Misafir Avatar
yaren 2 yıl önce

Bir an önce alan değişikliği yapılmalıdır.Bu hem bir hak hem bir gereklililtir.

Misafir Avatar
Aslı 2 yıl önce

Çocuk gelişiminden okul öncesine geçmek istiyorum, aynı şekilde okul öncesinden de çocuk gelişimine geçmek isteyenler var, diplomamız iki alanıda kapsıyor. Herkes mutlu olduğu alanda çalışmalı , alan değişikliğini dört gözle beklemekteyiz , duyun artık sesimizi Allah rızası için

Misafir Avatar
Meral 2 yıl önce

Meb neden bu kadar gerekli olan bir konuda bu kadar ayak duruyor üç yıldır anlamış değilim. Alan değişikliği diplomaya dayalı olarak derhal yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Yakup 2 yıl önce

Diplaomaya dayalı alan değişikliği

Misafir Avatar
Yılmaz 2 yıl önce

Diplomaya dayalı kurum değişikliği ile sorun 6 yıl önceden çözülmüştü.