25 Kasım'da 20 Bin Norm Fazlası Sınıf Öğretmeni Geliyor MEB’in Çözümü Ne ?

2012 yılında 4+4+4 ün gelmesi ilkokula kayıt yaşının düşmesiyle 1.sınıf kayıtlarında büyük artış yaşandı her zamankinin iki katından daha fazla 1.sınıf öğrenci kayıtları yapıldı. Durum böyle olunca 1.sınıf şube sayısı da her zamankinin iki katı kadar oldu o şubeler mezun oldu ve normlar güncelleniyor. Milli Eğitim Bakanlığının geçen yıl yayınladığı şube sayılarına göre 15 bin sınıf öğretmeni norm fazlası oluyor zaten il ve ilçe emrinde yaklaşık 5 bin norm fazlası sınıf öğretmeni vardı toplamda sınıf öğretmeni norm fazlası sayısı 20 bin olacak.

Peki şuan sınıf öğretmeni açığımız ne kadar ?

Sınıf öğretmeni açığımız 6 bindi , 8 bin sınıf öğretmeni meslekten ihraç edildi açık sayısı 14 bin oldu. Ekim ayı içerisinde 4 bin sınıf öğretmeni ataması oldu açık sayısı 10 bine düştü.

Yukarıda verdiğimiz sayılar yaklaşık sayılardır. Milli Eğitim Bakanlığı 25 kasım da norm güncellemeleri bitince haklılığımızı görecektir ve yaklaşık olarak bu sayılarla karşılacaktır. Ülke genelinde en az 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak sınıf öğretmeni açığı ise en fazla 10 bin. Yani Milli Eğitim Bakanlığı resen atama yapsa bile norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu çözülemeyecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda ne yapmayı düşünmektedir ? Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki kalıcı çözümü nedir ?

Norm fazlası öğretmen sorunun kalıcı çözümü: Diplomaya yönelik alan değişikliğinin bütün normlar açılarak yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılmasıdır. Neden bütün normlar açılarak diyoruz çünkü 2013 yılında yapılan alan değişikliğinde 90 binin üzerinde norm açılarak yönetmeliğe göre alan değişikliği yapıldığında 15 bin civarında öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Bu yıl yapılacak yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinde bütün normlar açılarak yapılsa norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu tamamen çözülmese de büyük oranda azalacaktır.

Resen atama yapılsa dahi Hiçbir şekilde yer bulamayacak 10 bin norm fazlası sınıf öğretmeni sorununun tamamen çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığının Diplomaya yönelik alan değişikliğini yönetmelikteki hali ile aynen yayınlanması , en az 40 tercih hakkı verilmesi ve en son 41. tercihde de boş olan herhangi bir eğitim kurumuna atanmak istiyorum hakkını vermelidir. Bu şekilde yapılacak alan değişikliğinde sınıf öğretmeni norm fazlası sorunu içinden çıkılmayacak bir durum olmaktan çıkacaktır ve kalıcı olarak çözülecektir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ersen 1 yıl önce

alan değişikliği şart

Misafir Avatar
nur 1 yıl önce

alan değişikliği bekliyoruz

Misafir Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği bir haktır, en kısa zamanda yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Demir 1 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği bir haktır, en kısa zamanda yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Elmas 1 yıl önce

İkinci üniversite bitirenlere alan değişikliği hakkı verilmeli

Misafir Avatar
Mehmett 1 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği bir haktır, en kısa zamanda yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Kamu zararı gunahtir 1 yıl önce

Milleti boş boş oturtup boşuna maaş verip çalışacağı alana ücretli çalıştıran kurum mebkirsehir....devletin parasını kimin haddine

Misafir Avatar
mine 1 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliğini bekliyoruz mezuniyet alanımızda çalışmak istiyoruz