2017 Yılında Sözleşmeli Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alacak?
Bu yıl Şubat döneminde atama yapılması planlanan sözleşmeli personel pozisyonlarında görev alacak olanların yararlanabileceği mali haklar şunlar:

Sözleşme ücreti
Sözleşmeli öğretmenlere, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde ödenecek sözleşme ücretinin aylık net tutarı (%15 gelir vergisi diliminde) “1.930 TL” olacak.

Ek ödeme
Sözleşmeli öğretmenlere her ay, en yüksek devlet memurları aylığının %65’i tutarında ödenecek olan ek ödeme ödemenin, 2017 yılının ilk altı aylık dönemindeki net tutarı “589 TL” olacak.

Asgari geçim indirimi (AGİ) ve aile yardımı
Sözleşmeli öğretmenler hakkında, eş ve çocuk durumlarına göre değişen miktarlarda olmak üzere her ay asgari geçim indirimi uygulanacak olup, uygulanacak indirimin miktarı net maaşı da aynı miktarda artıracak. Bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz bir öğretmen hakkında 2017 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarı “133,31 TL” olacak..
Çalışmayan eşi ve çocuklarından dolayı sözleşmeli öğretmenlere her ay aile yardımı ödeneği verilecek olup, bu ödeneğin miktarı öğretmenin eş ve çocuk durumuna göre değişecek. 2017 yılının ilk altı ayında sözleşmeli öğretmene her ay ödenecek aile yardımının miktarı; çalışmayan eş için “205 TL”, 7 yaşından küçük her bir çocuk için “48 TL”, 7 yaşında veya daha büyük her bir çocuk için “24 TL” olacak.

Toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı
Kamu görevlileri sendikalarına üye olan sözleşmeli öğretmenlere yılda 4 defa (her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek. Bu ikramiyenin miktarı t2017 yılının Ocak ve Nisan aylarında her defasında net “72 TL” olacak.

Hazırlık ödeneği
Sözleşmeli öğretmenlere, her öğretim yılı için bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek.
Öğretim yılının başladığı ayda  (Eylül ayında) görevde olan öğretmenlere tam olarak ödenen hazırlık ödeneği, çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılı bitmeden göreve başlayan öğretmenlere %75’i oranında; birinci dönem ders yılı bitiminden ikinci dönem ders yılının sonuna kadar olan sürede göreve başlayanlara ise %50’si oranında ödeme yapılıyor.
2016-2017 eğitim öğretim yılı için net  992 TL olarak ödenen hazırlık ödeneği, 2017 Şubat ayında göreve başlayacak sözleşmeli öğretmenlere 496 TL tutarında ödenecek.

Ek ders ücreti
Sözleşmeli öğretmenlere, girecekleri derslerden maaş karşılığı olanlar dışındakilerin her ders saati için ek ders ücreti ödenecek. 2017 yılının ilk altı aylık döneminde, bu şekilde girilecek her ders saati karşılığında ödenecek ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde) şöyle olacak.
Zaman Dersi veren Ek ders ücretinin net miktarı
Dersin verildiği yer
Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında Özel sınıf Destekleme ve yetiştirme kurslarında
Hafta içi gündüz Öğretmen 11,33 TL 14,16 TL 22,66 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen 11,90 TL 14,87 TL 23,79 TL
Doktora yapmış öğretmen 13,03 TL 16,28 TL 26,06 TL
Gece, hafta sonu ve tatillerde Öğretmen 12,14 TL 15,17 TL 24,28 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen 12,74 TL 15,93 TL 25,49 TL
Doktora yapmış öğretmen 13,96 TL 17,45 TL 27,92 TL

Nöbet ücreti
Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde, kendilerine  verilen nöbet görevini fiilen yerine getirecek sözleşmeli öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek.
2017 yılında tutacakları nöbet görevi karşılığında,  sözleşmeli öğretmenlere haftada 3 saat ek ders ücreti ödenebilecek. 

Memurunyeri.com 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.