2017 Programında Yer Alan İki Önemli Uygulama

İşte 2017 yılı programında eğitim ve kamu personeli alanında önemli gördüğümüz bazı tedbirler

Politika/Tedbir

Sorumlu/İşbiriiği Yapılacak Kuruluşlar

Yapılacak İşlem ve Açıklama

2016 yılı

Tedbir 1. Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecek ve okul öncesi eğitim kurumlan artırılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı (S), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı

Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesine yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacaktır. 36-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması amacıyla çocuk başına doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları ile bölgeler arasındaki farklar da dikkate alınarak gerekli fiziki altyapı sağlanacaktır.Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitimi Merkezleri kademeli olarak yaygınlaştırılacaktır.

YENİ

Tedbir 4. Milli Eğitim Bakanlığı pansiyon Uygulamasının etkinliği analiz edilecektir.

Maliye Bakanlığı (S), Kalkınma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı

Pansiyon uygulaması taşımalı eğitim uygulamasıyla birlikte değerlendirilecek, pansiyon kapasiteleri incelenecek, ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilerin öncelikli ve etkin olarak faydalanacağı bir pansiyon hizmeti uygulamasına yönelik değerlendirme yapılacaktır.

Geçen yılın aynısıdır
Tedbir 5. Her eğitim kademesinde tekli eğitime geçilmesine yönelik çalışmalara başlanacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı
Fiziki altyapı olanakları artırılarak bütün eğitim kademelerinde ikili eğitim uygulamasına son verilmesine yönelik bir yol haritası çıkarılacak ve uygulamaya başlanacaktır.
YENİ
Tedbir 6.İlkokuldan sonraki ilk yıl tüm öğrenciler için ortaokula hazırlık sınıfı olarak yeniden yapılandınlacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı
Eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerin orta okula uyum düzeyini yükseltmek amacıyla beşinci sınıflarda hazırlık sınıfı uygulamasına geçilecektir.
YENİ
Tedbir 9.Bireylerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak üzere eğitim yöntemleri geliştirilecek ve müfredatta gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Bu kapsamda, ortaokula geçişte bir yıl hazırlık sınıfı olarak okutulacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Üniversiteler
Bireylerin dil yeterliliklerini artırmak için ilkokuldan itibaren eğitimin genelinde yabancı dil derslerine ağırlık verilecek şekilde müfredat güncellenecek, yabancı dille entegre edilmiş öğrenme yöntemlerine ağırlık verilecektir. 5. sınıf, hazırlık sınıfı olacak ve öğrencilere sadece Türkçe ve yabana dil dersleri okutulacaktır,
YENİ
Tedbir 10. Eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılacaktır.
YÖK (S), Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler
Eğitim fakülteleri; bölüm, anabilim dalı ile öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri arasında ilişki kuracak şekilde yeniden yapılandırılacak ve bu kapsamda müfredatları da yenilenecektir. Ayrıca, eğitim fakültesi öğrenci veya mezunlan için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlanacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır.
Geçen yılın aynısıdır
Tedbir 11. Deneyimli Öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklar yeniden belirlenecek, özlük hakları sistemine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Maliye Bakanlığı, Deviet Personel Başkanlığı, Üniversiteler
Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek, deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasını teminen farklılaştırılmış ücret modeli dahil olmak üzere özlük hakları sistemine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Geçen yıl tedbirin içerisinde farklılaştırılmış ücret modelinin uygulabacağı yazılmıştı. Bu yıl, özlük haklarına yönelik çalışma yapılacağı belirtiliyor.
Tedbir 19. Okul ve eğitim kurulularının hizmet standartları belirlenecek, rehberlik ve denetimi de içeren bir performans yönetim sistemi kurulacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı (S), Maliye Bakanlığı, TÜBİTAK
Rehberlik ve denetim faaliyetleri çoklu veri kaynaklarının algılanmalarına dayalı ve bilgi işlem sistemi destekli yürütülecektir. Okullara ve eğitim kurumiarına yönelik rehberlik ve denetim faaliyetleri yaygınlaştırılacak, okul ve kurumların performansları izlenecektir.
Geçen yılın aynısıdır

....

Politika/ Tedbir

Sorumlu/ İşbirliği Yapılacak Kuruluşlar

Yapılacak İşlem ve Açıklama

2016 yılı durumu

Tedbir 182. Hizmet içi eğitime ve terfi sistemine ilişkin mevzuatta liyakat, şeffaflık, nesnellik ve kuraflılık temelinde gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Devlet Personel Başkanlığı (S), Başbakanlık Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı

Hizmet içi eğitime ve terfi sistemine ilişkin mevzuat hakkındaki çalışmalar devam edecektir.

2016 yılı programında, kamu personel rejimi reformunun yapılacağı belirtilmişti. Bu reform yapılamadığı gibi, 2017 yılı raporunda bu husus yer almamıştır.

Tedbir 183. Tüm kamu personel sistemi için geçerli olacak etkin bir insan kaynakları modeli geliştirilecektir.

Devlet Personel Başkanlığı (S), Başbakanlık, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Memur Sendika ve Konfederasyonları

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında personel sistemi, işe alımdan emeklilik sonrasına kadarki süreçleri kapsayan bir insan kaynaklan yönetimi anlayışıyla ele alınacak ve bu doğrultuda bir model geliştirilecektir. Kariyer mesleklerine yönelik etkin bir kariyer planlaması oluşturulması amacıyla bir model hazırlanacak ve iyi uygulamalar yaygınlaştınlacakbr.

2016 yılı programında bu tedbir aynen yer almış ancak hayata geçirilememiştir.

Tedbir 184. Kamu sektöründe işe alımlarda yazılı ve sözlü sınav esas olacaktır.

Devlet Personel Başkanlığı (S), Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı

İşe alımlarda suiistimaller önlenecek ve yazılı beceri sözlü sınav yoluyla test edilerek, nitelikli ve verimli kamu personeli alımı gerçekleştirilecektir.

YENİ

Tedbir 185. Kamuda performansı esas alan etkili bir insan kaynakları değerlendirme sistemi uygulamaya geçirilecektir.

Devlet Personel Başkanlığı (S), Başbakanlık, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Memur Sendika ve Konfederasyonları

Kamuda performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla konuyla ilgili değerlendirme toplantıları yapılarak yeni bir ikincil mevzuat hazırlanacaktır. Başannın ödüllendirildiği, performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla Performans Değerlendirme Kılavuzu hazırlanacaktır.

2016 yılı raporunda bir kılavuz oluşturulacağı belirtilmesine rağmen tedbir hayata geçirilememiştir.

2017 YILI PROGRAMI


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.