2017-2018 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu
1. BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ 


Bilim ve sanat merkezleri; okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında 
olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim  kurumlarıdır. Bu merkezlerde öğrenciler uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve 
proje üretimi / yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar. Özel yetenekli öğrencilerin kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimin ötesinde farklılaştırılmış bir eğitim programı  sunan bilim ve sanat merkezleri, 81 ilde 116 merkezde hizmet vermektedir.  


2. GENEL AÇIKLAMALAR VE BAŞVURU ŞARTLARI 


1. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre yapılacaktır. 

2.  2017‐2018 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel 
Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçme işlemi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde aşağıdaki sıra izlenerek yapılacaktır: 


a) Tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması 


b) Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrencilerin yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınması 


3. Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulaması, hafta sonu beş oturum şeklinde yapılacak olup öğrenciler kendisine bildirilen tarih ve saatte ilgili oturuma katılacaktır. 

4. Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik yetenek) kendisine  bildirilen tarih ve saatte bireysel değerlendirmeye alınacaktır.  


5. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili iş ve işlemler il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülecektir. 
 
3. İL TANILAMA SINAV KOMİSYONLARININ KURULMASI VE GÖREVLERİ 


1. Her eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezlerine yerleştirilecek öğrencilerin tanılama süreçleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere il tanılama sınav komisyonları oluşturulur.  


2. İl tanılama sınav komisyonları; 


a) Özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinden sorumlu millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında, 


b) BİLSEM müdürleri,  


c) Rehberlik ve araştırma merkezi müdürü olmak üzere en az üç üyeden oluşur.  


3. İl tanılama sınav komisyonunun görevleri şunlardır:  


a) Genel zihinsel ve özel yetenek/beceri alanında, bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencilerle ilgili tanılama sürecini yönetmek 


b) Görsel sanatlar yetenek/beceri değerlendirme komisyonu ile müzik yetenek/beceri değerlendirme komisyonunu oluşturmak 


c) Resim ve müzik alanında değerlendirmeye alınacak öğrenci sayısını dikkate alarak bir veya birden fazla komisyon oluşturmak 


ç) Üniversitelerin ilgili bölümleri, konservatuvarların öğretim üyeleri ve güzel sanatlar lisesi öğretmenleri öncelikli olmak üzere resim ve  müzik alanında yeterli sayıda öğretmen görevlendirerek komisyonun oluşumunu sağlamak 


d) Bireysel değerlendirme sürecinde görevlendirileceklerin onay ve izin işlemlerini yürütmek  

e) Bireysel değerlendirme süreci için uygun sınav ortamı sağlamak 


f) Bireysel değerlendirme sonuçlarına göre oluşturulan sıralı öğrenci listesini Bakanlığa göndermek 


4. BİLİM VE SANAT MERKEZLERİNE ÖĞRENCİ SEÇİM SÜRECİ 


1. Ülke genelinde 24 Ekim‐10 Kasım 2017 tarihleri arasında 1, 2 ve 3. sınıfların dersine giren sınıf öğretmenlerine; özel yetenekli  öğrencilerin özellikleri, özel yetenekli öğrencilere sunulan özel eğitim hizmetleri, bilim ve sanat merkezleri ve bu merkezlere 
öğrenci seçim süreci ile ilgili bilgilendirme eğitimi verilecektir. 


2. İl tanılama sınav komisyonu tarafından planlanacak eğitimler; bilim ve sanat merkezleri ile rehberlik ve araştırma merkezi yöneticileri/öğretmenleri tarafından verilecektir. 


3. Sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre bilim ve sanat merkezlerine aday gösterilen öğrencilerin seçimi 3 aşamada gerçekleşecektir:


a. Gözlem formlarının yetenek alanlarına göre doldurulması 


b. Grup tarama uygulaması 


c. Bireysel değerlendirme 


4. Grup tarama uygulamasında Genel Müdürlük tarafından yetenek alanlarına göre (genel zihinsel, resim ve müzik) belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır.  


5. Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında ayrı ayrı yapılmaktadır. Bireysel değerlendirme  aşamasında Genel Müdürlük tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine yerleşmeye  hak kazanacaktır.

KILAVUZ 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.