2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme (Kesin Kabul)
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı: 43942091-845-E.12075574
Konu: 2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme (Kesin Kabul)

27.10.2016

DAĞITIM YERLERİNE

6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde, Sayıştay Başkanlığı'nca yürütülen 2015 yılı denelerimleri sonucunda hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının tamamını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Bakanlığımızca okul ve diğer hizmet binaları yapımlarına ait kesin kabul tarih kayıtlarının tutulmaması nedeniyle yüklenicinin onbeş yıllık sorumluluk süresi dikkate alınmaksızın bakım onarım giderlerinin Bakanlığımızın bütçesinden karşılanması ile ilgili olarak;

Yapım İşleri Genel Şartnamesinin ''Yüklenicinin bakım ve düzeltme sorumlulukları'' başlıklı 25'inci maddesinde;

''Yapım işlerinde yüklenici ve alt yükleniciler, yapının fen ve sanat kurallarına uygun olarak yapılmaması, hileli malzeme kullanılması ve benzeri nedenlerle ortaya çıkan zarar ve ziyandan, yapının tamamı için işe başlama tarihinden itibaren kesin kabul tarihine kadar sorumlu olacağı gibi, kesin kabul onay tarihinden itibaren de on beş yıl süreyle müteselsilen sorumludur. Bu zarar ve ziyan genel kümümlere göre yüklenici ve alt yüklenicilere ikmal ve tazmin ettirilir. Ayrıca haklarında 4735 sayılı Kanunun 27'nci maddesi hükümleri uygulanır'' hükmü yer almaktadır.

Genel Şartnamenin 25'inci maddesinde belirtilen zararların kesin kabul onay tarihinden itibaren on beş yıllık süre içerisinde meydana gelip gelmediğinin tespit edilebilmesi için öncelikle okul ve diğer hizmet binalarının kesin kabul tarihlerinin tutulması gerekmektedir.

Okul ve diğer hizmet binaları yapımlarına ait kesin kabul tarihleri ile ilgili herhangi bir kayıt tutulmadığından yüklenicinin onbeş yıllık sorumluluk süresi dikkate alınamamakta dolayısıyla bakım ve onarım giderleri esas sorumluluk sahibi yükleniciye rücu edilmeksizin Kurum bütçesinden karşılanmaktadır.

Bakanlığımız okul ve diğer hizmet binalarının yapımı sonrası yüklenicinin kesin kabul tarihinden itibaren onbeş yıllık sorumluluğu bulunmaktadır. Söz konusu sorumluluğun yerine getirilebilmesi için Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında okul ve diğer hizmet binalarının yapımlarına ait kesin kabul tarihlerinin belirlenmesi ve Bakanlığımız nezdinde ve hizmet binasının olduğu illerde arşivinin tutulması,

Bakım ve onarım yapılmasından önce yaptırılacak bakım ve onaranın yüklenicinin sorumluluğunda olup olmadığının tespitinin yapılarak/yaptırılarak acil olmayan işlerde Bakanlığımız bütçesinden karşılanmadan yükleniciden talep edilmesi, aciliyeti olan işlerde idarece yaptırılarak daha sonra yükleniciye rücu edilmesi, konularında bilgi edinilmesini ve konuya ilişkin yapılacak işlemlerde yukarıdaki anılan hükümler dikkate alınmak suretiyle gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.

Veysel ERDEL
Bakan a.
Başkan

Dağıtım:
A ve B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.