2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme (Fiyat Farkı)
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı: 43942091-845-E.12075843
Konu: 2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme (Fiyat Farkı)

27.10.2016

DAĞITIM YERLERİNE

6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde, Sayıştay Başkanlığı'nca yürütülen 2015 yılı denelerimleri sonucunda hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının tamamını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Doğrudan temin yöntemiyle yapılan mal ve hizmet alımlarında sözleşmeyle öngörülmemesine rağmen fiyat farkı ödenmesi ile ilgili olarak;

4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Mal Alımlarında Uygulanacak Fiyat Farkına İlişkin Esaslar ile Hizmet Alımlarında Uygulanacak Fiyat Farkına İlişkin Esasların ''Kapsam'' başlıklı 2'nci maddesinin üçüncü fıkrasında; 4734 sayılı Kanunun 22'nci maddesi çerçevesinde doğrudan temin usulüyle yapılan birinci fıkra kapsamındaki mal alım sözleşmelerinde bu Esaslara uygun şekilde hazırlanmış açık bir düzenleme bulunması halinde bu Esasların uygulanabileceği belirtilmiştir.

Yukarıdaki hükme göre doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlarda yükleniciye fiyat farkı verilebilmesi için öncelikle sözleşme yapılmış olması, sözleşmede ise fiyat farkı verileceğine ilişkin açık bir hükmün bulunması gerekmektedir.

Bu itibarla doğrudan temin yöntemiyle mal ve hizmet alımlarında yüklenici ile idare arasında sözleşme yapılması veya sözleşmelerinde fiyat farkı verileceğine dair hüküm bulunması halinde fiyat farkı ödeneceği hususunda bilgi edinilmesini ve konuya ilişkin yapılacak işlemlerde yukarıda anılan hükümler dikkate alınmak suretiyle gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.

Veysel ERDEL
Bakan a.
Başkan

Dağıtım:
A ve B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.