2015-2022 Ulusal Eğitim Programı
Çünkü değişen yapılara önerilen işlevler de ister istemez değişiyor ve önerilen politikalarda birikimlilik gerçekleşmiyor. Bunun üzerine, iki yıl önce Dernek olarak TEDMEM adlı bir düşünce kuruluşu kurduk ve Türkiye için bütünsel bir eğitim programının yapılabilirliğini araştırdık.

Bu amaçla en az iki-üç disiplinde uzmanlığı 
olan felsefeci, tarihçi, sosyolog, antropolog, teolog, siyaset bilimci ve endüstri mühendisi gibi bilim insanlarıyla toplamda 90 saate varan görüşmeler yaptık. Yine çok farklı bilim dallarından 40 kadar bilim insanıyla transdisipliner bir yaklaşım içerisinde tam günlük bir çalıştay gerçekleştirdik. Bu arada, yerli yabancı çok sayıda kuruluş ve akademisyenle yuvarlak masa toplantıları, araştırmalar, çalıştaylar, konferanslar gerçekleştirdik. Yapılan tüm bu çalışmalar, bize tekil çalışmalar yerine eğitim sistemi için yol haritası içeren bir Ulusal Eğitim Programı hazırlanması gerektiğini düşündürdü.

Bu doğrultuda, programın felsefe, kuram, 
model, strateji, yöntem ve tekniklerini içeren çok sayıda taslak doküman hazırladık. Uluslararası
raporlar, değerlendirmeler, araştırmalar, ulusal düzeydeki tezler, kitaplar taranarak adı geçen taslaklar sürekli gözden geçirildi; tasarım doğrultusunda bir yol haritası oluşturuldu ve Türkiye için öneri mahiyetinde olan Ulusal Eğitim Programı ortaya çıktı.

Bu program birçok açıdan ilkleri içinde barındırmaktadır. Bunları kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

Türkiye’de ilk kez eğitim sistemi için ortak 
bir felsefe, kuram, model, strateji ve yönteme dayalı olan bir yol haritası önerilmektedir.

İlk kez sivil bir girişim, yani Türk Eğitim 
Derneği tarafından ortak dili olan ve eğitim sisteminin hemen hemen tüm parametrelerini
bütünsel olarak ele alan bir program ortaya konulmaktadır.

İlk kez, 2015-2022 yılları arasında belirli bir 
takvime sahip olan bir program önerilmektedir.

İlk kez bu programla siyasi partilere “toplumsal bir mutabakata dayalı ülke ödevi” daveti yapılmaktadır. Çünkü bu program, ulusal eğitimde dönüşümün kamu, özel ve sivil sektörün aktif katılımıyla gerçekleşeceğine inanan bir başlangıç noktasına sahiptir. Bu doğrultuda TED, eğitimin doğası gereği bir parti ödevi değil, bir ülke ödevi olduğuna inanmaktadır.

İlk kez bu programla, toplulukları millet 
yapan anlam birliği, ortak değerler ve ortak payda üzerinden bir eğitim sistemi tasarımı
ortaya konulmaktadır. UEP’de bu ülkede yaşayan tüm vatandaşların çocukları için arzu ettikleri eğitime ve üzerinde ülke çapında
oydaşabilecekleri düşünülen ortak değer ve yönelime bağlı kalınmaktadır.

Yukarıda sıralanan ilkleri içinde barındıran UEP, 
genel ve özel hedefler içermektedir. Bu hedefler programın eğitim sistemine yönelik dolaylı ve doğrudan hedefleriyle alakalıdır. 

PROGRAM
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.