2. Kez Müdür Yardımcılığı Ek Görevlendirme Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen müdür yardımcılığı sınavını kazanan bir çok eğitimci atamalar sonrasında kontenjan sorununa takılarak görevlerine atanamamıştı. Yaşanan görevden almalar sonrasında boşalan kadrolara 2.kez atama gerçekleştirilmesini talep eden müdür yardımcıları 2.kez atamaların gerekliliğine dikkat çekiyor.

  Özellikle özür tayinleri sebebiyle yüksek puanlar almalarına rağmen müdür yardımcılığı başvurusu yapamayan adaylar müdür yardımcılığı ek atama beklemektedirler.

Hala yöneticisi olmayan okullar olduğunu iddiaa eden müdür yardımcısı adayları yönetmeliğin 24/4. maddesine göre ek atamanın gerekliliğine dikkat çekiyor. Okul müdür yardımcılığı ile özür grubu atama tarihlerinin çakışmasından doğan mağduriyet yaşadıklarını belirten müdür yardımcıları Milli Eğitim Bakanlığının müdür yardımcılığı ek atamaları açmasının ihtiyaç olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirtiyor.

Yapılan müdür yardımcılığı sınavında çalıştıklarının karşılığı olan puanları aldığını belirten öğretmenler bu puanlara karşılık ek atama talebinin yanıt bulması gerekliliğine dikkat çekiyor. Tercih yapma haklarının karabole gittiğini söyleyen müdür yardımcıları çalışarak 80 ve üzeri aldıkları puanlara karşılık boş kalan yerlere hakettikleri puan sıralamasına göre atanarak ne mağdur edilmek nede mağdur etmemek konusunda ortak fikirde birleşiyorlar.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarına;SINAV SONUÇLARININ GEÇERLİ OLDUĞU SÜREYLE SINIRLI OLMAK ÜZERE, YAZILI SINAVDA YETMİŞ VE ÜZERİNDE PUAN ALIP YÖNETİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLEMEYENLER arasından aynı usulle dört yıllığına görevlendirme yapılabilir. hükmüne istinaden adaylar ek atama istemektedirler.

MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin ilgili hükümleri şu şeklidedir; 


Müdür Yardımcılığı Ataması Hakında Yeni Yönetmelik

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru

MADDE 23 - (1) Müdür başyardımcılığı ve/veya müdür yardımcılığı boş bulunan veya dört ve sekiz yıllık müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığı süresini dolduranlardan boşalacak eğitim kurumları, il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitesinde duyurulur.

(2) Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için öngörülen yazılı sınavda başarılı olanlardan müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyenlerin başvuruları elektronik ortamda alınır.

(3) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlara en fazla 20 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

MADDE 24 - (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilir.

(2) Adayların puanlarının eşitliği halinde sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı halinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir.

(3) Görevlendirme işlemleri, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on iş günü içinde tamamlanır.

(4) Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarına; sınav sonuçlarının geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yazılı sınavda yetmiş ve üzerinde puan alıp yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle dört yıllığına görevlendirme yapılabilir.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hüseyin hoca 1 yıl önce

2. Atama olmalı tabiki. Eğer boş kadro varsa ve sınava girmiş ve buraları haketmiş kişiler varsa tabi ki adalet de varsa.

Misafir Avatar
NAZAR 2 yıl önce

Ek atama olmalı. Açılmayan bi sürü okul var. O kurumlara sinava girmeyenlerin yerlesmesi daha mi adil. Sömestr a kadar acik gosterilmeyen kurumlar da tespit edilip ek atama yapilmalidir.

Misafir Avatar
Mağdurlar 2 yıl önce

Kamuajanstan ricamız mağdurlar olarak bu haberi gündemde tutmaları. Bu haksızlığın giderilmesini özellikle personel ile ilgili konularda aşırı duyarlılık gösteren meb müsteşarımız sayın Yusuf Tekin sen bu konuda da duyarlılık bekliyoruz. Biz ulaşamasak da kamuajansın bu konuda sesimiz olmasını istiyoruz. Özellikle yetkililerden bir açıklama gelene kadar konuyu gündemde tutmasını istiyoruz.

Misafir Avatar
şükrü 2 yıl önce

Yüksek puan alıp mağdur olduğunu iddia eden ve kul hakkından bahseden arkadaşlar şunu unutmayın ki +4 lerin yani mevcut müdür yardımcılığı yapanların yani zamanında yürürlükteki yönetmeliklere göre atananların görev sürelerinin uzatılması ile ilgili maddenin yürütmesi durdurulmuşsa, sınavla ilgili maddenin de yürütmesi durdurulmuştur. YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞ BİR SINAVLA ATANACAKSINIZ VE HAKTAN, KUL HAKKINDAN BAHSEDECEKSİNİZ. Komik oluyorsunuz.

Misafir Avatar
Alpaslan 2 yıl önce

Sınav puanına yei atama yapılmalıdır.Çünkü görevden atılan ve boş gösterilmeyen kadrolara yeniden ngörevlendirmeler yapılmalıdır.

Misafir Avatar
Magduriye 2 yıl önce

Öncelikle kamuajans'â aylardır duyuramadigimiz sesi dile getirdiği için çok teşekkürler.Diliyoruz konu sıcak ve gündemde kalır da yetkililer bu konuda gereken adımları atarlar.Özür atamaları ile müdür yardımcılığı arabalarının cakismasi bizlere tercih hakkını dahi vermedi, geçtim ki atanamamak.Bu mağduriyet giderilmeli .Mutlaka

Misafir Avatar
sınav kazanıp basvuru yapamayan 2 yıl önce

Öncelikle kamuajansın duyarlılık gösterip haber yaptığı için teşekkür ederim.Ancak sınadan 80 alıp özür atama takvimi le çakışması bizi tüm mağdur etti 6 ay çalış atanamamak kötü bir durum.Yetkililerin biran önce bu durumu fark edip ek atama yapması gerek yönetmelik gereği.

Misafir Avatar
Nedeni şu... 2 yıl önce

Yönetmelik belirtmiş gayet açık. Çünkü bir çok okul açık gösterilmedi ve çok okul açık kaldı. Bu bir haktır.