2. Kez Müdür Yardımcılığı Ek Görevlendirme Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen müdür yardımcılığı sınavını kazanan bir çok eğitimci atamalar sonrasında kontenjan sorununa takılarak görevlerine atanamamıştı. Yaşanan görevden almalar sonrasında boşalan kadrolara 2.kez atama gerçekleştirilmesini talep eden müdür yardımcıları 2.kez atamaların gerekliliğine dikkat çekiyor.

  Özellikle özür tayinleri sebebiyle yüksek puanlar almalarına rağmen müdür yardımcılığı başvurusu yapamayan adaylar müdür yardımcılığı ek atama beklemektedirler.

Hala yöneticisi olmayan okullar olduğunu iddiaa eden müdür yardımcısı adayları yönetmeliğin 24/4. maddesine göre ek atamanın gerekliliğine dikkat çekiyor. Okul müdür yardımcılığı ile özür grubu atama tarihlerinin çakışmasından doğan mağduriyet yaşadıklarını belirten müdür yardımcıları Milli Eğitim Bakanlığının müdür yardımcılığı ek atamaları açmasının ihtiyaç olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirtiyor.

Yapılan müdür yardımcılığı sınavında çalıştıklarının karşılığı olan puanları aldığını belirten öğretmenler bu puanlara karşılık ek atama talebinin yanıt bulması gerekliliğine dikkat çekiyor. Tercih yapma haklarının karabole gittiğini söyleyen müdür yardımcıları çalışarak 80 ve üzeri aldıkları puanlara karşılık boş kalan yerlere hakettikleri puan sıralamasına göre atanarak ne mağdur edilmek nede mağdur etmemek konusunda ortak fikirde birleşiyorlar.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarına;SINAV SONUÇLARININ GEÇERLİ OLDUĞU SÜREYLE SINIRLI OLMAK ÜZERE, YAZILI SINAVDA YETMİŞ VE ÜZERİNDE PUAN ALIP YÖNETİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLEMEYENLER arasından aynı usulle dört yıllığına görevlendirme yapılabilir. hükmüne istinaden adaylar ek atama istemektedirler.

MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin ilgili hükümleri şu şeklidedir; 


Müdür Yardımcılığı Ataması Hakında Yeni Yönetmelik

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru ve başvuru

MADDE 23 - (1) Müdür başyardımcılığı ve/veya müdür yardımcılığı boş bulunan veya dört ve sekiz yıllık müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığı süresini dolduranlardan boşalacak eğitim kurumları, il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitesinde duyurulur.

(2) Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için öngörülen yazılı sınavda başarılı olanlardan müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyenlerin başvuruları elektronik ortamda alınır.

(3) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlara en fazla 20 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

MADDE 24 - (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilir.

(2) Adayların puanlarının eşitliği halinde sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı halinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir.

(3) Görevlendirme işlemleri, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on iş günü içinde tamamlanır.

(4) Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarına; sınav sonuçlarının geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yazılı sınavda yetmiş ve üzerinde puan alıp yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle dört yıllığına görevlendirme yapılabilir.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
+4MAĞDURU 1 yıl önce

Evet bu konuda gerçekten mağduriyetler var. Biz bu konunun sıcak tutulmasını ve sonuca ulaştırılmasını bekliyoruz. Eğer dünyada hala hak diye bir kavram varsa bu yapılmalı. Kamuajanstan bu konuyu gündemde ve sıcak tutmasını istiyoruz mağdurlar olarak.

Misafir Avatar
olmalı 1 yıl önce

Yusuf TEKİN hocamiz yapar bence

Misafir Avatar
olmalı 1 yıl önce

2. atama olmalı yönetmelik gayet açık. çoğu ilde boş olan yerler açık gösterilmedi görevlendirme yapıldı. Bu kadar emek verip bu sonuçla karşılaşmak hak mı.....

Misafir Avatar
karaali 1 yıl önce

Mutlaka yeniden ek atama olmalı. Rize ile çayeli ilçesinde atama zamanı sadece 1 okul açıldı, Lakin ihtiyaç 15 den fazla idi. Okullar açıldı ve görevlendirme yazıları okula geldi, tamamına görevlendirmeler yapılmış. Ne oldu sınava girip atama bekleyen kişilerin hakkı, nerede kul hakkı? Allah herşeyi affedebilirim, ancak kul hakkı ile gelmeyin buyuruyor.

Misafir Avatar
UZAY 1 yıl önce

EK ATAMA OLACAKSA HER YER AÇILMAMASI GEREKİYOR. TEKRAR SINAV OLAMASI VE SONUCUNA GÖRE HERYERİN AÇILMASI. BİZ KENDİ OKULUMUZU BİLE TERCİH EDEMEDİK. AÇMADILAR.

Misafir Avatar
fikret 1 yıl önce

ben atandigim halde sebesiz bir yere atamami iptal ettiler.Bir cezam yok sorusturmam yok.bana bir aciklama yapilmadi. hakkimi helal etmiyorum. bence bu ulkede adalet kalmadi.

Misafir Avatar
Misafir 1 yıl önce

Bence yüksek puan alanlar cezalandırılmamalı. Devam eden mahkeme süreci nedeniyle çoğu okul boş gösterilmedi. Tercih edemedik.Şimdi 2. duyuruda bunlar açılacaksa bence 1. duyuruda tercih yapamayanlara hak verilmelidir.

Misafir Avatar
Mağduriyet 1 yıl önce

10 gün çalışıp sınavı kazananlar mağdur olduk diye saçmaliyorlar.sınavla atananların Md.yrd.uygulama bilgisi sıfırdır. peki +4 durumunda olanların durumu ne olacak.asıl mağdur olanlar bunlardır.