banner220

2. Diplomaya Bağlı Alan Değişikliği Talebi
SAYIN YETKİLİ 

Bizler Milli Eğitim Bakanlığında Kadrolu olarak çalışan öğretmenleriz. Milli Eğitim bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğine güvenerek, ayrıca sorunsuz bir şekilde 2013 yılına kadar yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılan alan değişikliklerine güvenerek. İkinci Üniversite okuduk. Ailemizden esirgediğimiz zamanı ve parayı üniversiteler ile derslere harcadık. Bakanlık hiç bir açıklama dahi yapmadan 3 yıldır yönetmeliğe göre alan değişikliği yapmamaktadır. En son 2014 yılında sertifika ile öğretmenlere alan değişikliği hakkı vermesine rağmen diploma ile alan değişikliği hakkı vermemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde olan alan değişikliği ile ilgili 60. Maddeyi aynen yazalım:

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.


(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.


(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

Bizlerin isteği alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınmasıdır. Ayrıca ülke genelinde norm fazlası öğretmen sayısı 40 bini aşmıştır bu durum yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile çözülebilir. Eğer bakanlık yönetmeliğe aynen bağlı kalarak yapacağı alan değişikliğinde bütün normları açarsa norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir.


Örnek ile açıklayacak olursak Adana ilinde Sınıf öğretmeni açığı hiç yok ve 500 ün üzerinde sınıf öğretmeni norm fazlası olarak beklemektedir. Adana genelinde de 3 binin üzerinde diğer branşlar da öğretmen açığı bulunmaktadır. Sınıf öğretmeni olup ta ikinci üniversite Matematik öğretmenliği bitiren öğretmene yönetmeliğe bağlı alan değişikliği hakkı verilirse o öğretmen Matematik öğretmenliğine geçecek ve Sınıf öğretmeni norm fazlası azalacaktır. Bunun örneklerini arttırabiliriz kısacası norm fazlası öğretmen sorununun kalıcı çözümü de yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılacak alan değişikliğidir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Umut 8 ay önce

ikinci universite olarak kamu yonetimi bitiren bit öğretmen alan degistirebilirmi ?

Misafir Avatar
Ferdî 8 ay önce

Diplomaya ve yönetmeliğe uygun bir alan değişikliği istiyoruz.2.universitelilerin de artık önü açılsın.

Misafir Avatar
İbrahim 11 ay önce

4 yıl zaman ayırdım, emek verdim ikinci üniversiteyi bitirdim. 3 senedir diplomaya dayalı alan değişikliğini bekliyorum.

Misafir Avatar
Erhan 2 yıl önce

2.diplomaya alan değişikliği bekliyoruz

Misafir Avatar
Ogretmen 2 yıl önce

Ikinci diploma yuksek lisans doktora ve 2.lisansi kapsamalidir 2014 talim terbiye bu diplomalari yan alan yapti yan alan degisikligi istiyorummm

Misafir Avatar
öğretmen 2 yıl önce

dünyada disiplinler arası çalışanlar üstün tutulurlar. çünkü farklı alanlarda çalışanların bakış açıları tek alanda çalışanlara nazaran daha üstündür. bence tüm eğitim fakültesine ve tüm bölümlere 2. alan zorunluluğu getirilmelidir. eğitim fak. gereksiz derslerle zaman kaybedileceğine her öğretmen iki alanda yetiştirilmelidir. eğer benim üniversitede aldığım 26 kredilik ve 612 saatlik yan alanım norm fazlasıyken işime yaramayacaksa neden zamanım çalındı.

Misafir Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Kendi alanımızda çalışmak istiyoruz.

Misafir Avatar
Alan 2 yıl önce

Diplomaya bagli alan degisikligini bir an once bekliyoruz.