2. Diplomaya Bağlı Alan Değişikliği Talebi
SAYIN YETKİLİ 

Bizler Milli Eğitim Bakanlığında Kadrolu olarak çalışan öğretmenleriz. Milli Eğitim bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğine güvenerek, ayrıca sorunsuz bir şekilde 2013 yılına kadar yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılan alan değişikliklerine güvenerek. İkinci Üniversite okuduk. Ailemizden esirgediğimiz zamanı ve parayı üniversiteler ile derslere harcadık. Bakanlık hiç bir açıklama dahi yapmadan 3 yıldır yönetmeliğe göre alan değişikliği yapmamaktadır. En son 2014 yılında sertifika ile öğretmenlere alan değişikliği hakkı vermesine rağmen diploma ile alan değişikliği hakkı vermemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde olan alan değişikliği ile ilgili 60. Maddeyi aynen yazalım:

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.


(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.


(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

Bizlerin isteği alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınmasıdır. Ayrıca ülke genelinde norm fazlası öğretmen sayısı 40 bini aşmıştır bu durum yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile çözülebilir. Eğer bakanlık yönetmeliğe aynen bağlı kalarak yapacağı alan değişikliğinde bütün normları açarsa norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir.


Örnek ile açıklayacak olursak Adana ilinde Sınıf öğretmeni açığı hiç yok ve 500 ün üzerinde sınıf öğretmeni norm fazlası olarak beklemektedir. Adana genelinde de 3 binin üzerinde diğer branşlar da öğretmen açığı bulunmaktadır. Sınıf öğretmeni olup ta ikinci üniversite Matematik öğretmenliği bitiren öğretmene yönetmeliğe bağlı alan değişikliği hakkı verilirse o öğretmen Matematik öğretmenliğine geçecek ve Sınıf öğretmeni norm fazlası azalacaktır. Bunun örneklerini arttırabiliriz kısacası norm fazlası öğretmen sorununun kalıcı çözümü de yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılacak alan değişikliğidir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
nur 1 yıl önce

artık yapılsın yönetmeliğe uygun diploma ve sertifikalılardan isteyenler geçsin

Misafir Avatar
yanalan da dahil olsun. 1 yıl önce

Üniversite eğitimi sırasında ciddi emek harcanarak edinilmiş sıfatımız bir anlam ifade etsin .

Misafir Avatar
Demir 1 yıl önce

Yönetmeliğin aynen uygulandığı ve bütün boş normların açıldığı bir alan değişikliği,norm fazlası sorununu çözer

Misafir Avatar
Demirr 1 yıl önce

Alan değişikliğinde yönetmelik aynen uygulanır,tüm normlar açılırsa norm fazlası sorunu çözülür

Misafir Avatar
Mehmett 1 yıl önce

Alan değişikliğinde yönetmelik aynen uygulanır,tüm normlar açılırsa eğitimde kalite artar

Misafir Avatar
Duygu yildiz 1 yıl önce

Diplomayadayali alan degisikligi bekliyrz yonetmelige uygun bi sekilde en kisa zamanda yapilmalidir

Misafir Avatar
berhamşah 1 yıl önce

Yalanın önü yok sonu yok.İki de bir MEB öğretmenlere alan değişikliği yapacak,yapacak mı? alan değişikliği hazırlıkları başladı.Yok efendim bundan sonra alan değişikliği olmayacak.Yok yanlış anlaşıldı,son kez yapılacak...vs.vs.Ben de diyorum ki mazot 1 TL olacak.

Misafir Avatar
Gozum 1 yıl önce

Bende mezun oldugum alanda calismayi cooook isterim rabbim nasip ederde bu yil artik kendi bolumumde calidirim