Az gittik uz gittik, EBA’dan Zoom’a, Zoom’dan Teamlink’e, Teamlınk’ten Skype’a düz gittik.

Evet, uzaktan eğitim süreci hafiften hafiften arapsaçına dönmeye başlıyor.

MEB mi? 

MEB ise uzaktan eğitim kapsamında EBA TV üzerinden derslerine devam ediyor.

Hatta bazı öğretmenler dikkat çeken anlatımlarıyla takdire şayan. Şapka çıkarıyorum onlara.

Öyle ki insan kendini mesleğine verebiliyor yani bir adanmışlık ruhu içindeyse gerçekten etkileyici oluyor. Bu bağlamda Şeyma KOÇER öğretmenimiz nezdinde bu öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. İlk haftalarda gördüğümüz düz öğretmenlik icrasının,  öğrenciler üzerinde ne denli sıkıcı ve bıktırıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade etmeye hacet yok sanırım. Öğretmenliğin icrası, mesleğe kendinizden bir şeyler katabiliyorsanız güzelleşiyor ve etkileyici hale geliyor. Yoksa herkes çıkıp dümdüz anlatmayı becerir. Bu bakımdan düz öğretmenlik icrasını kendine adet edinmiş çok bilmişlere de Şeyma Öğretmen mesleğin kabuğunu kırarak bir cevap vermiş oldu. Her neyse...

Ne demiştik? Uzaktan eğitim hafiften hafiften arapsaçına dönmeye başladı. Evet, her ne kadar Sayın Selçuk, uzak eğitime hazırız, dese de taşra uzaktan eğitime çok hazır değil. Bakınız şöyle taşrada durum ve hal nedir diye?

Görecekleriniz şunlardır:

1- İller, ilçeler, okullar tepeden aşağıya doğru uzanan bu idari yapı içerisinde ne yapacağını pek bilmiyor ve anlamadı da... Çünkü doğru dürüst anlatan da yok zaten. Gitgide uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim düzenine dönmeye ve moduna geçmeye başlıyor.

2- Velilerin taşradaki bu idari yapılar üzerinde kurduğu baskı ve telkin, birçok okulu, ilçeyi ve ili afallama ve bocalama haliyle sağa sola savurmaktadır. Bu savrulma silsile ile öğretmenlere kadar uzanmaktadır. Ve öğretmenlerde savrulmanın neticesi hasıl olmaktadır. Nasıl mı? EBA’dan Zoom’a, EBA’dan Teamlink’e, EBA’dan Skype’a... Yani öğretmenlerimizin şu anki haletiruhiyesi, bu idari yapının içine düştüğü plansızlığa, ne yapacağını bilememe haline tercüman olmaktadır.  

3- EBA’daki hazır olmama halinden dolayı pilot 8’ler ve lise sonlar canlı ders yaparken diğerlerinin yapamaması elbette ki velileri, öğretmenleri bir boşluğun darboğazında ve kasvetinde inanılmaz rahatsız, tedirgin ve kaygılı hissettiriyor. Yukarıdaki savrulma bu hissiyatın getirdiği bir sonuçtur.  

4- Öğretmenlerimizin bir kısmı, az da olsa,  bulunduğu yerden dolayı internete erişim sıkıntısı yaşıyor, hakeza bazı öğrencilerimiz de... EBA TV, her ne kadar öğrenciler arasında bir eşitlik sağlasa da EBA için bunu söyleyebilmemiz çok zor. Ayrıca öğretmenlerimiz donanım sıkıntısı da yaşıyorlar. Yeterli bilişim ve teknoloji birikimi olmayanlar da var. 

5- İllerin, ilçelerin, okulların kendilerini bir şekilde gösterme çabaları, öğretmenlerin de evlerindeki bazı eşyaların yüzeylerini beyaz tahta gibi kullanma görüntüleri ‘Milli eğitim çalışıyor, yatmıyor.’ mesajından öteye gitmiyor. Lütfen bu şovmenlikleri bırakalım. Bırakın ki bizler de şunu demeyelim: ‘Bakar mısınız öğretmen çalıştığını ispat etmeye çalışıyor, bakar mısınız öğretmen öğretmen olduğunu kanıtlama peşinde...’ Arkadaşlar neyin kafasındasınız? Siz öğretmensiniz, keyfinizden şu an evde değilsiniz. Neyi kime ispatlamaya çalışıyorsunuz? Yapmayınız lütfen. Çok yapay duruyor. 

6- Okullar, öğrencileri bu süreçte özellikle ara sınıfları çok boğmamalıdır. Çünkü hızını alamayarak bazı öğretmenlerin EBA üzerinden paylaşım rekorları kırdıklarını işitiyoruz. Bu öğrencilere kendilerine vakit ayırmak için zaman tanımalıyız bence. EBA, salla gitsin platformuna dönmesin. Aman ha! Ölçü, ölçü, ölçü... Az ve öz, eğitimi sadeleştirir. Sade eğitim ise en idealidir.  

7- MEB, uzaktan eğitim sürecinde ikircikli tutumundan kurtulmalıdır. Uzaktan eğitimin resmi kanalı EBA ise tüm okulları daha sıkı bir biçimde EBA’ya teşvik ederek kanalize etmelidir. Bunun için de tüm okulları kapsayacak şekilde EBA için gerekli altyapıyı bir an evvel hazırlamalıdır.  Yoksa işler çığrından çıkacak, sarpa saracak, arapsaçına dönecek. Bir müddet sonra herkes başının çaresine bakar bir görüntü içine girecek.  

Biz de diyeceğiz ki:

‘MEB, YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DERSHANELERE VE ETÜT MERKEZLERİNE KAÇIRIYORDU. UZAKTAN EĞİTİMDE DE ZOOM’A, TEAMLİNK’E VS.YE KAÇIRIYOR.’

Biz de bu ahval ve şerait içinde,  yakında keçileri kaçırmazsak iyidir. Sağlıcakla...

Saygılarımla... 

Yusuf SEVİNGEN

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kamil Acarturk 3 ay önce

İnternet altyapısı konusunda iyi bir çalışma yapılmalıdır.
İnternet altyapısı olmayan bölgelerde,
İnternet altyapısı kurulması Türk Telekom dan istenmelidir.
Büyükşehirlerde bile ev interneti altyapısı yok.
Türk Telekom görevini yapmıyor.

Misafir Avatar
Osmanov 3 ay önce

Hocam yazınız çok güzel yaşadığımız süreci anlatmış kaleminize yüreğinize sağlık

Misafir Avatar
huzun 3 ay önce

Çocuklara sorun okulda derslerine giren öğretmenlerin ilk üçüne girerim sevilmek bakımından. Ama başarılımıyız, hayır. Çocukların %75 i tembel, anlık yaşıyorlar dersi. Ekstra çalışma yok. Kısacası sevgi her şeyi çözmüyor. Yanlış anlaşılmasın Sevgi Hanımı küçümsemek için yazmıyorum, ama Türkiye'nin acı gerçeği var; Tembel bir nesil.

Misafir Avatar
gnr 3 ay önce

bu yazıya şunu eklemek isterim. zoom kullanımını kötü göstererek eba'dan canlı yayın yapıyoruz diye ortalığı ayağa kaldırdı öğretmenler. Cehaletin temsilidir bu yaşananlar. MEB'in canlı yayın için kendi sistemine para verip kurdurduğu sistem de ZOOM'a aittir. Sağ alt köşede "powered by ZOOM" diye göreceksiniz. Ders vermek isteyen öğretmen bırakın istediği gibi versin. Tembelliği örnek almanın luzumu yok.

Misafir Avatar
Hüzün kına var sana 2 ay önce

CHP ruhu senin içine girmiş onu tez cikarasin