TRT'den mini dizi Ya İstiklal Ya Ölüm... 16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmış 6 haftalık gerçek bir kesiti yine 6 haftada ekranlara getirecek olan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin senaryosu Funda Çetin’e ait. Yapımını Kirli Kedi’nin üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda ise adını dönem dramalarıyla izleyiciye duyuran Yasin Uslu var.

Ya İstiklal Ya Ölüm 7-8.Bölüm Özet Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal’in çağrısına uyarak yeni bir meclis açmak için Ankara’ya ulaşan mebusların yaşadığı süreç anlatılıyor. Ayrıca istifa eden Salih Hulusi Paşa hükümetinin yerine İngilizler ile iş birliği içinde olan Damat Ferit Paşa hükümetinin kurulması ve planları, Anadolu’ya silahları ulaştıran İstanbul’daki milli mücadele sevdalılarının faaliyetleri ve İhsan Bey’in kurduğu gizli telgraf merkezinde Ankara ile kurdukları irtibat yer alıyor. Milli mücadele için Anadolu’ya silah sevkiyatı yapan Topkapılı Mehmet ve arkadaşları,  kendilerini yakalayan İngiliz askerlerinden, son anda kurtulurlar. Mustafa Kemal’e suikast yapmak için görevlendirilen Mustafa Sagir ise planının bir sonraki aşaması için Ankara’ya geçmek istemektedir ve bunun için de formaliteden bir cemiyet kurar. Milli mücadeleye yardım için geçişleri onaylayan mühür de Hüsamettin Beydedir, fakat Hüsamettin Bey bu duruma biraz tedbirli yanaşmakta ve Mustafa Sagir’in ajan olabileceği konusunda endişeler taşımaktadır. Salih Hulusi Paşa hükümetinin istifa ettiği haberi ortalığı karıştırmıştır. Yeni hükümeti Damat Ferit Paşa’nın kuracağı söylentisi hızla yayılmaktadır. Bu durum milli mücadele yanlılarını tedirgin ederken, karşıtlarını coşturmakta, tarafsızları ise daha temkinli olmaya ve milli mücadeleye mesafeli durmaya itmektedir. Damat Ferit Paşa hükümetinin başa geçmesi milli mücadele yanlılarını da tedirgin etmiştir, çünkü İngilizleri bir süredir oyalayan Salih Hulusi Paşa’nın aksine Damat Ferit Paşa İngilizler ile iş birliği içindedir. Ferit Paşa, Anadolu’daki milli mücadeleye katılan herkesi isyancı olarak görmektedir. Damat Ferit Paşa bununla kalmayarak kendine yakın gazetecilere milli mücadele yanlıları hakkında yalan haberler yaptırmakta, Şeyhülislam aracılığıyla fetvalar verdirmekte ve Kuva-yi Milliye’ye karşı Kuva-yi İnzibatiye ordusunu kurdurup, Anadolu’da çeşitli isyanlara da açıktan destek vermektedir. Ankara’da yeni açılacak meclis için yola koyulan mebuslar ise hedeflerine ulaşıp Ankara’ya varırlar. Yunus Nadi, Halide Edip, Adnan, Cami, Hüsrev Bey’ler nihayet kendilerini özgür hissedebilecekleri toprağa ayak basmışlar ve mücadelelerine Ankara’da devam ederek Millet Meclisi’ni açmaya biraz daha yaklaşmışlardır.

Mini dizi Ya İstiklal Ya Ölüm'de kimler rol alıyor; Çekimleri 16 Ocak Perşembe günü başlayan dizinin oyuncu kadrosunda; İlker Kızmaz, Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Dolunay Soysert, Osman Sonant, Melis Sezen, Hilmicem İntepe, Rıza Kocaoğlu, Umut Karadağ, Ushan Çakır, Altan Erkekli, Mehmet Özgür gibi isimler yer alıyor.

Ya İstiklal Ya Ölüm’ün konusu; Dizi, İstanbul’un işgali ve Meclis-i Mebûsan’ın İstanbul’da dağıtılmasıyla Ankara’da yeniden açılması arasında geçen 6 kritik haftayı gerçeklere bağlı kalarak anlatıyor. 6 hafta boyunca mebusların canları pahasına, vatan aşkıyla gizli ve tehlikeli yollarla Ankara’ya ulaşma çabaları, Milli Mücadele hareketine İstanbul’dan silah taşıma gayretleri, Atatürk’ün yeni Meclisi açma mücadelesi ve işgale karşı topyekûn karşı koyma iradesinin anlatıldığı dizide; yerli ve yabancı oyuncuların yanı sıra binlerce figüran yer alırken; dönemi en iyi şekilde ekrana yansıtabilmek için kullanılan onlarca gerçek mekân, dönem arabaları, silahlar, kostüm ve dekor tasarımı da izleyiciyi olayların içine çekecek.

İlker Kızmaz’dan, Mustafa Kemal Atatürk performansı; 6 bölümden oluşacak mini dizide İlker Kızmaz, 39 yaşındaki Mustafa Kemal’i canlandıracak. Daha önce de Çanakkale 1915 isimli sinema filminde Atatürk’ü canlandıran Kızmaz, buradaki başarılı performansıyla adından söz ettirmişti.

KamuAjans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mahiye Morgül 1 hafta önce

Böyle durumlarda aklıma İngiliz işgali altında yapılan 1919 Ardahan Kongresinde alınan kararlar gelir. İlk maddesi silahımızı İngiliz komiserine teslim etmemek ve işgal kuvvetlerinin verdiği hiçbir emre itaat etmemekti.
Ardahan kongresine katılan Kars Cumhuriyetinin 18 parlamenteri derdest edilip Malta kalesine sürgüne götürüldüler, ama halk da artık uyanmıştı, Müdafaa-i Hukuk cemiyetleri her yerden yükseldi ve 18 parlamenter Maltadan tayfası Rizeli olan bir denizaltıyla kurtarıldı; arkasından Erzurum İngiliz valisi Ravlinston Kazım Karabekir ile Necati Memişoğlu tarafından esir alındı ve Malta esirlerinin tamamı onunla takas edilerek kurtarıldı. (Umarım TRTnin yeni dizisi Ya İstiklal Ya Ölümde İngilizlere haddini bildirdiğimiz bu bölümler de çekim yapılır.)
Çocuklarımıza dayatılmış şu beyin kıran virüslerle dolu kitapları reddetmek anayasal direnme hakkıdır, Müdafaa-i Hukuktur. Bilelim ki internet üzerinden çocuklarımızı koronadan daha büyük tehlike beklemektedir.

Misafir Avatar
Sùleyman 3 hafta önce

Neden dizi alt yaziylan çoku seyrçiler bunu okuyamiyor. Lùtfen tùrk dublaj OLSUN. Teshekùrler.

Misafir Avatar
Karamurat 3 hafta önce

Bence bu kadar kısa olmamalı İstikla Harbi nin tamamı ekrana yansıtılmalı