TRT 1 ekranlarının fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul yeni bölümüyle seyirci karşısına çıktı. Dizinin başrolünde Engin Altan Düzyatan'ın yer aldığı Diriliş Ertuğrul 148. yeni bölümü ile 15 Mayıs (bu akşam) Çarşamba günü TRT 1'de büyük ilgiyle takip edildi. Kalleş tuzakların bozulduğu, dağların denizlerin aşıldığı, umutların harlandığı o ateşin Anadolu topraklarına taşınacağına ant içildiği son bölümün hemen peşinden Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı ekranlarda...


Diriliş Ertuğrul Son Bölüm özeti!

TRT 1 ekranlarında izlenme rekorları kıran Diriliş ‘Ertuğrul’ dizisi, heyecan ve aksiyon dolu yeni bölümüyle 15 Mayıs (bu akşam) 2019 Çarşamba akşamı saat 20.00’da İzleyicileri yine ekran başına kilitleyecek. Ertuğrul Bey, Hülagü Han’ın gizli casus olan Arıkbuka ve Albastı  tarafından tutsak edilmiş, Turgut  ağır yaralanmış, Mergen ve Dumrul Alp öldürülmüştü. Gündoğdu ve Bamsı Ertuğrul Bey’i kurtarmak için yola çıkmış fakat yetişememişti. Arıkbuka yalnız Ertuğrul Bey değil Gündoğdu’nun da peşindeydi ve onu yakalamak için bir tuzak daha kurmuştu. Ertuğrul Bey’in kıyafetinden bir parçayı tuzağa çekmek istedikleri yere koymuş,  Ertuğrul Bey’i aramaya çıkan Gündoğdu ve Bamsı’yı kendine doğru çekmişti.

 Bamsı ve Gündoğdu Arıkbuka’nın tuzağına düştüklerinde Albastı ise Ertuğrul Bey’i sorgulamak için gizli mağaraya götürüyordu. Fakat Ertuğrul Bey bağlanmış olan ellerini çözmüş ve Albastı’nın adamlarını etkisiz hale getirmişti. Artık Albastı ve Ertuğrul Bey tek başına kalmış çetin bir savaş sonucu Ertuğrul Albastı’yı öldürmüştü.

Arıkbuka’nın tuzağını bilen Ertuğrul Bey, abisi Gündoğdu ve Bamsı’yı kurtarmak için tuzak kurulan mağaraya gitmiş ve Arıkbuka’nın adamlarını öldürerek abisini ve Bamsı’yı kurtarmıştı. Savaşı kaybettiğini gören Arıkbuka gizlice kaçmış ve bu yaşananların intikamını alacağını hissettirmişti. Kurduğu tuzağa kendisi düşen Arıkbuka’nın yeni planı ne olacak? Ertuğrul Bey Arıkbuka’yı yakalayabilecek mi? Abisi Beybolat’ın öldürülmesini hazmedemeyen Sırma ne yapacak?

Diriliş Ertuğrul Eski Bölümlerde Yaşananlar

Kurduğu tuzakla Albastı olduğu ortaya çıkan Beybolat’ı köşeye sıkıştıran Ertuğrul Bey ve İlbilge, Beybolat’ı yakalayacakken Beybolat nehire atlayarak kaçmayı başarır. Bunun üzerine Ertuğrul Bey, Alpları Nehire gönderip Albastı’nın cesedini bulmalarını ister. Ancak Nehir’e Kayı Alplarından önce gelen  Arıkbuka Kayı Alplarnı şehit eder ve Albastı’yı kurtarır. Onu mağarasına götürerek tedavi eder.

 Diğer taraftan Ertuğrul Bey tarafından Alplık kılıcı tekrar verilen Bamsı Albastı’yı bulmak için aramalara katılır ve Arıkbuka tarafından şehit edilen Kayı Alplarını görür. Ve Ertuğrul Beyin tehlikeye düşme ihtimali üzerine Gündoğdu Bey ile birlikte gizli yere doğru yola çıkarlar. Berk Han’ın adamıyla görüşmekte olan Ertuğrul Bey’e baskın yapan Arıkbuka Ertuğrul Bey’i yakalar. Mergen ve Dumrul’u şehit eder ve Turgut’u ağır yaralar. Gündoğdu ve Alplar, Ertuğrul Bey’i bulabilecek mi? Beybolat ve Arıkbuka’nın izini bulup ondan intikam alabilecek mi? Ertuğrul Bey, tutsak olduğu mağaradan kurtulabilecek mi? Diğer taraftan vuruşmada çok ağır yara alan Turgut yaşayacak mı?

Alıncak Dumrul ve Mergen'i öldürüyor. Turgut ağır yaralı! Ertuğrul ellerinde! Ertuğrul kurtulacak mı? Arıkbuka Gündoğdu için tuzak kuruyor. Arıkbuka'nın hain planına doğru çekilen, Gündoğdu ve alpler yakalanacak mı? 

Dumrul ve Mergen'in Alıncak tarafından öldürüldüğü, Turgut'un ağır yaralandığı, Ertuğrul Bey'in tutsak alındığı son bölümünde; kötü haber obada yayılıyor. İlbilge ve tüm oba kanlarının son damlasına kadar savaşmaya, Ertuğrul'u kurtarmaya kararlı şekilde hazırlanıyor. Fakat kendilerine kurulan tuzağa doğru çekiliyorlar. Ertuğrul Bey, intikam almak ve kardeşlerinin canının hesabını sorabilmek için dua ediyor. Ertuğrul kurtulacak mı? Gündoğdu ve alpler kurulan tuzağı farkedecekler mi? 

Gündoğdu Bey Tarihte Kimdir?

Gündoğdu Bey, Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Bey’in ağabeyi olarak yer alıyor. Dizide Gündoğdu Bey’e Kaan Taşaner hayat veriyor. Tarihte Gündoğdu Bey, Süleyman Şah'ın en büyük oğludur. Gündoğdu Bey hiç şüphesiz yiğit bir alp idi. Bunu kardeşi Ertuğrul Gazi ile Alaaddin Keykubat'ın yardımına gittikleri Yassıçemen Meydan Muharebesi'nde göstermiştir. İşte Gündoğdu Bey hakkında merak edilenler…

Gündoğdu Hakkında Merak Edilenler (Gündoğdu'nun Hayatı)

Süleyman Şah ve Hayme Ana’nın en büyük oğludur. Süleyman Şah gibi bir baba ve Hayme Ana gibi bir anneden dünyaya geldiği için Gündoğdu da hiç şüphesiz yiğit alp idi. Bunu kardeşi Ertuğrul Gazi ile Alaaddin Keykubat'ın yardımına gittikleri Yassıçemen Meydan Muharebesi'nde göstermiştir. Bu savaş sonrasında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1.Alaaddin Keykubat Gündoğdu'nun kardeşi Ertuğrul Gazi'ye Hilat (Elbise-Hükümdarlık Sembolü) giydirerek kendisine Ankara yakınlarındaki Karacadağ ve çevresini vermiştir.

Moğol zulmünden kaçıp kendilerine yeni yurt aramak için göç eden Kayı Obası, bir yandan da ana vatanları olan Orta Asya'ya geri dönmek istiyorlardı. Obanın büyük kısmı Orta Asya'ya dönmek istiyordu. Lakin Ertuğrul Bey ve onu destekleyenler Anadolu'da kalmak istiyordu. Gündoğdu ve Sungur Tekin Bey yaklaşık 1000 hane ile doğuya doğru yani Anavatan (Orta Asya)'a gitmiş, Ertuğrul Bey ve kardeşi Dündar Bey ise batıya doğru gitmişlerdir. Nihayetinde Osmanlı Devleti'nin temellerini atan Ertuğrul Bey ve 400 çadırlık bir oba olmuştur. Gündoğdu ve Sungur Tekin Bey'in bu hamlesi bazı tarihçiler için büyük bir hata olarak yorumlanmıştır. Nitekim Gündoğdu Bey'in ölümü hakkında ve mezarı hakkında bir bilgi yoktur. Böylelikle tarih sahnesinden sessiz sedasız kaybolmuştur.KamuAjans.com

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ecrin 2 hafta önce

Turgut Alp ölmeyebilir ama ağır yaralandı Ertugrul un en sevdiği Alp i bide

Misafir Avatar
Davut 3 hafta önce

Turgut ölmemiş galiba

Misafir Avatar
Faruk 3 hafta önce

Turgut ölmez olse idi fragman da gostırdı

Misafir Avatar
er 3 hafta önce

turgut ölecekmi

Misafir Avatar
Mehmet 2 ay önce

Dirilişi izlemek için işde mesaiye bile kalmıyorum bufilmde ençok sevdiklerim Ertuğrul bey bamsı alp Turgut alp abdurrahman alp artuk bey bunlarda dilimden çıkarsa filimin tadıda tuzuda kalmaz tek istediğim Osman döneminde de Ertuğrul olmassa bamsı ve Turgut olması bunlar için izleriz filimi en azından.

Misafir Avatar
Mehmet 2 ay önce

Dirilişi izlemek için işde mesaiye bile kalmıyorum bufilmde ençok sevdiklerim Ertuğrul bey bamsı alp Turgut alp abdurrahman alp artuk bey bunlarda dilimden çıkarsa filimin tadıda tuzuda kalmaz tek istediğim Osman döneminde de Ertuğrul olmassa bamsı ve Turgut olması bunlar için izleriz filimi en azından.

Misafir Avatar
Sabahattin 2 ay önce

Sadece diriliş Ertuğrul izliyorum bir de albastı ne zaman deşifre olacak ve nasıl öldürülecek

Misafir Avatar
Sibel 2 ay önce

Lütfen bu diziyi bitirmeyin tarihini bilmeyen bir millet gelecegini bilemez bamsı ertugrul ayrılıgı fazla uzamasını istemiyoruz diriliş başladığı zaman hayat duruyor osman gazidede bamsı ve turgut olsun