Yeterlik Sınavı Kaldırıldı mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi Gazete de yayımlanan "Vaizlik, Kur'an Kursu Öğreticiliği,İmam-Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği" ile "Sınav Yönetmenliğinde" değişikliğe gitti.

 

Devrim niteliğinde olan bu sınav sistemindeki değişiklik bir çok alanda yenilikler getirdi.

 

Esas ilgi çeken bölüm ise; Yeterlik Sınavının kaldırılması oldu. Evet, yanlış okumadınız. Hem Yeterlik Sınavı hem de Yeterlik tabiri kaldırıldı.

 

-İŞTE ESKİ YÖNETMELİK-

 

Başbakanlık (Diyanet İşleri Başkanlığı)'tan:

 

VAİZLİK, KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLİĞİ, İMAM-HATİPLİK VE MÜEZZİN-KAYYIMLIK KADROLARINA ATAMA VE BU KADROLARIN KARİYER BASAMAKLARINDA YÜKSELME YÖNETMELİĞİ

 

MADDE 3 -(1) Bu Yönetmelik, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesi ile 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

 

Tanımlar

 

MADDE 4 -(1) Bu Yönetmelikte geçen;

 

r) Yeterlik belgesi: Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık kadrolarına ilk defa atanacaklar için Başkanlıkça yapılacak veya yaptırılacak yazılı ve/veya sözlü veya sözlü-uygulamalı sınav sonuçlarına göre (A) düzeyi için 90-100, (B) düzeyi için 80-89, (C) düzeyi için 70-79 puanı gösteren belgeyi, ifade eder.

 

Kur'an kursu öğreticiliği giriş sınavına başvuracaklarda aranan özel şartlar

 

MADDE 9 -(1) Kur'an kursu öğreticiliği giriş sınavına başvurularda ilk defa açıktan alınacaklar için;

 

b) Yeterlik belgesine sahip olmak,

 

(2) Başkanlık teşkilatından Kur'an kursu öğreticiliği giriş sınavına başvuracaklar için;

 

b) Yeterlik belgesine sahip olmak,

 

(3) Başkanlıkça farklı öğrenim düzeyi ve/veya hafızlık belgesi ve/veya farklı düzeyde yeterlik belgesi şartı aranabilir.

 

İmam-hatiplik giriş sınavına başvuracaklarda aranan özel şartlar

 

MADDE 11 - (1) İmam-hatiplik giriş sınavına başvurularda ilk defa açıktan alınacaklar için;

 

(2) Başkanlık personelinden imam-hatiplik giriş sınavına başvuracaklar için;

 

b) Yeterlik belgesine sahip olmak,

 

(3) Başkanlıkça farklı öğrenim düzeyi ve/veya hafızlık belgesi ve/veya farklı düzeyde yeterlik belgesi şartı aranabilir.

 

Müezzin-kayyımlık giriş sınavına başvuracaklarda aranan özel şartlar

 

MADDE 13 -(1) Müezzin-kayyımlık giriş sınavına başvurularda ilk defa açıktan alınacaklar için;

 

b) Yeterlik belgesine sahip olmak,

 

(2) Başkanlık personelinden müezzin-kayyımlık giriş sınavına başvuracaklar için;

 

b) Yeterlik belgesine sahip olmak,

 

(3) Başkanlıkça farklı öğrenim düzeyi ve/veya hafızlık belgesi ve/veya farklı düzeyde yeterlik belgesi şartı aranabilir.

 

-AÇIKLAMA-

 

Görüldüğü üzere, yeni yönetmelikte ne kadar yeterlik ibaresi varsa hepsi yürürlükten kaldırıldı.

 

Peki bu durumda ne olacak? Diyanet Yeterlik sınavı yapmadan adayları sözlü sınava mı çağıracak..?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Vaizlik, Kur'an Kursu Öğreticiliği,İmam-Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin, "MADDE 9, 11 ve 13'te,  Yeni atanacak İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticileri için, c) KPSS'den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak, şartları aranır." ibaresi var.

 

Yani adaylar KPSS  Kamu Personel Seçme Sınav  (2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi ile Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi) sınavlarına girmeleri yeterli olacak. Yeni yönetmeliğe göre, KPSS'ye giren yüksek puan alan aday (İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticilerini) sözlü sınava çağıracak. Bu da diyanet için büyük bir sorun teşkil edecek. Çıkaralan yeni yönetmenlikte bu anlaşılıyor. Bu Yönetmelik 15/10/2014 tarihinden geçerli olacak. O tarihe kadar olan personel alımlarında Yeterlik şartı alınacak.

 

Diyanet bu durumda ne yapacak?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, ÖSYM yetkilileriyle anlaşmaya varıldığını, Yeterlik kelimesinin kalktığını ve bunun yerine KPSS sınavına DİYANET OTURUMU bölümü ekleneceğini, bundan sonraki dönemler yeni atanacak İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticileri için KPSS'ye girip Diyanet Oturumuna katılmalarını isteyecek veya yönetmeliğe bunları ekleyecek.

 

ARİF EMRE / ALMANYA / DİNİHABERLER.COM

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×