Kargalar Ötmeye Başladığında Bülbüller Susar!

Konu din ise şahsi fikirler susmalı ve dinin sahibi olan Allah ve tebliğcisi olan Peygamber konuşmalıdır. Daha sonra dalga dalga peygamberlerin getirdiği vahyi doğru anlayan, yaşayan ve anlatan peygamber varisi alimlerin konuşması son merhalede ise dini seven Müslümanların mevcut deliller ışığında konuşması esastır.

Bilmeyenlerin konuşmaya başladığı yerde alimler susar, susturulur.

Kargaların ötmeye başladığı yerde bülbüllerin susması gibi…

Bülbüller sustuğunda değil elbette burada karga sesinin çirkinliğinin bülbül sesinin güzelliğini bastırmasıdır anlatılmak istenen.

Bilmeyenlerin konuşmasına son örnek Yeni Meram Gazetesi’nden Yalçın İraş’ın “Diyanet’in Yanlışı” başlıklı yazısı…

Yalçın İraş, “Hediyem Kur’an olsun!” isimli Diyanet’in broşürünü kendince eleştirmiş. Hani içinde insan resmi olan bir broşürün insanların kıblesine gelecek şekilde asılması doğru değil dese isabet edecekti.

http://www.hediyemkuranolsun.com/

Ama kendi çektiği resimlere de bakıldığında ilgili broşürler ya cami girişine ya da ayakkabılıkların olduğu yere asılmakta. Zaten insan resmi olan bir broşürün namaz kılanın kıble tarafına asılmaması gerektiği konusunda din görevlilerinin ve cemaatin hassasiyeti de ortadır.

Resimde dışarı asılan resim ve bir Cuma esnasında taşan kalabalığın önüne gelmesi gibi bir durum söz konusu…

Orada namaz kılanların var olan resme tapınma ameliyesi olmadığı ve kendi iradeleri dışında asılan bir resmin uzağında kalmaları nedeniyle şirke düşmüş olmaları söz konusu değildir.
Sorun olmayan bir konuyu gazete köşesine taşıyıp Diyanet’i hiç alakası yokken en büyük günah olan şirke davet ile suçlamak susması gerekenlerin konuşmasına en güzel örnek olsa gerektir.

İşte o tuhaf haber ve haber konusu resim…

Diyanetin yanlışı..
Diyanet düşüncesizce davranıp insanların istemeden de olsa şirke girmelerine sebep oluyor….
Nasıl olur da koskoca Diyanet İşleri Başkanlığı bunu düşünemiyor anlamıyorum..
Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan, “Hediyem Kur’an olsun” projesi ile kişi ve kurumlara Kur’an-ı Kerim hediye edilecek..
Projede, hayırseverlerin bağışlarından elde edilecek gelirle alınacak Kur’anlar, Türkiye’de ve yurtdışında Kur’an elde edemeyen kişi ve kurumlara ulaştırılacak..
Buraya kadar çok güzel..
Fakat gelin görün ki, Diyanet öyle bir afiş hazırlatmış ki. Bu afiş sayesinde insanlar neredeyse şirke girecekler..
Çünkü aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi afişlerde insan fotoğrafları yer alıyor..
Belli ki bu afişler başta camilere asılacak..
Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir dostumuzun cenaze merasiminde çektiğim bu fotoğraf her şeyi anlatıyor..
Camilerin girişlerindeki ayakkabılık bölümüne yapıştırılan afişler, ya cenaze namazı kılanların veya ayakkabılık kısmında namaz kılacakların tam karşılarına denk gelecek şekilde asılıyor..
Camilerin içerisine asılmayacağına göre bunlar tabii ki cami dışına yapıştırılacak..
Tamam niyetler önemli, vatandaş o resimlere tapmayacak. Fakat namaz kılanın karşısında resim ya da benzer objelerin veya heykellerin bulunması, hem manevi anlamda sakıncalı, hem de öteden gelen geleneklerimize de aykırıdır..
Neden bu konu düşünülmeden afişlere insan resimleri konulmuş? İnsan resimleri konulmasa olayın ne olduğu anlaşılmayacak mı?
Bir Kur’an resmi konulup, yanına da konuyla ilgili bilgi yazılsa biz bunun ne olduğunu anlayamayacak mıyız?
Yani biz geri zekalı mıyız ki insan fotoğrafı olmadan bu işin ne olduğunu anlamayalım..

-Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.