Kadro, Geçici Çalışan Kuran Kursu Öğreticilerin Hakkıdır

“Fahri” olarak nitelendirilen geçici görevli Kur’an kursu öğreticilerinin toplumda sanki gönüllülük esasına göre çalışan din görevlisi gibi algılandıklarını belirten Türüt, konuyla ilgili olarak geçici görevli Kur’an kursu öğreticilerinden kendilerine çok sayıda mağduriyet yaşandığına dair şikâyet geldiğini ve bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirleyici olacağını ifade ederek şunları söyledi: “Öncelikle geçici Kur’an kursu öğreticilerinin unvanından “fahri” ibaresi kaldırılmalıdır. Kadrolularla aynı vazifeyi gören geçici Kur’an kursu öğreticileri, toplumda kendilerine gönüllülük esasına göre çalışan din görevlileri gibi bakıldığını belirtiyorlar ve bunun mağduriyetini yaşadıklarını ifade ediyorlar. Kadrolu Kur’an kursu öğreticilerinden hiçbir farkı olmayan geçici Kur’an kursu öğreticilerinin, toplumun kendilerine hem ‘fahri olarak çalışıyorsunuz hem de kadro isteyerek özlük haklarınızın düzenlenmesini istiyorsunuz,’ şeklinde aşağılayıcı ve yaralayıcı ifadeler kullanıldığını belirtiyorlar. Gerçekten, “fahri” ibaresi rencide edicidir. Bunu yeniden düzenlemekte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevidir.

Diyanet teşkilatlarında “fahri” denen geçici Kur’an kursu öğreticileri ve vekil olarak görev yapan din görevlileri KPSS ve DHBT Sınavlarına girerek yeterliliklerini almakta ve ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sözlü sınavlarda başarı göstererek görevlerine başlamaktadırlar. Kadrolu din görevlilerinin mesleki bilgilerine sahip ve donanımlıdırlar. Ayrıca asgari ücretin altında maaş almaktadırlar. “Fahri” olarak nitelendirilen geçici Kur’an kursu öğreticileri sınavlarda başarı gösterdikten sonra müftülüğün teklifi ve Valilik makamının onayı ile görevlerine başlamaktadır. Yani toplumda algılandığı gibi gönüllülük esasına göre çalışmıyorlar. Bunlarda aile geçindiriyorlar. Çoluk çocuk okutuyorlar. Bunlara, “hem gönüllü çalışıyorsunuz hem de maaş istiyorsunuz” demek akıl izan dışıdır, vicdanları yaralar.

Hükümet tarafından hazırlanmakta olan yeni bir torba yasa var. “Vekil ve fahrilere müjde,” “Vekil ve fahrilere kadro verilecek” şeklinde basında haberler çıkıyor. Diyanet’e yeni alımlar yapılacağına yönelik sürekli haberler okuyoruz. Diyanet teşkilatlarında çalışan 15 bine yakın geçici görevli Kur’an kursu öğreticisi, 2 bin civarında da vekil imam hatip ve müezzin kayyım veİŞKUR aracılığıyla alınan din görevlileri bulunuyor. Açık kadrolar için yeni alım yapılmasına karşıyız. Öncelikle halen teşkilat bünyesinde geçici ve vekil olarak görev yapan din görevlilerine kadro verilerek açık doldurulmalıdır. dinihaber.com Kadro hakkı halen çalışmakta olanların hakkıdır. Sayın hükümet yetkililerinin sağduyulu düşünmelerini istiyoruz. Gerçekçi olmalarını ve halkımızın din hizmetlerini zamanında ve en verimli şekilde almalarını sağlamak için mağduriyetleri gidermelerini bekliyoruz.”

DİNİ HABERLER 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sözleşmeli 5 ay önce

Kpss Dhbt gir kazan kadro hakkımdır de. Var mı Dhbt? Kpss puanı düşük ee neyin hakkı kadro? Zaten fahri olarak görevdesin görevde oldukları halde çalışıp kazanamıyorlar sonra kadro hak. Asıl kadro verilirse sözleşmeli ile aynı statüde kadro gelirse haram olsun hakkımız biz kpss Dhbt mülakat eğitim merkezindeyken sınav göreve başla 6 ay git merkezdeki imama ezberleri ver sertifika al sonra vekil fahri aynı statüde kadrolu kul hakkı budur asıl.2014 te sınavı kazanıp 2016 da atandık 2 yıl bekletildik sonra memleket tercihi yok git dağ başında cemaat yok insan yok dur. Vekil fahri merkezde 5 yıl görev yaptıkları halde çalışıp kazanamıyor sonra kadro. Hakkımız haram olsun.

Misafir Avatar
Aysun 1 yıl önce

Bu dünyada hepmi haksızlık hakim olucak.taşerona kadro geldi gelsin insanlar o kadar emek verdik dedik. Biz niye kpss ye giriyoz birde tercih yaparken bile para yatiriyoz.bu nasıl adalet kpss74 dhbt 71 Fahri yapamadım yine mi bize bişey düşmedi. Bari diyanet bunu yapmasın çalışanların bir suçu yok bu haksızlığı yapanlira hakkım haram olsun küçücük çocuğumla sınavlara girdim

Misafir Avatar
Osman 1 yıl önce

Bende diyanet calisaniyim vekil görevliyim bu nasıl adalettir diyanet kadar adaletsiz başka kurum var mı acaba yıllık izin yok haftalık izin yok kaç yıl vekillik yaparsan yap tazminat hakkın yok ondan sonra adaletten bahset bu kurum düzeltilmeli

Misafir Avatar
Mesila 1 yıl önce

5 yil çalışan Ücretli ogretmene verilecek kadro hakkını bizde istiyoruz.bizde eğitimci yılların hocalariyiz.bu işi 700 tl gibi bir ucretle sürdürdük.

Misafir Avatar
seyyid 1 yıl önce

gerçekten bazı insanların hangi mantıkla hangi zhinle bu geçici kur an kurslarını eleştiriyorlar bunlar ya ömründe kpss dhbt mülakatın ne olduğunu bilmiyorlar ya da bunlar gerçekten dine hizmet edenleri çekemiyorlar kardeşim geçici kuran kurs hocaları kpss dhbt ve mülakata girerek içinde 65 70 80 90 99 100 puan alıpta görev yapıyorlar kim demiş kpss dhbt ve mülakatsız alıyorlar hepsi emek harcamış emeklerinin hakkını istiyorlar ve Allah ın izni ve yardımıylada bu hükünet bunların hakkını verecek hiç kimseye hor bakma incitme gönül yakma sen mevlaya yan çıkma mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler ALLAH U EKBER

Misafir Avatar
Merve 1 yıl önce

Diyanet fahri görevliler oldugu için kadro açmiyor.Yani fahriler kadrolularin asiri yüksek maasina karsilik yarim asgari ucret ile aynı görevi yapiyor,sınav,mülakat yönünden yeterlilikleri tamdir.Kadroya öncelikli alinmalari gerekir.Misafir isimli arkadaş gibi haset insanlarda çok bu camiada maalesef ama egitim seviyesi arttikça bunlarin sayisi azalacaktir.

Misafir Avatar
Misafir 1 yıl önce

Ee tabiki gönüllü,başına silahmı dayıyor diyanet.Kendile gönüllü sürünüyorlar sonrada kadro bizim hakkımız diyorlar.Tabi tabi alıştılar bunlar.Emeksiz yemek yok kimseye,al kppss ve dhbt den yüksek puan haket mülakatı.Al mülakattanda atanacak kadar puanı çok güveniyorsan kendine.Birde diyanet çalışanıymışlar Allahtan korkun be.Onca kul hakkını nasıl ödeyeceksiniz?Tabi onlar kadroya geçsinlerde hak hukuk önemli değil

Misafir Avatar
Kazancı 1 yıl önce

Geçici Kur'an Kursu Öğreticilerinin büyük çoğunluğu KPSS, DHBT ve Sözlü Mülakat sınavlarını kazanarak görev yapıyorlar.